Cilt Bakımı Ürünleri Hangi Sırayla Yapılır?

Eskiden cilt bakımı yapmak çok kolaydı. Temizleyici, tonik, nemlendirici ve görev tamam! Ama günümüzde işler biraz daha karmaşıklaştı…

“Evden çıkarken güneş kremi sürmeyi unutma” “Antioksidan serumu tonikten önce miydi sonra mı?” “Bu anti aging kremini her gün mü kullanacaktım?” gibi deli sorular aklımızda dolaşıp duruyor. İyisi mi gelin bunları bir sıraya dizelim ve sebepleri ile birlikte hangi cilt bakımı ürününü hangi sırayla kullanmamız gerektiğini açıklamaya çalışalım:

Cilt Bakımı Ürünleri Kullanım Sıralaması

1. Temizleyici

Temizleyicinin en temel görevi kendinden sonra gelecek her türlü krem ve ürünün cildinize nüfus ederken karşılaşabileceği engelleri ortadan kaldırmak. Bu yüzden herhangi bir işlemden önce ilk sırada temizleyici geliyor.

Temizleyici seçerken kirleri, makyaj kalıntılarını, yağları iyi çıkaran, yumuşak bir temizleyici tercih edin. İyi bir temizleyici uyguladıktan sonra cildinizde gerginlik hissettirmemeli.

2. Pullanma Önleyici (Eksfoliant)

Tıpkı temizleyicideki gibi eksfoliant ürünler de gözeneklerdeki ve cilt yüzeyindeki ölü hücrelerin ciltten atılmasını sağlayarak daha sonrasında kullanacağınız ürünlerin cilde daha derinlemesine işlemesine fırsat tanır.

Pullanma önleyici ürün seçerken daha doğal olanları tercih edin. Kimyasal olanlar cilt hücreleri arasındaki yapışkanlığı azaltabiliyor. Eksfoliant ürünleri haftada 2-3 kez kullanmak yeterli olacaktır, her gece kullanmak ise aşırı olacaktır.

3. Tonik

Tonik kullanmayı isteyenler eğer eksfoliant kullanacaklarsa hemen ardından kullanmayacaklarsa temizleyicinin ardından kullanabilirler. Toniğin temizleyiciden farkı cildi daha derinlemesine arındırması ve gözenekleri sıkılaştırmasıdır.

İyi bir tonik nemlendirici özellikleri de bulunan, pH değerini dengeleyen ve erken oluşan kırışıklıkları önleyen özelliklere sahip olmalıdır. İyi bir temizleme ve ardından iyi bir tonikleme sayesinde sonra kullanacağınız ürünler cildiniz tarafından daha iyi bir şekilde emilir.

4. Reçeteli Ürünler

Eğer doktorunuz tarafından herhangi bir ürün kullanmanız söylendiyse cildinizi iyice temizleyip gözenekleri ölü hücreleri arındırdıktan sonra tam da bu aşamada kullanmak maksimum fayda sağlamanız için oldukça önemli.

5. Serum

Serumlar bir nevi hızlandırılmış cilt bakımlarıdır. Nemlendiricilere oranla çok daha fazla aktif maddeler içerdikleri için kuruluğu, güneş lekelerini, kırışıklıkları ve bunun gibi cilt sorunlarını daha hızlı ve daha etkili tedavi edebilirler.

Serumları diğerlerinden daha önce cildinize uygulamanızın sebebi ise ince dokuları olmasıdır. Bu ince yapıları onlardan sonra gelecek ürünlerin cilde işlemesine sorun teşkil etmez.

6. Göz Kremi

Eğer bakım rutininizin parçalarından birisi de göz kremi ise bunu nemlendiriciden önce sürdüğünüzden emin olun. Göz altı bölgesini nemlendirilmiş, daha pürüzsüz ve daha canlı tutmaya yardımcı olur.

Göz kremini sadece göz altlarına ve göz çevresine sürmeye özen gösterin. Çünkü göz kapakları daha fazla yağ salınımı yaparak yeterli nemlendirmeyi sağlar. Ayrıca yaşlanma belirtileri de daha çok göz çevresi ve göz altında kendini gösterir.

7. Nemlendirici

Nemlendirici gibi cilt bakımının en önemli unsurlarından birisini neden bu adıma kadar uygulamadığımızı merak ediyorsanız sebebi şu: Bundan önce uyguladığınız tüm ürünler ve nemi cilde hapsederek etkilerini artırmak.

8. Güneş Kremi

Makyajdan önce cildinize son süreceğiniz bakım ürünü güneş kremi olmalı. Çünkü güneş kremi tıpkı cildinizin üzerine bir giysi giymişsiniz gibi cildinizi güneş ışınlarından korur. Bu yüzden cildin en üst yüzeyinde bu krem yer almalı.

Bir cevap yazın