Kalsiyum Diyeti Nasıl Yapılır? 7 Günlük Kalsiyum Diyeti Listesi

Kalsiyum diyeti ile zayıflamaya ne dersiniz? Niye yaptığım diyet ile zayıflayamıyorum diyorsanız, bir de kalsiyum diyetini deneyebilirsiniz. İşte Formsanté arşivinden kalsiyum diyeti ve 7 günlük kalsiyum diyeti listesi!

Bugüne kadar başkalarından görüp körü körüne bağlandığınız, yaparken açlık ve sıkıntılar çektiğiniz şok diyetleri unutmanın zamanı geldi çattı. Dr. Ayça Kaya’nın Kalsiyum Diyeti’yle gündelik hayata uyum sağlayabilen, aç kalmadan, sağlıklı şekilde kilo vermeniz mümkün!

Klasik ve alışılagelmiş diyet mantığının dışına çıkan kalsiyum diyeti, sizi zorlamadan, yormadan, aç bırakmadan kilo vermenize olanak sağlıyor. Haftanın belirli günlerinde uygulanan bu diyet, kişiyi aç bırakmak yerine lif, karbonhidrat ve protein gibi temel besin öğelerinden yardım alarak sağlıklı şekilde kilo vermenizi ya da kilonuzu korumanızı sağlıyor. Dr. Ayça Kaya, uzun yıllardır hastalarına uyguladığı kalsiyum diyeti hakkında merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

KALSİYUM DİYETİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Bu diyet kısmen vejetaryen bir beslenmeden oluşuyor. İçinde sadece süt, ayran ve peynirden gelen protein değerleri var. Bununla birlikte karbonhidrat olarak ekmek kullanılıyor. Aynı zamanda sebze ve meyvelere yer veriliyor. Bu diyette yağlı karbonhidrat dediğimiz pilav, makarna, börek ve yüksek yağ içeren besinler olmadığı için düşük kalorili bir beslenme şekli izlenmiş oluyor. Günlük enerji alımının dengesinin sağlanabilmesi için bu diyeti haftada yalnızca birkaç gün uygulamak yeterli oluyor.

KALSİYUM DİYETİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI NELER?

PEKİ BU DİYET GERÇEKTEN SAĞLIKLI MI YA DA ZARARLI GÖRÜLEN UFAK DA OLSA NOKTALARI VAR MI?

Geçtiğimiz günlerde gittiğimiz 22. Avrupa Obezite Kongresi’nde dünyada insan yaşamını uzatan en sağlıklı beslenme şeklinin vejetaryen beslenme şekli olduğu öngörüldü. İnsan yaşamını uzattığı gibi daha kaliteli bir hayat sunduğu da düşünülüyor. Bu kongrede protein diyetinden tutun da Akdeniz diyetlerine kadar hepsi masaya yatırıldı, tek tek analiz edildi. Yararları, zararları tartışıldı. Mesela artık dünyada protein diyeti hiç önerilmiyor. Çünkü bu diyetlerin damarda kireçlenme riskini yüzde 40 oranında fazlalaştırdığı ortaya çıktı. Daha çok vejetaryen stili beslenmede Akdeniz diyeti öneriliyor. Ancak Akdeniz diyetinin yağ oranı diğerlerine göre biraz fazla olduğu için son zamanlarda bu diyetin yağ oranı diyetisyenler tarafından düşürülmeye çalışılarak daha uygun ve uygulanabilir hale getiriliyor. Damar ve kalp sağlığına en iyi gelen diyetin yine vejetaryen temelli Akdeniz diyetleri olduğu düşünülüyor. Ancak uzun vadede vejetaryen beslenmenin konsantrasyon, beyin fonksiyonları, hafıza üzerinde negatif etkileri olduğu görülüyor. O nedenle tamamen, körü körüne bir vejetaryen beslenme değil, kısmi vejetaryen faktörler uygulanarak normal beslenmeyle denge oluşturabileceği düşünülüyor. Ben de bunu kalsiyumlu beslenmeyle şekillendirdim.

KALSİYUM DİYETİNİ ŞOK DİYETLERDEN AYIRAN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Aslında bu şok diyetler yapması en zor, çok düşük kalorili diyetlerden. Ancak kalsiyum diyeti orta dereceli kalori hesaplaması olan bir diyet. Aralarındaki en büyük fark kalori miktarı. Şok diyetler tek yönlü diyetler olarak da adlandırılabiliyor. Ama kalsiyum diyeti yapması kolay, kişiyi zora sokmayan, gündelik hayata uyum sağlayabilen bir diyet. Aynı zamanda uzun vadede, sürekli uygulanabilir olması da en büyük avantajları arasında. Kalsiyum için piyasada çok zor bulunan besinler aramanıza da gerek kalmıyor. Evdeki malzemeleriniz bu diyeti yapmanıza fırsat veriyor. Şok diyetlerin uzun süreli sürekliliği yoktur ancak kalsiyum diyetinde bunu yaşam tarzı haline getirmeniz bile mümkün. Zaten kalsiyum diyetinde bütün besin gruplarına yer verdiğimiz için protein, karbonhidrat, yağ açısından sıkıntı olmuyor.

FAZLA YA DA AZ ALINAN KALSİYUM ORANI NE GİBİ SONUÇLAR DOĞURUYOR?

Kalsiyumun en büyük etkisi kemik yapısı, sinir iletimi ve sinir hücrelerinin çalışması üzerine. Aynı zamanda damar sağlığına da iyi gelen bir mineral. Kalsiyum eksikliğinin ilk belirtileri kas krampları, kemik ağrısı, kemik erimesi olabiliyor. Sinir sisteminde yavaşlama, hafıza kaybı ve yavaşlamalar ortaya çıkabiliyor. Fazla kalsiyum alımında ise böbrek fonksiyonlarında sıkıntılar yaratabiliyor. Böbrek taşına sebep olabileceği ile ilgili birkaç görüş yer alıyor. Ancak bizim kalsiyum diyetinde önerdiğimiz kalsiyum miktarının günlük 1500 mg’ı geçmemesi yönünde.

Bir cevap yazın