Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?

Yeşil çay zayıflama yardımcısı en iyi bitki çaylarından biridir. Ancak yeşil çayın ne zaman ve ne kadar içildiğine, nasıl demlendiğine dikkat edilmesi gerekir. ‘Kontrolsüz güç, güç değildir’ sözüyle hareket etmekte yarar var; eğer yeşil çayın gücünü kontrollü kullanmazsanız, size zararı dokunabilir. Özel haberimizde sizlere yeşil çayda dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyorum.

Yeşil çayın içerisinde ‘kafein’ isimli madde vardır; bu sayede kan dolaşımı hızlanır, tansiyon yükselir, metabolizma hızı artar. Ancak kafeinin bu etkileri uyku kalitesini düşürür ve rahat uyumayı engeller. Pek çoğumuz kafein maddesini kahveden tanır, akşam saatlerinde içmez çünkü ‘uykum kaçıyor’ der, işte aynı durum yeşil çay için de geçerlidir; akşam saatlerinde içilmemesi gerekir. Peki, uykunun zayıflamayla ilgisi nedir?

Zayıflamak için uyumak gerekir

Beynimizde doyurulmayı bekleyen 4 haz noktası vardır ve ihtiyaçları şöyledir: yemek, su, uyku ve cinsellik. Sağlıklı zayıflamanın gerçekleşebilmesi için bu 4 noktanın ihtiyaçları yeterli seviyelerde karşılanmalıdır. Bu bilgiden yola çıkarak emin olmalıyız ki: ihtiyacı kadar uyumayan kişilerin kilo vermesi zordur. Yeteri kadar uyumayan kişiler ertesi gün kendini yorgun hissetmekle kalmaz sürekli tatlı ve yemek isteği duyarak enerjisini yükseltmeye çalışır. Evet, şimdi düşünün: uykusuz kaldığınızda siz de bunları yaşıyorsunuz, değil mi?

Vücut geceleri kendini yeniler, asıl yağ yakma ve ödem atma işlemleri biz uykudayken yapılır ve bu saatler 23.00 ile .05.00 saatleri arasındadır. Eğer siz zayıflamak ve yemek, tatlı krizlerine girmek istemiyorsanız, bu saatlerde uyumanız gerekir. Akşam yemeğinden sonra yeşil çay içerseniz, içindeki kafein uyku kalitenizi bozar ve yağ yakma fırsatını kaçırmış olursunuz.

Yeşil çay ne zaman içilmeli?

Yeşil çay ne zaman içilmeli sorusuna özetle yanıt verecek olursam: kafeinin uyandırıcı etkisini enerjiye ihtiyacınız olan gündüz saatlerinde için. Örneğin, kahvaltıdan ve öğle yemeğinden 15 dakika sonra içilen yeşil çay, yağ yakımını kolaylaştırır. Günde 2 fincandan fazla yeşil çay içmeyiniz. Sürekli yeşil çay içtiğinizde vücut buna alışır aynı tepkiyi vermez, bunu önlemek için 2 hafta yeşil çay içip bırakın ve 2 hafta beyaz çay için, sonra onu bırakıp 2 hafta hibiskus çayı için. Dönüşümlü olarak bunu yapın ve çayların her zaman etkili olmasını sağlayın.

Bir cevap yazın