Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Tarifleri

Son zamanların en fazla tartışılan diyeti Dukan’ı; hem başarılı bir şekilde kilo vererek ve sağlığını kaybetmeyerek deneyimlemiş hem de Türk damak tadına uygun tariflerle zenginleştirmiş olan bir isme sorduk…

Kendini Mösyö’nün müridi olarak tanımlıyor ama ‘Ben Dukan Diyeti’nin ne avukatıyım ne de Türkiye temsilciyim’ diye de ekliyor. Dukan Diyeti kitabını okurken onu kendinden alan ‘Menopoz öncesi veya menopoz dönemindeki, 40’lı yaşlarda, verecek kilosu fazla olmayan, hayatları boyunca çeşitli diyetleri yapıp denemiş kadınlar en zor kilo veren gruptur. Ama en istikrarlı kişiler de bu gruptan çıkar’ cümlesi olmuş.

Amacı kendi yaşadığı başarılı kilo verme deneyimini kendisi gibi kilo verme umudunu kaybetmiş 40 yaş üstü kadınlarla paylaşmak, bir de Dukan Diyeti’ne uygun yeni tarifler yaratmak. Twitter’da 3 binden fazla takipçisi var, blog sayfası günde 3 bin ile 7 bin arasında tıklanıyor. Bu diyete baş koyanlar artık partiler bile düzenliyor. Şimdi de ‘Diyet Kaçınılmazsa Zevk Almaya Bak’ adlı kitabıyla karşımızda Melike Mehmetoğlu… Bazılarının şiddetle karşı çıktığı, kilo verenlerin ise anlatmaya doyamadığı Dukan Diyeti’nin hayatında neleri değiştirdiğini sorduk, bizi Dukan tarifleri ile tatlandırdığı sofrasında ağırlayan Mehmetoğlu, samimi yanıtlar verdi.

Dukan Diyeti hayatınıza girene kadar neler yapıyordunuz?

Profesyonel hayatın içindeydim, insan kaynakları yöneticiliği yapıyordum. Hayatım çalışma temposu içinde günü yetiştirmeye ve tüm sorumluluklarımı yerine getirmeye çalışarak geçiyordu. Yaklaşık 15 yıllık iş hayatımın son 1,5 yılını part-time çalışarak sürdürdüm. En sonunda da üç çocuk ve çalışma hayatını aynı anda yürütemediğimi fark edip tercihimi ailemden yana kullandım.

DUKAN DİYETİ NEDİR?

Dukan Diyeti karbonhidratlardan ve şekerden kesinlikle uzak duruyor ve proteinlerin zayıflatıcı etkisine inanıyor. Karbonhidrat olarak sadece yulaf kepeği tüketilebiliyor. Protein tercihlerini ise yağsız olanlardan yapmak gerekiyor. Kulağa en hoş gelen yanı ise yağsız proteinlerde tüketim sınırının olmaması… Dört dönemden oluşan Dukan Diyeti’ni ne kadar süreyle yapacağınız vermek istediğiniz kiloya göre değişiyor ve bu konuda diyetin resmi internet sitesindeki test size yardımcı oluyor. 1. dönem olan ve kişiye göre 1 ila 10 gün arasında değişen atak döneminde vücudu sarsmak için sadece saf proteinler tüketiliyor. Ardından seyir dönemi geliyor; proteinlerin yanına sebzeler de ekleniyor ama gün aşırı olmak kaydıyla. 3. dönem yani güçlendirmede vücudun gelinen kiloda sabit kalması hedefleniyor ve devreye haftada bir ödül yemeği ile bir nişastalı öğün giriyor. Koruma döneminde ise artık normal yaşama dönüyorsunuz ancak haftada bir gün saf protein günü yapıyorsunuz.

Bu yoğun dönemlerde yediklerinizle ne kadar ilgileniyordunuz?

Bu açıdan günler vicdan azabı ile geçiyordu. İstediğim şeyleri yiyemiyordum çünkü bunu yapmak için vaktim yoktu. Evime sağlıklı gıdalar alıyordum, evdeki yardımcımıza sağlıklı pişirme yöntemlerini öğretmeye çalışıyordum. Ne kadar başarılı oluğumu sorarsanız, sonuçları kontrol etme şansım yoktu ve evdekilerin sağlıkları iyi olduğu sürece yedikleri de iyidir diye düşünerek bu konuya biraz da gözümü kapatıyordum.

3 çocuktan sonra kilonuz nasıldı?

Doğumlarda alıp sonrasında vermeye çalıştım hep… Fazla kilolarım 3-6 kilo arasında değişiyordu. Hiçbir zaman yiyip yiyip kilo almayan bir kadın olmadım ama ipin ucunu da hiç bırakmadım. İki kere diyetisyene gittim, müthiş açlıklar sonucunda birkaç kilo verdim, sonra tekrar aldım. Yaşım ilerledikçe ise ne kadar dikkat edersem edeyim istediğim hedeflere ulaşamadığımı fark ettim. Spor yaptım, yediklerime dikkat ettim ama eskiden aldığım sonuçları alamaz oldum. Giymek istediklerimin içinde kendimi güzel bulmuyordum. Bu durum da beni yılgınlığa sürüklüyordu. Sonra Dukan Diyeti ile zayıflayanlar kervanından insanlarla karşılaştım. Onlar da daha önce benimle aynı sorunları yaşamışlardı, 40’lı yaşlardalardı, metabolizmaları yavaşlamıştı, çok yemedikleri halde kilo alıyor ve veremiyorlardı.

Bir cevap yazın