Boyun Kırışıklıkları Nasıl Azaltılır?

Boyun Kırışıklıkları

Göğüs ve boyunda oluşan kırışıklıklar güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, boyun bölgesini sıkacak tarzda giyinme, sigara kullanımı, genetik etkiler, yaşlanma ve yanlış uyuma pozisyonları gibi sebeplerle oluşabilir. Her ne sebeple olursa olsun değişmeyen tek gerçek son derece rahatsız edici ve anti estetik bir görüntü ortaya çıkması. Boyun kırışıklıklarını azaltmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerin yanı sıra bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek ve bazı konulara dikkat etmek de gerekiyor.

Boyun ve Göğüs Bölgesindeki Cilt Nasıl Sıkılaştırılır?

Cilt bakımı rutininiz sırasında sadece yüz bölgesine yoğunlaşıyorsanız uzun vadede hata yaptığınızı anlayacaksınız. Boyun, göğüs kısmı, kollar, sırt, bacaklar gibi vücudun sık görünen kısımları için de bir rutin oluşturmanız bu bölgelerdeki cildinize gerekli bakımı uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Hemen hemen her cilt probleminde verdiğimiz tavsiyeyi buradan tekrarlamak istiyoruz: Sigarayı bırakın! tüm vücut sağlığınız adına yapabileceğiniz en olumlu gelişmelerden de biri olacak ayrıca.
Doğal kumaşlardan yapılmış giysiler giymeye özen gösterin.
Güneşin şiddetli olduğu sürelerde güneş ışınlarına daha az maruz kalmaya çalışın.
Yeteri kadar su tükettiğinizden emin olun, sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı sudur.
A, C ve E vitaminleri açısından zengin ve sağlıklı bir beslenme diyeti uygulayın.
Stres hücresel cilt yaşlanmasını hızlandıracağı için hayatınızdaki stresi minimum seviyeye indirin.
Uyku kalitenizi artırın ve daha çok sırt üstü yatmaya çalışın. Yastık ve uyku izlerinin sürekli tekrarlanması durumunda kırışıklık olarak kalacaklarını unutmayın.
Fiziksel aktiviteler cildinizin sağlığını ve kalitesini koruyacağı için düzenli olarak egzersiz yapın.
Kullandığınız ürünlerin kaliteli, tedavisi kanıtlanmış, tedavi edici ve onarıcı ürünler olmasına özen gösterin.

Boyun Kırışıklıklarını Azaltan Doğal Yöntemler

boyun kırışıklıkları

1. Zeytinyağı

Zeytinyağı cildiniz için müthiş bir masaj yağıdır. Ayrıca serbest radikallerle savaşarak bunların cildinizdeki yaşlandırıcı ve hasar verici etkilerini yok eder.

Göğüs dekoltesi ve boyun bölgenize zeytinyağı ile düzenli olarak masaj yapmak bu bölgelere gereken nemi sağlayacak, hasarlı cilt hücrelerini onaracak ve yeni cilt hücrelerinin oluşum hızını artıracaktır. Yağ cildin ne kadar derinine nüfuz ederse o kadar uzun süre koruma ve nemlendirme sağlar.
Alternatif olarak bir kaç damla bal bir kaç damla zeytin yağı ve bir kaç damla gliserin ile oluşturacağınız karışım ile bu bölgelere günde 2 kere masaj yapabilirsiniz. Ciltteki sarkmaları toparlayıp ölü hücrelerin temizlenmesine de yardım edecektir.

2. Ananas

Ananasta bulunan enzimler mucizevi şekilde cildinizin elastikiyetini artırır ve ciltteki ölü hücrelerin atılarak yerlerine yeni hücrelerin üretilmesini destekler. Bu meyvenin lifli yapısı ve antioksidan özellikleri sayesinde cilt sağlığı açısından tüketmesi çok faydalıdır.

Ananasın etli kısmı ile boyun bölgenizi ovalayın. 20 dakika boyunca kurumasını bekleyin ve sonrasında soğuk su ile durulayın.
Alternatif olarak yeşil bir ananasın suyunu her gün boyun bölgenize uygulayıp 5 dakika sonra yıkayabilirsiniz.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile her gün yatmadan hemen önce boyun bölgenize masaj yapıp sabah uyandıktan sonra durulamak da cildinizin gençleşmesine ve kırışıklıklardan kurtulmasına yol açacaktır.

4. Yumurta Beyazı

Yumurta akının cilt sıkılaştırıcı özelliği vardır. Bu özelliğinden faydalanabilmek için bir yumurtanın beyazını sarısından ayırın ve beyazını bir çatal ile iyice ezerek çırpın. Bir pamuk yardımı ile boynunuza sürün ve 15-20 dakika burada kalmasına izin verin. Bu işlemi günaşırı uygulayarak cildinizin sıkılaşıp kırışıklıkların azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

5. Aloe Vera Jeli

Aloe Vera bitkisi cilt bakımı açısından en geniş kapsamlı kullanımı olan bitkilerden birisidir. Özellikle kaşıntılı ve düzensiz cilde sahip kişiler bakım rutinlerine mutlaka aloe vera jeli eklemeliler. Boyundaki kırışıklıklardan kurtulmak için boyun bölgenize düzenli olarak taze aloe vera jeli uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın