Sivilceler İçin Doğal Peeling Tarifleri

Sivilce için doğal peeling

İnsanın belli bir yaştan sonra sivilce problemiyle uğraşması gerçekten de hiç hoş olmayan bir şey. Artık yirmili yaşlarınızın ortasını geçmişken, tam da o garip ergenlik yıllarını geçmişte bıraktığınızı düşünürken, bir sabah uyanıp aynaya baktığınızda koskocaman, iltihaplı, berbat görünüşlü o sivilce tam alnınızın ortasından size doğru bakar… Ya da burnunuzun ortasından… Ya da yanağınızdan… Ya da yüzünüzün her yerinden!

Ergenlikte sivilcelerle amansız bir savaş vermiş olsanız da olmasanız da, o sivilceleri yetişkinlikte tekrar görmek hiç de eğlenceli değildir – kendi deneyimlerimden biliyorum. Ben de bu problemimle uğraşırken haplardan, ilaçlardan, kremlere, proaktif ürünlere kadar her şeyi denedim. Hiçbiri işe yaramadı. Yarasa bile etkiler geçiciydi. Şanslıyım ki evde kolayca hazırlayabileceğim ve uygulayabileceğim doğal peeling yöntemleri imdadıma yetişti. Böylece ne steroid deposu kimyasal yüklü ürünlere cildimi maruz bıraktım, ne de abartı pahalı ilaçlarla bütçeme zarar verdim.

Bu yazıda sizinle muz kabuğu peelingi ve portakal kabuklu yüz maskesi başta olmak üzere birçok doğal tarif paylaşacağım ve eminim ki siz de sonuçları gördüğünüzde kesinlikle bu doğal peelinglere bayılacaksınız!

Akne ve Diğer Cilt Problemlerinizi Muz Kabuğu Peelingiyle Tedavi Edin!

Bu tarifi kendim uyguladıktan sonra oldukça memnun kaldım ve tanıdığım cilt problemleri yaşayan insanlara da önermeyi ihmal etmedim. Özellikle kuzenimin bu doğal peelingi uyguladığı süre boyunca cildindeki değişimi adım adım gözlemledim. Sonuç kesinlikle inanılmazdı.

Hazırlama aşamaları oldukça basit:

Küçük bir parça muz kabuğunu alın, birkaç dakika boyunca kabuğun iç kısmı kahverengiye dönene kadar problemli bölgenizi kabukla ovalayın.

Daha sonra yüzünüzdeki nemli tabakayı kurumaya bırakın. Kurudukça muz kabuğundaki vitaminler ve besleyici maddeler cildiniz tarafından emilecektir. Ben 30 dakika kadar kurumasını beklemeyi ve daha sonra sıcak suyla durulamayı tercih ediyorum. Ya da geceleri, işlemi uygulayıp peelingi gece boyunca bekletip, yüzümü sabah uyanınca yıkadığımda durulama işlemini yapıyorum.
Bu peelingi günde 3 defa uygulamanızı öneririm. Birkaç gün içinde, sonuçları fark edeceksiniz!

Cildinizde şu anda akne ya da sivilceler olmasa da, eğer geçmiş cilt problemlerinizden kalan izlerden şikayetçiyseniz de bu doğal yöntemi kullanabilirsiniz. Bazı eski sivilce izlerimin üzerinde muz kabuğu peelingini uyguladıktan birkaç gün sonra gözle görülür şekilde sonuç aldım. Dolayısıyla, eğer sürekli reklamları yapılan oldukça zararlı ve sert kimyasalları cildinize uygulamayı aklınızdan geçiriyorsanız, sakın geçirmeyin! Kesinlikle bu tarifi denemenizi öneriyorum. Hem en kötü ne olabilir ki? Birkaç gün boyunca yüzünüze muz sürmek mi? Bence risk almaya değer.

Peki bu işlem nasıl işe yarıyor?

Muz kabukları tıka basa antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlardan biri de lüteindir- ki lütein cildi güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardım eder. Kabuklarda aynı zamanda esterleşmiş yağ asitleri de bulunur ve aslına bakarsanız bu yağ asitleri, izole edilip birleştirilerek, egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılan patentli bir losyon olan Exorex losyonun içeriğinde kullanılırlar.

Bazı ekstra notlar ve farklı kullanım önerileri

Muz kabukları siğil tedavisinde de kullanılabilir! Yapmanız gereken sadece bir parça muz kabuğunu alıp siğilin olduğu bölgeye sarmak, bir gece bekletmek ve sabah çıkarmak. Siğil geçene kadar geceleri bunu uygulayın.
Böcek ısırmalarından ya da zehirli bitkilerden etkilenmiş bölgelerdeki kaşınmayı da muz kabuğuyla durdurabilirsiniz. Kabuklarla etkilenmiş bölgeyi ovayın ve – artık kaşınma yok!
Belki inanmayacaksınız ama muz kabukları içeriğindeki şeker sayesinde hemoroid tedavisinde de etkili.
Sedef hastaları da ciltlerindeki problemli bölgeleri muz kabuklarıyla ovalayarak birkaç gün içinde oldukça rahatlayabilirler.
Muz kabukları ciddi miktarda potasyum ve lütein antioksidanı içermektedir.
En iyi sonuçlar için olgun muz kabuklarını kullanın ve mutlaka kabukların taze olduğundan emin olun. Birkaç saattir tezgahta öylece duran bir muz kabuğunu peeling olarak kullanmak istemezsiniz…

Ev Yapımı Portakal Kabuğu Yüz Maskesi

Portakal kabuklarıyla hazırlanmış bir yüz maskesi fikri garip gelebilir ama bu maske oldukça etkili. İnanmıyor musunuz? Yalnızca deneyin ve sonuçlar karşısında şaşırın.

İçerdiği C vitamini ve birçok antioksidan sayesinde portakal kabukları cildiniz için harika bir tercih olacaktır. Hatta, portakalın kabukları meyvesinden daha fazla besleyici maddeye sahiptir.

Portakal kabuğu tozu akneleri kontrol altına almak, tıkalı gözenekleri temizlemek ve açmak, siyah noktaları tedavi etmek, ciltteki yağlılık oranını azaltmak ve cildinize tatlı bir ışıltı vermek için kullanılan tariflerin çoğunda hayati bir malzeme olarak kullanılır. Eğer bu ev yapımı maskenin içinde yoğurt ve bal da kullanırsanız ekstra faydalar da göreceksiniz.

Yoğurdun içinde alfa hidroksi asitlerden laktik asit bulunur. Laktik asit cildinizdeki üst tabakayı pul pul dökerek ciltteki ölü hücrelerin atılmasını sağlar, cildi aydınlatır, koyu cilt lekelerinin ve siyah noktaların gözden kaybolmasına yardımcı olur, kollajen üretimini hızlandırır ve erken yaşta yaşlanmayı önler. Ek olarak yoğurt nemlendirici özellikleriyle cildinizi besler.

Bir cevap yazın