Covid-19’un Evden Çalışma Üzerindeki Etkisi

Dünya genelinde ki ofis çalışanları korona virüs nedeniyle artık evden çalışmaya başlamışlardır. Birçok şirket tamamen farklı bir çalışma kültürüne dönüşmek zorunda kalmış olup verimliliği artırmak için birçok metotlar geliştirmişlerdir. Artık birçok şirket tam zamanlı uzaktan çalışma operasyonlarını en az Ocak 2021’e kadar uzatmış olup çalışanların uzun vadede evden çalışmaya etkili bir şekilde artırmayı planlamaktadırlar.

Bu kritik zamanda, iş liderleri, kuruluşlarının yeni çalışma ortamlarında güvenlik riskini nasıl yönettikleri, yeni politika ve teknolojilerden nasıl yararlandıkları ve çalışanlarını nasıl güçlendirdikleri konusunda net beklentiler belirleme konusunda yüksek bir sorumluluğa sahiptir. Güvenlikle ilgili mesajların bir kuruluşun en tepesinden gelmesi başlangıçtan itibaren ayarlanması önemlidir.

Evden Verimli Çalışma Süreci

Şirketiniz evden çalışmayı uzun vadeli veya kalıcı bir durum haline getirmeye karar verdiyse, geçişi sorunsuz hale getirmek için yapılabilecek birkaç geçerli yöntemler aşağıdaki gibidir.

1. Uygun iletişim araçlarını kullanın.
İşletme çalışanlarının işlerine bağlı kalmasını ve gerçek zamanlı olarak çeşitli projeler hakkında bilgi edinmesini sağlayacak çevrimiçi araçları ve yazılımları verimli şekilde kullanmaları gerekmektedir.
2. Etkili video konferansı.
Video toplantılarınızı sınırlamaya çalışın ve her toplantının, çağrı ile ilgili herkesle paylaşılan tanımlanmış bir amacı ve gündemi olduğundan emin olun.
3. Özel bir çalışma alanı oluşturun.
Çalışmalarınızı evinizin köşesinde ayırdığınız alanda yapmaya özen gösterin. Bu sizin disiplininizi ve veriminizi artıracaktır.
4. Zaman planlamasını iyi yapın.
Tam zamanlı bir Blogcu olan Lucy Reyes, “işiniz için bir plan yapın ve zamanınızı akıllıca kullanın. Evden çalışmak sizi çok daha üretken hale getirebilir ve evde daha fazla şey yapmanıza izin verebilir.” demiştir.

Covid-19’un Evden Çalışma Üzerindeki EtkisiCovid-19’un Evden Çalışma Üzerindeki Etkisi

Covid-19 salgını Mart ayında dünya genelinde sınırlamalar getirdiğinde, birçok şirket zorunlu uzaktan çalışmanın kısa vadeli olacağını ve işçilerin bir ay sonra geri döneceğini düşünmüştü. Bununla birlikte, evden çalışmak, çoğu ofis çalışanı için uzun bir yol kat etti ve görünürde net bir son yoktu. Bu nedenle, Yöneticiler de dahil olmak üzere her türlü çalışanın nasıl çalıştığı konusunda köklü bir değişim olmuştur. Çalışanlar kendi alanlarında çalışma alanları oluşturmak zorunda kalmışlardır.

Bir cevap yazın