Sırtta Sivilce Neden Çıkar?

Sırttaki sivilcelerden şikayetçi olmayan var mı? Sırtımızda çıkan irili ufaklı kusurlar vücut güzelliğine gölge düşürüyor. Sırtı açık elbise ve t-shirt giydiğimizde daha da gözümüze batan bu sivilcelerden kurtulmak için detaylı bir sivilce bakımı arayışına girdik! Sırtındaki sivilceleri ortadan kaldırmak için önce neden çıktığını araştırmalısın. Sırttaki sivilcelerin neden meydana geldiğini öğrendikten sonra onları azaltman daha kolay olacak. Bazı kişilerde görülen sırttaki sivilce lekelerini de bu makalede anlatıyoruz!

Sırtta sivilce neden çıkar?

Sırtta çıkan sivilcelerin nedeni aslında çok büyük bir sürpriz değil! Vücudundaki diğer sivilceler gibi, sırtında çıkan sivilcelerin de ana nedenlerinin başında temizlik faktörü geliyor. Genelde banyo yaparken sırt bölgesi daha çok atlanıyor. Sırtını temizlemek için ulaşamadığın noktalarda daha fazla sivilcenin meydana geldiğini gözlemleyebilirsin.

Sırtta çıkan sivilcelerin nedeni, sırtında çıkan ölü deriler, cildinin yağlanmasıyla ortaya çıkan bakterilerle birleşerek gözeneklerine dolar. Tıkanan gözenekler de vücudunda sivilce oluşturmaya müsait bir hale gelir. Temizlik faktörü dışında, çok dar kıyafetler giyerek sırtındaki gözeneklerin hava almasını engellemek, çok yağlı yiyecekler tüketmek, stres ve hormonsal sebepler de sırtında sivilce oluşumunu hızlandırabilir.

Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sırttaki sivilcelerin nedenini öğrendikten sonra çözümünü tahmin etmek çok basit! Düzenli olarak sırtını temiz tutmak sırt sivilcelerinin kontrol altına girmesini sağlar. Günde bir kere duş almak ve tüm vücudunu iyice temizlemek, vücudundaki sivilcelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Vücudunu temizlerken kullandığın ürünler de sivilce oluşumuna olumlu / olumsuz katkıda bulanabilirler. Sivilcelerini azaltmak için mutlaka cildinin pH oranına uygun ürünler kullanmalı, vücudunu kurutacak cilt bakım ürünlerinden uzak durmalısın. Kokusunu çok sevdiğin o duş jelleri vücudunda sivilceye neden olabilir, bizden söylemesi!

“Sırtta Sivilce Neden Çıkar?” üzerine 1 yorum.

  1. Sürekli sırtımdaki sivilcelerden muzdaribim. Sadece sivilce çıkmakla kalmıyor, bir süre sonra büyük yaralara dönüşüyor. Erken fark edip kıyafetlerimi çıkartıp krem sürüp birkaç saat beklediğimde geçiyor. Bu yüzden kalın ve dar kıyafet giyemiyorum.

Bir cevap yazın