Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Ne Demek?

Atasözleri günlük hayatta sık sık kullanılan sözlerdir. Her biri farklı bir hikâyeye sahip olan atasözleri belirli durumlar karşısında kullanılır. Atasözleri atalarımızın geçmiş deneyimlerinden ortaya çıkmış cümlelerdir ve günümüzde hala güncelliklerini korumaya devam ederler. Kültürümüzde çok değerli bir yere sahip olan atasözleri aslında her birinde derin anlamlar barındıran sözlerdir. Atasözlerimizden biri de “ vermeyince Mabut, neylesin Sultan Mahmur “ atasözüdür. Peki, bu atasözünün anlamı nedir gelin birlikte inceleyelim.

Hayatta başımıza gelen her şey kaderimizin bir sonucudur ve bir şeyi ne kadar istediğimiz değil Allah’ın onu bize verip vermediği önemlidir. Bu atasözümüz eğer Allah bir şeyi nasip etmediyse, kulun elinden hiçbir şey gelmeyeceğini anlatmaktadır. Atasözleri her biri bir hikayeden sonra ortaya çıkan sözlerdir. “ Vermeyince Mabut, neylesin Sultan Mahmut “ atasözünün hikayesi ise şu şekildedir:

Sultan Mahmut döneminde bir adam yaşarmış. Bu adam çok kısmetsiz biriymiş ve artık onu herkes tanırmış. Bu adamın kısmetsizliği Sultan Mahmut’a kadar duyurulmuş. Bu duruma çok şaşıran Sultan Mahmut adamın kısmetsizliğini bir de kendisi görmek ve onun için bir şeyler yapmak istemiş.

Sultan Mahmut adama için altın dolu bir baklava tepsisi göndermiş. Tepsinin üstüne de baklavalar yerleştirilmesini ve içinin gözükmemesini emretmiş. Adamlarından biri ile tepsiyi kısmetsiz adama ulaştırmış. Ve yol boyunca adamın takip edilmesini istemiş. Kısmetsiz adam baklava tepsisi ile yürürken bir tanıdık ile karşılaşmış, kendisinin baklavadan çok paraya ihtiyacı olduğunu düşünerek 2 altına tepsiyi satmış. Bunu duyan Sultan Mahmut çok şaşırmış ve adamın her gün yürüdüğü yola altın dizilmesini ve uzaktan takip edilmesini emretmiş. Ertesi sabah adam altınların olduğu yola dönecekken yıllardır bu yoldan yürüyorum bugün diğer yoldan gideceğim diyerek yolunu değiştirmiş. Artık adamın kısmetsizliğinden emin olan Sultan Mahmut adamı bir araziye getirtmiş ve eline bir kasnak vererek bu kasnağı tüm gücünle at vardığı yere kadar arazi senin olacak demiş. Adam kasnağı atmış ve kasnak havada dönerek ayaklarının dibine düşmüş.

Artık bir şey yapılamayacağını düşünen Sultan Mahmut adamın eline bir kürek vererek onu hazineye götürmüş ve bu kürekle tek seferde doldurabildiğin kadar altın senindir demiş. Heyecandan elleri titreyen adam yanlışlıkla küreği ters tutmuş ve sadece bir metal para alabilmiş.

“Vermeyince Mabut, neylesin Sultan Mahmut” atasözünün bu hikayeden geldiği rivayet edilir. Bu atasözü kısmetsiz kişiler için kullanılır.

Bir cevap yazın