Mevsimsel Diyet Listesiyle Haftalık Zayıflama

Yaz tatili öncesi 1 haftalık diyet örneği ile kilo verebilirsiniz. Formsante arşivinden bahar aylarında yaza hazırlık için yapabileceğiniz 1 haftalık diyet örneği ve diyet menülerini derledik…

SORU VE CEVAPLARLA 1 HAFTALIK DİYET ÖRNEĞİ

Kış aylarının bitmesi ile birlikte üzerimize halsizlik, yorgunluk, uyuşukluk gelebiliyor.
Henüz havaların yeterince ısınmaması dolayısıyla da bahar yorgunluğu dediğimiz olay aleyhimize işleyerek fazla kilo almamıza neden oluyor. Bahar yorgunluğunun etkilerini üzerinizden atmak ve yaza kadar olan üç ayı en iyi şekilde değerlendirmek için neler yapmanız gerektiğini Medipol Mega Hastanesi’nden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Dr. Sanem Avcı anlattı.

3 AYLIK SÜREÇTE BAHAR DİYETİYLE KAÇ KİLO VERİLİR?

Sizce yaza hazırlık için yapılan bahar diyetlerinin uygulandığı zaman aralığı kilo vermek için kısa mı?

Özellikle biz kadınlar tatilde iyi görünmeyi erkeklere göre daha çok önemseriz. Yaza fit girmek için; metabolizmamızın iyice yavaşladığı kış aylarında diyet ve spor yapmayıp, havaların ısınmaya başladığı nisan-mayıs aylarında hızlandırılmış diyet ve spor ile kışın aldığımız kilolardan kurtulmaya çalışırız. Sağlıklı kilo kaybı ve verilen kilonun uzun dönem korunması vücudun yağ kaybıyla mümkün. Tartıya çıktığınızda gördüğünüz sonuç gerçek kilo kaybını yansıtmayabiliyor. Her kişi için farklı olsa da, bir ayda sağlıklı olarak kaybedilebilecek ağırlık yaklaşık 3-5 kg civarındadır.

Eğer yaza fit girmek için 6 kg vermek sizin için yeterli ise bahar diyeti kısa sayılmaz ama vermek istediğiniz kilo yaza kadar 15-20 kg ise iki-üç ay bunun için kısa bir süre.

HIZLI KİLO VERMEK ZARARLI MI?

Kısa sürede hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler ihtiyacımızın çok altında enerji ve besin öğesi almamıza, buna bağlı olarak metabolizma hızının düşmesine neden oluyor. İlk haftalarda tartıda gördüğünüz kilo kaybı sizi mutlu etse de bir süre sonra yavaşlayan metabolizma hızından dolayı kilo vermeniz duruyor hatta diyeti bıraktıktan sonra kaybettiğiniz kilodan daha fazlasını hızlı bir şekilde geri alıyorsunuz. Hızlı kilo kaybetmek için yapılan düşük kalorili diyetlerin sağlık açısından da tehlikeli sonuçlar doğurabileceği unutulmamalı.

Bir cevap yazın