Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kim ayaklarına güzel bir bakım ve masaj uygulandığında mutlu olmaz ki? Özellikle yorgun geçen bir haftanın ardından rahatlamak için yapabileceğiniz en iyi bakımlardan birisi de ayak bakımı. Neyse ki pahalı salonlara gidip tonla para harcamanıza gerek yok. En iyi Spa salonunu aratmayacak evde uygulayabileceğiniz adım adım bir rehber ile karşınızdayız.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır: Adım Adım Uygulama

Evde Ayak Bakımı

Başlamadan önce evinizde spa ortamını oluşturabilmeniz için gereken malzeme listesine bir göz atalım:

Ayaklarınızı tamamen içine sokabileceğiniz büyüklükte bir leğen veya kap
Sıcak su
Havlu
Deniz tuzu
Elinizde varsa lavanta yağı veya başka bir kokulu yağ
2-3 yemek kaşığı süt tozu
1 yemek kaşığı badem yağı
Bir avuç gül yaprağı
Ayak törpüsü
Nemlendirici

Malzemelerimiz hazırsa adımlara başlayalım:

Adım 1: Ortamı Ayarlayın

Spa ortamına girdiğinizde ilk önce ortamın dinlendirici ve loş olması ayrıca rahatlatıcı hafif müzikler çalması dikkatinizi çekmiştir. Evde de tam bir rahatlama sağlayabilmek için önce ortamı hazırlamakta fayda var. Kendinize rahat bir koltuk seçin, loş bir ortam yaratın, fonda hafif bir müzik açın ve eğer elinizde varsa aromaterapi mumlarından yakarak ortama hoş bir koku verin.

Adım 2: Ayak Banyosunu Hazırlayın

Leğene hafifçe ılıttığınız sıcak suyu boşaltın. Deniz tuzunu ekleyip hafifçe karıştırın. 10-15 damla kadar lavanta yağını suya damlatın. Gül yapraklarını da suya serpiştirin. Süt tozu ve badem yağını da ekleyin. Bunlar ayaklarınızın yumuşamasını sağlayacaktır.

Suyun ılıklığı geçene kadar 15-20 dakika boyunca ayaklarınız suyun içinde kalacak şekilde rahatlamanıza bakın. Bu aşamada cildinizi de güzelleştirmek isterseniz cilt bakımı maskelerine bakabilirsiniz. Eğer bu malzemeler elinizde yoksa banyo tuzu nasıl yapılır konusunda verdiğimiz ayaklar için banyo tuzu tarifini uygulayabilirsiniz.

Adım 3: Ölü Hücrelerden Arındırma

Ayak süngeri ile ovalama

Ayaklarınız yumuşayıp rahatladıktan sonra bakım aşamasına yavaştan geçebiliriz. Ayaklarınızın yüzeyindeki ölü cilt hücrelerinden arındırıp daha genç görünmesini sağlamak için bir ayak fırçası ya da ayak süngeri ile ovalayabilirsiniz. Yalnız bu işlemi yaparken nazik olmaya ve cildinizi tahriş etmemeye özen gösterin. Eğer sert nasırlar varsa ayak taşı ile sürtebilirsiniz. Bu işlemi masaj kıvamına çevirmek ve etkisini artırmak için elinizde küçük parçacıklar içeren bir ovalama kremi varsa kullanabilirsiniz.

Adım 4: Ayak Masajı

DiyetLiorinizle ayaklarınıza kan dolaşımını hızlandıracak ve rahatlatacak bir masaj sunabilirsiniz. Ya da mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür, küçük misketler gibi cam fanusların içinde boncuklar oluyor. Bunları da ayak masajı için kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı bu misketçiklerin üzerinde gezdirdiğinizde oldukça rahatlatıcı bir masaj etkisi olduğunu göreceksiniz. Evinizde ayak masajı için kullandığınız başka bir alet ya da nazik bir eş varsa bu aşamada devreye girebilir 🙂

Adım 5: Ayaklarınızı Nemlendirin

Masaj işlemini tamamladıktan sonra ayaklarınızı hazırladığınız ayak banyosunda tekrar yıkayın ve havlu ile nazikçe durulayın. Nemlendiriciyi ayağınızın tamamına uygulayın. Pedikür işlemi ile devam etmek istemiyorsanız çoraplarınızı giyin ve bakımlı ayaklarınızın keyfini çıkarın.

“Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?” üzerine 1 yorum.

  1. Artık bu hayat pahalılığında mecbur ayak bakımımızı da evde gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu yüzden tüm detayları en ince ayrıntılarına kadar öğrenmek lazım.

Bir cevap yazın