Siyah Noktalar için Doğal Peeling Önerileri

Siyah noktalar için peeling

Siyah noktalar güzelliğinizi gölgeleyecek kadar can sıkıcı olabilir. Siyah noktalarla, evde uygulayabileceğiniz bu tarifler sayesinde artık yüzünüzü yıpratarak, sıkarak savaşmanıza gerek yok.Yüzünüzdeki siyah noktaları sıkmak, izler kalmasına sebep olur ve siz siyah noktalardan kurtulduğunuzu düşünürken aslında onların oluşumu için zemin hazırlamış olursunuz.

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu maskeler, doğal yollarla cilt bakımı yapmanıza olanak sağlayacak. Üstelik pahalı siyah nokta ilaçlarıyla aynı etkiyi çok çok daha ucuza ev ortamında sağlamış olacaksınız.

1. Temizleyici Limon ve tuz maskesi

Bu maske, temizleyici olmasının yanı sıra antibakteriyel özelliklere de sahiptir. İçeriğindeki tuz ve limon, siyah noktalarla savaşmada çok etkilidir. Limon, yüzünüzdeki tüm kiri temizler, sivilce ve beyaz yağ butonlarının oluşmasını da engeller. Tuz da sahip antibakteriyel özellik sayesinde tıkanmış gözenekleri açar ve sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürür.

Maskede kullandığımız içeriklere daha yakından bakacak olursak,
Limon: Limon sitrik asit bakımından zengin bir sıkılaştırıcıdır. İçerdiği antibakteriyel özler sayesinde, cildin alt katmanlarına dek nüfuz eder ve zararlı bakterilerle savaşır. Yağ dengesi düzenlenmiş olan ciltte, siyah nokta oluşumu azalır.
Tuz: Ölü deriyi, zararlı bakterileri, yağlı tabakayı ciltten atar. Peeling yapılan cilt, daha sağlıklı ve parlak hale gelir.

Malzemeler

1 yemek kaşığı deniz tuzu
Yarım yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı saf su

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri küçük bir kapta karıştırın.
Temiz ellerinizle, karışımı cildinize dairesel hareketlerle uygulayın. Çok sert hareketlerden kaçının. Aksi takdirde yüzünüzde kızarıklıklar oluşabilir. 5 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Son olarak da soğuk suyla cildinizdeki gözeneklerin sıkışmasına yardımcı olun ve temiz bir havluyla yüzünüzü kurulayın.

Cildiniz artık eskisinden daha parlak ve sağlıklı!

Öneriler

Çok fazla limon suyu kullanmayın. (1 yemek kaşığından fazlasını kullanmayın) Çünkü içerdiği sitrik asit cildinizi tahriş edebilir.
Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin.
Eğer hazırladığınız maske fazla gelirse,1 haftaya kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat kokusu değişmeye başladığı zaman atmanız gerekir.

2. Peeling etkili esmer şeker ve bal maskesi

Lezzetli esmer şeker ve bal, cildinize peeling yapmanın en tatlı yolunu oluşturuyor. Esmer şeker, tüm cilt tiplerinde güvenle kullanılabilir. Bal, nemsiz ciltlere nem kazandırmak için rahatlıkla kullanılabilir. Peeling yapmak için kullanacağımız malzemelere daha yakından bakacak olursak;

Esmer şeker: Derinlemesine peeling etkisi yapar. Cildi ölü derilerden ve yağlı tabakadan arındırır. İçerdiği Alpha hydroxyl asit sayesinde toksinleri atar ve gözenekleri açar.

Bal: Bal antibakteriyel özelliği sayesinde zararlı bakterileri öldürür ve gözenekleri açar.

Malzemeler

1 yemek kaşığı esmer şeker
1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri küçük bir kapta birleştirin.
Cildinize nazik ve dairesel hareketlerle uygulayın.
Peeling yapmaya en fazla 5 dakika kadar devam edin.
Son olarak ılık suyla durulayın.

Eğer cildiniz kuruysa zeytinyağı ile nemlendirebilirsiniz.

Öneriler

Sert temizleyicilerden uzak durun. Çoğu yüz temizleyiciler çok fazla miktarda kimyasal içerirler. (sodium lauryl sulfate –SLS- gibi) bu kimyasal maddeler yüzünüzdeki yararlı yağları da söker atar ve bu da siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olur.
Peeling yapmadan önce cildinize buhar banyosu yaptırabilirsiniz. Bu sayede, siyah noktalar daha çabuk çıkacaktır.
Yüzünüzü çok sık yıkamaktan kaçının. Yüzünüzü her gün yıkamak iyi bir alışkanlık ama gün içinde çok sık yıkadığınız cildiniz yıpranır ve siyah noktalarda artış meydana gelir.

3. Yumuşatıcı yulaf ezmesi, yoğurt ve portakal kabuğu peelingi

Yulaf ezmesi, yoğurt ve portakal kabuğu sayesinde cildiniz pürüzsüz ve yumuşacık olacak.
İçeriğindeki bu 3 malzemeye bakacak olursak,
Yulaf ezmesi: Fazla yağı alır ve siyah nokta oluşumunu önler. Nazik bir şekilde cildinize peeling yapar.
Portakal kabuğu (rendelenmiş): İçerdiği sitrik asit sayesinde gözenekleri açar ve siyah nokta oluşumunu önler.
Yoğurt: Cildi yumuşatır ve nemlendirir. İçerdiği probiyotik enzimler zararlı bakterileri yok eder. Büyük gözenekleri sıkılaştırır. Yumuşayan ciltten siyah noktalar daha kolay atılır.

Malzemeler

1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi
1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu
2 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı

Küçük bir kasede tüm malzemeleri karıştırın. Kalın bir tabaka halinde, dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. Özellikle siyah noktaların olduğu yerlere yoğun miktarda uygulayın. 3 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Eğer cildiniz çok kuruysa 1-2 damla zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Öneriler

DiyetLiorinizi yüzünüzden çekin. Çünkü elleriniz siyah noktaların, sivilcelerin ve aknelerin yayılmasına neden olur.
Saçlarınızı yüzünüzden çekin. Yüzünüze değen saçlarınız, siyah nokta oluşumunu artırır.
Sabah ve akşam yüzünüzü yıkayın. Çok fazla cilt yıkamak, yıpratıcı olabilir. O nedenle sabah ve akşam yıkamak idealdir.

Bir cevap yazın