Ter Kokusu için Doğal Çözüm Yöntemleri

Ter Kokusu

Ter kokusu hem kendinize hem de yakın çevrenizdeki kişilere rahatsızlık veren bir durum. Terleme problemi ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olabilir. Ter kokusunun görülme sebeplerinden birisi de hijyene gereken önemi vermemek olabilir. Vücudu temiz ve kuru tutmak teri önlemek için etkili yollardan birisidir.

Beslenmede seçeceğiniz yağlı, baharatlı besinler de terlemeye olmasa da terinizin kötü kokmasına sebebiyet verecektir. Bazı durumlarda sağlık problemleri de aşırı terlemeye sebebiyet verebilir. Eğer ter kokusu rahatsızlığı çekiyorsanız bitkisel yollarla çözüm arayabilirsiniz.
Ter kokusu için doğal çözümler

1. Karbonat

Karbonat vücuttaki nemin absorbe edilmesini sağladığı gibi vücuttaki terin ve dolayısıyla ter kokusunun da absorbe edilmesini sağlayabilir. Bakterileri de öldürdüğü için doğal bir deodorant şeklinde çalışır.

1 yemek kaşığı karbonat ile 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı koltuk altlarınıza ve eğer varsa başka ter kokusundan rahatsız olduğunuz bölgelerinize sürün. Bir kaç dakika bekledikten sonra suyla yıkayın. Sonrasında bir duş alın. Bu tarifi günlük olarak 1-2 hafta boyunca uyguladığınızda ter kokusundaki azalmaya tanık olacaksınız.
Alternatif olarak eşit miktarda karbonat ile mısır nişastasını karıştırın. Vücut kokusunu önlemek için bu karışımı direk olarak koltuk altınıza ve kokuyu önlemek istediğiniz bölgelere sürebilirsiniz. 5-6 saat ter kokusunu önleyen bu karışımı dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

2. Beyaz Sirke

Sirke de vücudunuzdaki istenmeyen kokularla savaşmak için etkili bir yöntemdir. Sirke cildinizdeki pH seviyesini düşürerek tüm gün kendinizi daha taze hissetmenizi sağlar ve kokuları da engeller.

Bir pamuk parçasını beyaz sirkeye batırın ve bu pamukla koltuk altlarınıza sürün.
Dilerseniz beyaz sirkeyi bir sprey şişesinde saklayıp duştan sonra kullanabilirsiniz. Koltuk altlarınıza sirke sürdükten sonra deodorant sıkmayın.
Bir bardak suyla bir bardak sirkeyi inceltip duş sırasında koltuk altlarınızı bununla durulayabilirsiniz.
Dikkatli olmanız gereken bir diğer konu da sirkeyi tıraş olduktan sonra uygulamamak, yoksa cildinizi tahriş edebilirsiniz.

3. Limon Suyu

Limon suyu da vücut kokusunu tedavi etmek için biçilmiş kaftandır. Limon da tıpkı beyaz sirke gibi asidik yapısı ile cildin pH seviyesini düşürür. Bu sayede koku üreten bakterilerin oluşma şansını sıfıra indirerek ter kokusunu önler.

Taze bir limonu ikiye bölün. Bir yarısının geniş kısmı ile koltuk altlarınızı ovalayın. Ovaladıktan sonra kendi kendine kurumasına izin verin. İyice kuruduğuna emin olduktan sonra duş alın. Ter kokusundan kurtulana kadar bu işlemi günlük olarak uygulayabilirsiniz.
Eğer cildiniz hassassa yarım limonun suyunu yarım bardak su ile karıştırarak inceltebilirsiniz. Daha sonra bu karışımı bir pamuk yardımı ile koltuk altlarınıza sürün. 10 dakika bekledikten sonra suyla yıkayın. Kokuyu istediğiniz seviyeye çekene kadar günlük olarak bu işlemi tekrarlayın.

4. Hint Defnesi Yağı

Hint Defnesi yağı doğal olarak hem antibakteriyel hem de antiseptik özellikler taşır. Antiseptikler cilt yüzeyindeki mantar ve bakteri gibi oluşumları yok ederler. Ayrıca Hint Defnesi yağının kokusu da oldukça güzeldir.

İki damla Hint Defnesi yağı ile 2 yemek kaşığı suyu karıştırın. Bu karışımı koltuk altlarınıza uygulayın.
Eğer deodorant olarak kullanmak isterseniz bir sprey şişesinde saklayabilirsiniz. Suyu ve Hint Defnesi yağını aynı oranlarda arttırarak daha fazla bir karışım elde edebilirsiniz.

Hint Defnesi yağına %99 ihtimalle cildiniz alerji göstermez ama, kullanmadan önce diğer yöntemler için de geçerli, küçük bir miktar dokundurarak cildinizin bir tepki verip vermeyeceğini bekleyin. Bu test sayesinde alerjiniz olan bir uygulama varsa direk olarak cildinize uygulamamış olursunuz.

Bir cevap yazın