Kuru Soğanı Buzdolabına Koymak Zararlı Mıdır?

Kuru soğanı, domatesi, muzu hatta ekmeği buzdolabına mı koyuyorsunuz? Bunu yapmadan önce bir daha düşünün, çünkü bazı yiyecekler buzdolabında zarar görüyor.

Domates soğuğu sevmiyor

Domateslerin buzdolabında saklanması, kimyasal yapısını ve lezzetini bozuyor. Gıdalar üzerinde araştırma yapan Dr. Mercola, soğuk havanın domatesin rengi ve dokusunda zarara neden olduğunu dile getiriyor.

Domatesi tüketebileceğiniz miktarda alıp oda sıcaklığında saklamak en uygun olanıdır. Bozulmasını önlemek için saklama kabına koyabilirsiniz. Domates, içerdiği C vitaminiyle yağ yakmaya yardımcı olurken likopen özleriyle kansere karşı koruyor.

Patates nemden zarar görüyor

Patates, soğuk ve kuru bir ortamda saklanmalıdır ancak kesinlikle buzdolabına konmamalıdır. Çünkü, buzdolabında saklanan patatesin içindeki nişasta şekere dönüşebilir.

Bu kimyasal değişim sonucu sebzenin tadı ve dokusu değişir. Lezzetli patates yemekleri yapmak için en ideali, bir kese kağıdı veya gazete sarılı halde soğuk ve nemsiz bir ortamda saklayın. Balkonda veya soğuk yiyecek kilerinde patatesi muhafaza edebilirsiniz. En iyisi, yiyebileceğiniz kadar patates almaktır. Patates, kolon ve bağırsak kanserine karşı korur. Haşlanmış patates ishal ve kabızlığa iyi gelir.

Muz soğuğa dayanıklı değildir

Muz, çok sıcak iklimde yetişen bir meyvedir, bu özelliğiyle soğuğa karşı dayanıklı değilidir. Muzun hücre duvarlarında soğuğa karşı koruma olmadığı için soğuk ortamda zarar görür.

Buzdolabına muz koyarsanız, kimyasal değişime uğrar ve kabukları hemen kararır. Lezzetini ve kokusunu kaybeder. Muzu saklamak için en ideal ortam oda sıcaklığıdır. Yumuşaklığını, tadını ve lezzetini koruyacaktır. Muz, tatlı ihtiyacını doğal yoldan karşılar ama elma, armut gibi meyvelere göre şeker oranı daha yüksektir. Diyet yapıyorsanız, haftada 1-2 adetten fazla muz yemeyin.

Kuru soğan soğukta saklanmalıdır

Kuru soğan, sıcak ve nemli havaya maruz kaldığında yapısı bozuluyor ve filizleniyor. Yumuşayan kuru soğan, çürümeye başlıyor. En doğrusu, kuru soğanı soğuk ve nemsiz bir ortamda saklamaktır. Ancak buzdolabına koymak kesinlikle uygun değildir. Buzdolabındaki nem ve ışık, soğanda tat ve doku kaybına sebep oluyor.

Yemek için fazla doğradığınız soğanı, hava geçirmeyen bir saklama kabına koyup bir hafta boyunca dolapta saklayabilirsiniz. Kuru soğan, karaciğeri temizleyen ve kilo vermeyi kolaylaştıran mükemmel bir sebzedir. Yaraları ve sivilceleri iyileştirir.

Bir cevap yazın