Cilt Problemleri için En İyi Doğal Tedavi Önerileri

Doğal Tedavi

Sitemizde çeşitli sayfalarda çeşitli tedaviler için detaylı anlatımlar ve doğal çözümler bulmanız mümkün. Sitemizin takipçilerinden ( özellikle Pinterest takipçileri ) gelen öneriler üzerine tek bir sayfada basit bir anlatımla kılavuz niteliği taşıyacak bir sayfa oluşturmak istedim. Bu sayfada hangi cilt problemi için en iyi hangi doğal tedaviyi kullanabileceğinizi basit bir şekilde anlatıyoruz…

Doğal Sivilce Tedavisi

Hint Defnesi Yağı: Sivilceler için en etkili doğal tedavilerden birisidir, mutlaka birilerinden duymuşsunuzdur. Ama kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Tüm yüzünüze uygulamak yerine sivilcelerin üzerine sürmeniz gerekiyor.

Aloe Vera: 2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Bu karışımın kıvamı yüzünüze yayılacak kıvamda olmalı ama çok akıcı bir kıvamda olmamalı. Maskeyi yüzünüze eklemeden hemen önce çeyrek kaşık toz tarçın ilave edip biraz daha karıştırın ve karışımı yüzünüze sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bal: Bal da çok sık kullanılan bir doğal sivilce tedavi yöntemi. Ama burada balın doğal bir bal olmasına dikkat etmelisiniz. Uzmanlar düz olarak balı sürmekten ziyade bal içeren maskeler ile olan yöntemleri öneriyor. Bir kap içinde 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yulafı karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonrasında ılık suyla maskeyi yüzünüzden sökün. Kuru bir havlu ile nazikçe yüzünüzü kurulayın.

Doğal Böcek Isırığı Tedavisi

Böcek Isırığı

Aynısafa Çiçeği: Böcek sokmaları ve ısırmalarında aynısafa çiçeği jeli sürerek cildin iyileşmesini hızlandırabilir ve ağrıyı azaltabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Pek çok bitkisel yağın aksine lavanta yağı direk olarak böcek ısırık veya sokmalarının üzerine uygulanabilir. Özellikle örümcek ısırığı ve arı sokması durumlarında etkilidir.

Sinir Otu: Sinir otunun yapraklarını taşla ezerek krem ( lapa ) kıvamına getirerek böcek ısırıkları için doğrudan kullanabilirsiniz.

Doğal Uçuk Tedavisi

Lizin: Lizin temel bir amino asittir ve krem halinde bulabilmek mümkündür. Uçuk konusunda en etkili doğal tedavilerden birisi olarak bilinir.

Çinko: Çinko genellikle sürekli tekrar eden uçukları tedavi etmek için kullanılır. Direk olarak uçuğa uygulanarak tedavi edilebilir.

Oğul Otu: Oğul otunun çayı lezzetlidir ve içmeniz uçukları geçirici etki gösterir.

Doğal Konak Tedavisi

Hindistan Cevizi Yağı: Bebeğinizde konak varsa Hindistan cevizi yağı ile nazikçe masaj yaparak 20 dakika kalmasını bekleyin. Ardından yumuşak bir fırça ile saçlarını tarayın.

Aynısafa Çiçeği: Tıpkı Hindistan cevizi yağında olduğu gibi aynısafa çiçeği yağı ile de masaj yaparak konağı tedavi edebilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe vera yapraklarındaki jeli çıkartıp bu jel ile bebeğinizin başına masaj yaparak konaktan kurtulmanız mümkün.

Bir cevap yazın