Hangi Doğal Yağ Hangi Cilt Sorununa İyi Gelir

Doğal Yağlar

Aromaterapi gittikçe popülerleşen bir alan. Temel olarak çeşitli doğal yağlar kullanılarak bazı problemlerin tedavi edilmesi veya daha iyi hale getirilmesi demek. Özellikle cilt bakımı ve cilt sorunlarını tedavi etmek için çok gelişmiş alternatif yağ tedavileri mevcut. Bugünkü yazımızda biz de hangi doğal yağın hangi cilt bakımı veya cilt sorunu için kullanılabileceğini listelemek istedik. Ama öncesinde birkaç uyarı yapmakta fayda var:

Doğal yağlar, profesyonel tıbbi işlemin yerine geçecek bir tedavi olarak görülmemeli sadece alternatif yöntemler olduğu bilinmeli.
Doğal yağları koyu cam şişelerde saklamalısınız.
Aksi söylenmedikçe doğal yağlar cilde sürerek uygulanır, ağız yoluyla alınmaz.
Doğal yağları alırken bilinen ve güvenilir markaları tercih edin.

Limon Yağı

Limonun etkilerini aynen içeren bu doğal yağın bilinen en temel özellikleri yenileyici, temizleyici ve cilt tonunu açıcı etkileridir. Bakteriyel sebeplerle oluşan cilt sorunlarına karşın etkili bir iyileştirmeye sahiptir. Cilt sıkılaştırıcı etki gösterir, kırışıklıkların oluşmasını önler ve mevcut kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Lavanta yağı

Kokusu için hemen hemen hepimizin evinde yer bulan bu faydalı yağ çok yönlü kullanım alanı sebebi ile cilt bakımında da en çok kullanılan yağlardandır. Kokusu sizi rahatsız eden sarımsak, soğan gibi malzemeler içeren bakım kürleri ve maskelerin içine 2 damla lavanta yağı damlattığınızda kokusu sizi rahatsız etmeyecektir. Lavanta yağını ciltte kullanırken seyreltmenize de gerek yoktur.

Lavanta yağı her türlü cilt aşınması, cilt yarası, yanma, sivilce, böcek ısırması gibi durumlarda kullanılabilir. Bunların yanı sıra cilt iltihapları, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Itır Yağı

Itır yağı, gevşetici, güçlendirici ve motive edici etkilere sahip bir doğal yağdır. Yeşil ve çiçeksi hoş bir kokuya sahiptir. Genellikle banyo küvetlerine eklenerek veya masaj yapılmak amacı ile kullanılır.

Itır yağı göz altı torbalarının tedavisi için, ciltteki aşırı sebum yağının dengelenmesinde, mikrop kırıcı ve enfeksiyon giderici etkileri ile sivilce tedavisinde kullanılabilir.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı da cilde faydaları açısından en çok duyduğumuz ve kulağımıza yabancı gelmeyen yağlardan. Okaliptüs ağacının kurumuş yapraklarından çıkarılan bu yağ odunsu ve hoş bir kokuya sahiptir.

Siyah noktaların yok edilmesi, saç foliküllerinin güçlendirilmesi, kasların gevşemesi, saç sağlığının geliştirilmesi gibi kullanım alanları bulunur.

Nane Yağı

Nane yağının serinletici, yenileyici ve dolaşımı hızlandırıcı etkileri vardır. Sinir ağrıları ve kas ağrıları için oldukça etkilidir. Özellikle lavanta yağı ile karıştırılıp kullanıldığında yorgun ve ağrılı ayaklar için muhteşem bir ayak banyosu haline gelir. Doğal deodorant olarak da kullanılabilir.Kurumuş ve pare pare olmuş ciltler için yenileyici ve canlandırıcı etkisi bulunur.

Bir cevap yazın