Kilo Vermek İçin Fiziksel Aktivite Şart!

Sonu gelmeyen diyetlere, sürekli alınıp verilen kilolara rağmen bir türlü ideal kiloya ulaşamamak çoğumuzun problemi. Ancak kilo vermenin yolu sadece doğru beslenmekten değil, fiziksel aktiviteyi artırmaktan geçiyor…

Modern dönem insanının en büyük sorunlarından biri yeterince hareket edememesi yani fiziksel aktivitenin kısıtlı olması. Masa başında çalışmanın ve ofis içi işlerin yaygınlaşması, ulaşım olanaklarının artması ve sosyalleşme alışkanlıklarının oturma üzerine olması sebebiyle birçok insan yeterli düzeyde fiziksel aktivitede bulunamıyor. Bu da birçok rahatsızlığı beraberinde getirmekle birlikte kilo alımına da yol açabiliyor.

Fiziksel aktiviteyi nasıl artırabiliriz?

Kilo vermek veya kilosunu korumak isteyen insanlar için fiziksel aktivite çok önemli bir faktör. Ancak yoğun hayat temposu içerisinde bazen zamansızlıktan bazen yorgunluktan bazen de üşengeçlikten fiziksel aktivite oldukça yetersiz bir seviyede kalabiliyor. İnsanların mümkünse düzenli spor yapması fiziksel aktivite seviyesini üst seviyelere çekmek ve bu sayede sağlıklarını koruması için ideal. Ancak düzenli spor yapmanın mümkün olmadığı durumlarda da hayatımıza ufak dokunuşlarla hareket katmak mümkün. Arabayı uzağa park etmek, yakın mesafelerde toplu ulaşım yerine yürüyüş tercih etmek, asansör yerine merdiven kullanmak, sabahları esneme hareketleri yapmak, ev içerisinde yapılabilecek egzersizleri günlük rutininize katmak fiziksel aktiviteyi artırmak için yapılabileceklerden sadece birkaçı. antep escort

Fiziksel Aktivitenin Kilo Vermede Etkisi

Kilo vermek için çok basit bir mantıkla aldığınız kaloriden fazlasını yakmanız gerekiyor. Kalori yakmanınsa hareket etmekten başka yolu yok. Fiziksel aktivite ne kadar artarsa kalori yakımı da o kadar artıyor ve aynı oranda daha kolay şekilde kilo veriliyor. Bu nedenle ne kadar kalori aldığımıza dikkat etmenin yanında ne kadar kalori yakabildiğimize dikkat etmek de önem taşıyor.

Kalori hesabı yapmak kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler için oldukça verimli bir yöntem. Kalori hesabı yapılırken genelde sadece alınan kalorin hesabı tutuluyor ve ne kadar kalori yakıldığı bilinmediği için uygulanan diyetin kontrolü kişinin elinde olamıyor. Bazı durumlarda yetersiz beslenme bazı durumlarda ise fazla beslenme durumları ortaya çıkabiliyor. Kalori hesabının daha sağlıklı yapılabilmesi için yakılan kalorinin yaklaşık bir hesabının yapılması gerekiyor.

Fiziksel Aktivite ve Harcanan Enerjiyi Hesaplama

Aşağıda yer alan fiziksel aktivite ve harcanan enerji hesaplama aracımızla yaklaşık olarak ne kadar kalori yaktığınızı hesap edebilirsiniz. Böylece uyguladığınız diyetlerin daha dengeli olmasını ve kilonuzun kontrolünün sizin elinize geçmesini sağlayabilirsiniz. Hangi fiziksel aktivite ile ne kadar kalori harcadığınızı görmek için boy ve kilo değerlerinizi, yaşınızı, cinsiyetinizi gerekli alanlarda belirtmeniz gerekmektedir. Ardından istediğiniz fiziksel aktivitenin karşısına bu aktiviteyi uyguladığınız süreyi dakika cinsinden girmelisiniz. Tüm bu alanları doldurduğunuzda gerçekleştirdiğiniz fiziksel aktivitenin sonucunda ne kadar enerji harcadığınızı yani ne kadar kalori yaktığınızı görebilir, dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Bir cevap yazın