Yağlı Cilt ile Mücadele için Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Yağlı ciltler için ekstra szıma zeytin yağı

Yağlı ciltlerle yaşamanın ne kadar zor olduğunu yağlı cilt sahibi birine anlatmaya gerek yok. Gün boyu yüzünüzün daha da yağlandığını hissetmek kolay değildir. Peki cildinize zeytinyağı sürmek bu sorunu nasıl çözer? Bunun ilk bakışta kulağa biraz garip geldiğini inkar etmiyorum; yağlı ciltler için yağ. Ancak, zeytinyağı, yağ üretiminin ve sivilcelerin kontrolüne yardımcı olmak için etkili olabilir. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Zeytinyağı Yağlı Ciltler İçin Neden İyidir?

Zeytinyağı bakteri ve iltihapları temizlemeye yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Bu yağın, yağlı ciltler için ideal olmasını sağlayan benzersiz özelliklerini listeledik.

Zeytinyağı mükemmel bir nemlendiricidir. Cildinizde nemi hapsetmeye, yağ bezlerini yatıştırmaya ve aşırı yağ üretimini engellemeye yardımcı olur.
Gözenekleri tıkayıcı etki göstermez. Tam tersine cildinizi arındırarak bakterileri, fazla sebumu ve ölü cilt hücrelerini yok etmeye yardımcı olur.
Zeytinyağı antioksidanlar bakımından zengindir . Bu antioksidanlar cildinizin onarılmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olarak cildin zarar görmesini önler.
Zeytinyağı, yağlı cilt tiplerinde sık görülen bir sorun olan sivilce ile savaşan ve cildinizi temizlemeye yardımcı olan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yağlı Ciltlerle Mücadelede Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Not: Cilt bakımı için kullanacağınız zeytinyağının yemeklik zeytinyağı değil de yüksek kaliteli soğuk sızma zeytinyağı olmasına özen gösterin. Yemeklik zeytinyağlarında gözeneklerinizi tıkayıcı etki gösterecek bazı karışımlar bulunabiliyor.

1. Yağlı Ciltler İçin Ekstra Sızma Zeytin Yağı

Yağlı ciltler için ekstra szıma zeytin yağı
Yöntem

Yüzünüzü yıkayın, temizleyin ve ölü hücrelerden arındırın.
Bir havluyla kurulayın.
Zeytinyağını yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle parmak uçlarınızla masaj yapın.
Yaklaşık 2-3 dakika masaj yaptıktan sonra, yağ hala yüzünüzde olacak şekilde yatağa gidin.
Yağı, sabahları temizleyici ve ılık suyla yıkayın. Yağı iyice yıkadığınızdan emin olun, çünkü artık yağ güneş altındayken cildinizi karartır.

Ne sıklıkla yapmalı?

Her gün.
Ne işe yarar?

Bu temizleme yöntemi sadece yüzünüzü nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda akneleri temizlemeye ve derinlemesine gözenek temizliği sağlanmasına yardımcı olur. Bu, zeytinyağının anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu işlem aynı zamanda cildinizdeki aşırı yağ üretimini de azaltacaktır.

2. Yağlı Ciltler için Zeytinyağı ve Limon Suyu

Yağlı Ciltler için Zeytinyağı ve Limon Suyu
Malzemeler

1 çay kaşığı Sızma Zeytinyağı
1/2 çay kaşığı Limon Suyu

Yöntem

Bir kap içinde iyice malzemeleri karıştırın.
Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın.
Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra, karışımı 5-7 dakika daha bırakın.
Ilık suyla durulayın.

Ne sıklıkla yapılmalı?

Her gün.
Ne işe yarıyor?

Limon, güçlü sıkılaştırıcı özelliklere sahip L-askorbik asit içerir. Bu özellikler, gözeneklerinizi küçültmenize ve yağ üretimini kontrol etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda limonda cilt hasarını önlemeye yardımcı olan güçlü antioksidanlar vardır.

Bir cevap yazın