Aft Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Aftı önlemenize yarayacak yöntemlerden bahsetmeden önce bu problem hakkında birazcık bilimsel bilgi vermek gerektiğini düşünüyoruz.

Aft neden oluşur?

Açıkçası kimse tam olarak afta neden olan şeyin ne olduğunu bilmiyor. Aftı olan insanlarda afta sebep olabilecek herhangi başka bir sağlık problemi gözlemlenmiyor.

-Hem genetik hem çevresel faktörlerin aft oluşuma sebep olduğu öne sürülmekte ancak kesin sebep bilinememekte.

-Bu durumdan muzdarip olan insanlarda tesbit edilen bazı ortak problemler aftla ilişkilendirilmiş ancak hiçbirinin kesin neden olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Ağza alınan darbe
Adet döngüsüne bağlı hormonal değişimler
Anksiyete ya da stres
Sigarayı bırakmak
Genetik
İlaçlar
Yemeklere karşı allerji veya diğer hassasiyetler
Sodyum sulfat içeren diş macunları
Demir eksikliği, folik asit eksikliği, B12 vitamini eksikliği.

Aft hangi bölgelerde oluşur?

Aftların çeşitli formları vardır. Ağız içinde dilin ucu, dudaklar ya da damak harici her yerde oluşabilir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Eğer ilk defa afta benzer bir şeyle karşılaşıyorsanız ve teşhis konması gerekiyorsa
Eğer hissettiğiniz acı gitgide kötüye gidiyor ve kontrol edilemez bir hal alıyorsa
Eğer aynı zamanda ishal gibi bir probleminiz varsa, bu durumda Crohn rahatsızlığı ya da ülsere bağlı midede kolit gibi sistematik problemlerin göstergesi aft olabilir.
Eğer ağzınızdan başka bölgelerde de afta benzer şeylerle karşılaşıyorsanız, bu durumda Behçet hastalığı ya da cinsel yolla bulaşan başka bir hastalık sebebiyle bunlar oluşuyor olabilir.
Eğer aftlar 3 haftadır geçmiyorsa- 3 haftadan fazla süren lezyonlar ağızda kanser oluşumlarına işaret ediyor olabilir.- Eğer sigara içmek ya da tütün çiğnemek gibi alışkanlıklarınız varsa aftın bu nedene bağlı ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Aftı nasıl önleyebilirsiniz?

Ağzınızda travma yaratacak davranışlardan kaçının. Hafif travmalara, örneğin sert diş fırçaları kullanmak ya da kabuklu yemiş yemek gibi davranışlar sonucu oluşan travmalara da mahal vermeyin.
Stressis yaşayın: Çoğu birey için, sürekli ortaya çıkıp yok olan tipte aftların en büyük sebebi strestir. Dolayısıyla stresle baş etme tekniklerini öğrenmek aftınıza da iyi gelebilir.
Sodyum lauryl sülfat içeren diş macunlarını kullanmayın.
Çiğnerken konuşmayın.
Diş yüzeylerindeki düzensizliklere baktırın.
Adet döngüsündeki kadınlarda hormon değişikliğinden oluşan aftları sakinleştirmek için doğum kontrol hapı kullanılabilir.
Demir, folik asit ya da B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan aft problemi için bu maddeleri hap olarak ağızdan almak bir çözüm olabilir.

Bir cevap yazın