Sabah Yürüyüşünün İnsan Sağlığına Yararları

Pandemiyle birlikte birçok kişi hayatına sabah yürüyüşünü yeni yeni eklemeye başladı. Daha önceki yıllara oranla sabah yürüyüşünün önemi çok fazla benimsemeyenler bile bu süreçte yürümenin ve özellikle günün en temiz havaya sahip olduğu ve bedensel olarakta en çok faydayı getirecek olan sabah yürüyüşlerini yapmaya başladık. Yürümek metabolizmayı canlandırdığı gibi temiz hava bol miktarda oksijene sahiptir.Uzmanlar bu saatlerde yürümenin vücut sağlığı açısından önem taşıdığı konusunda uyarıyor. Peki temiz havayla birlikte vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor. Sabah saatlerinde yürümenin faydaları nelerdir? İşte bu sorunun yanıtını sizler için yanıtladık.

Sabah yürümenin faydaları saymakla bitmiyor.Temiz havanın insan vücudunda yarattığı faydaları oldukça fazla. Sabahleyin hava negatif iyonlar açısından oldukça zengin oluyor. Oksijende negatif yüklüdür. Havadaki negatif iyonlar veya oksijen, gençleşip kendinizi rahat hissetmenize ve açık bir zihne sahip olmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir ormana gittiğinizde ya da bir tatilden döndüğümüzde hepimiz kendimizi daha rahat hissederiz.İşte sabah yürüyüşlerini alışkanlık haline getirmemizi sağlayacak faydaları!,

DİYABET RİSKİ DÜŞER

Diyabet yaşam tarzıyla alakalı en yaygın hastalıklardan biri haline gelmiştir. Sabah yürüyüşleri bu metabolizma hastalığını kontrol altına alır ve azaltır.Araştırmalara göre sabahleyin sadece 30 dakikalık bir yürüyüş kan şekeri kontrolünü iyileştiriyor.

KALBİ KORUYUP GÜÇLENDİRİR

Kalp rahatsızlığı olanlar için tabikide koşmak iyi bir fikir değildir. Ama yürüyüşü asla bırakmamalısınız. Her sabah 30 dakikalık yürüyüşle, kan basıncının düşmesine yardımcı olacbilirsiniz.

kalpKİLO VERMEYE YARDIM EDER

Yerleşik yaşam biçimi, obez olmanın temel nedenleri arasında yer almaktadır. Kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız, buna yürüyerek başlayabilirsiniz.Kalbinizi çok fazla yormadan yapacağınız bu yürüyüşle, kendinizi de bitkin hissetmeyeceksiniz.Günde 30-40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş kalp atış hızını artırmaya ve kilo kaybı için gerekli kalorileri yakmaya yardımcı olur.kilo vermek FELÇ RİSKİ AZALIR

Düzenli sabah yürüyüşleri yapan kişilerde, felç riskinin, diğer insanlara göre yüzde 40 azaldığı gösterilmişti.Mahalle çevresinde atacağınız tempolu bir yürüyüş ihtiyaç duyduğunuz tek şey!

DEPRESYONU GİDERİR

On kişiden biri depresyondan muzdariptir ve bu çağımızın en büyük sorunudur. Çünkü, depresyon birçok başka rahatsızlığa neden olmaktadır. Ancak dolaşmak için dışarı çıkabilirseniz, rahatlayabilirsiniz. Bunun nedeni, yürüyüş sırasında doğal ağrı kesici olan endorfinlerin vücut boyunca düzgün şekilde akabilmesidir. Depresyon hastaları, 35-60 dakika boyunca her gün yürümenin, durumlarında iyileşme olduğunu belirtmişler.

depresyon KANSERE KARŞI KORUR

Uzmanlar, çoğu kişinin telaşlı yaşam tarzları nedeniyle kanser olduğunu iddia ediyorlar. Bu telaşlı yaşam tarzlarına bir de donukluk eklenince bu hastalık malesef kaçınılmaz oluyor. Sabah yürüyüşleri, size ihtiyacınız olan egzersiz ile birlikte, daha iyi bağışıklık ve taze bir nefes verir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENİR

Daha önce de okuduğunuz gibi, yürüyüş vücudun kan dolaşımını arttırır. Bu, bağışıklık sistemi üzerinde harika etkilere sahiptir. Günde sadece 30 dakika yürümek, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi çeşitli hastalıklardan korur.

YORGUNLUĞU AZALTIP, ENERJİ VERİR

Sabah tempolu bir yürüyüş sizi gençleştirir ve enerji dolu hale getirebilir. Yorgunluğu hafifletebilir ve enerji düzeyinizi artırabilir ki böylece gün boyunca enerjili hissetmenizi sağlar.yorgunluğu azaltır AKCİĞERLERİ AÇAR.
Akciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve sağlıklarını korumak için, her sabah iyi bir yürüyüş yapmak için iyi bir fikirdir.

CİLDE PARLAKLIK KAZANDIRIR

Dermatologlar kan dolaşımını artıran herhangi bir egzersizin cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırdığını öne sürerler ki bence yürümekten daha iyi bir egzersiz de yoktur. İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin başlangıcının ertelenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımı ayrıca sivilceleri ve diğer cilt problemlerini de önler.cilde parlaklık SAÇLARIN DAHA SAĞLIKLI OLMASINI SAĞLAR
Doktorunuza danıştığınız zaman yürüyüşün saç sağlığında önemli bir role sahip olduğunu söyleyecektir. Yürüme, vücudunuzdaki hormonların dengeli tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç sağlığı için harikalar yaratan kan dolaşımını geliştirir. Sağlıklı saç büyümesini destekler ve saç dökülmesini önler.

saçları uzatır YAŞLANMAYI YAVAŞLATIR

Yürüme, tüm hücre fonksiyonlarınızın aktif olmasına ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan düşük yoğunluklu bir fiziksel aktivitedir ve beyin fonksiyonunu ile birlikte kan dolaşımını geliştirir. Vücudunuzun aktif kalması, yaşlanma sürecinizin yavaşlaması anlamına gelir.

Bir cevap yazın