Bacaklarda Kaşıntı ve Kızarıklık Neden Olur?

Bacaklarında yoğun kaşıntı ve kızarıklıklar oluyorsa bu işaretleri ciddiye almalısın. Herkesin hayatında en az bir kere yoğun bacak kaşıntısı ve hassasiyeti olabilir. Bacakları sinek ısırması, klimanın bacaklara çarpması ve sürekli oturmak gibi nedenlerden dolayı bacaklarımız istemsizce kaşınabilir. Her ne kadar yoğun bacak kaşıntısı yazın karşımıza çıksa da kış aylarında da bacak kaşıntı ve kızarıklık olabilir. Bugün seninle bacaklarda neden kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunların oluştuğunu paylaşıyoruz.

Bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık neden olur?

Bacaklar vücudumuzun en çok kuruma eğilimi olan bölgesidir. Genellikle vücut nemlendiricisi sürerken bacaklar atlanır. Gün için giyilen külotlu çoraplar, sıkı çoraplar veya naylon çoraplar bacaklarda hassasiyet yaratarak kaşınmasına yol açar. Aynı şekilde dar pantolonlar da bacaklarda kaşıntıya yol açabilir.

Sürekli oturmak da bacaklarda kılcal damarların artışına yol açar. Kılcal damarların artmasına bacaklarda kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına yol açar. Bunların dışında eğer kaşıntın iki bacak arasına denk geliyor ve yoğun bir şekilde kızarıklıklar görüyorsan bunun sebebi mantar olabilir. Bacağındaki kaşıntı ve kızarıklıklar bir türlü geçmiyorsa mutlaka uzman bir dermatoloğa göstererek yardım almalısın.

lipikar krem

Bacaklarını nemlendirmek ve yatıştırmak için sana La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm öneririz. Aile boyu kullanabileceğin La Roche Posay nemlendirici, vücudunu yoğun bir şekilde nemlendiriyor ve bacaklarına bakım yapıyor. Bacağında pul pul dökülme ve kaşıntı oluyorsa mutlaka günde iki kere nemlendirici uygulayarak bu bölgeyi rahatlatmanı öneririz.

La Posay Lipikar Baume AP+ M cilt bariyerini güçlendirerek ciltte rahatlama sağlıyor ve ciltte kuruluk sonucu oluşan kaşıntı hissini azaltıyor. Özellikle her banyo sonrası vücudunun nemini aldıktan sonra nemlendirici sürerek uzun süre cildinin nemli kalmasını sağlayabilirsin. Lipikar krem vücudunda hızlı emildiği için rahatsızlık hissi yaratmaz.

Bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık ne zaman olur?

Bacaklarda kaşıntının en çok yaz aylarında olduğunu görürüz. Bunun sebebi yaz aylarında bacaklarımızın daha çok kuruması olabilir. Yaz aylarında bacaklara yapılan ağda veya jilet gibi epilasyon uygulamaları da bacakların kızarmasına ve kaşınmasına yol açabiliyor. Ağda sonrası kızarıklık için mutlaka bacağına buz kompresi yapmanı ve uygulama sonrasında nemlendirici krem sürmeni öneririz. Eğer her uygulama sonrası bacağında yoğun kızarıklık ve kaşıntı duyuyorsan farklı epilasyon yöntemlerini uygulamayı dene.

Bir cevap yazın