Normal Ciltler için Bakım Rehberi

Her cilt tipi için şüphesiz farklı bakım rutinleri söz konusu. Kuru, yağlı ve karma cilt tiplerine özel bakım ürünleri kullanmanın önemi anlatılırken, normal cilt genelde unutulur. Oysaki normal cildin bakımı da önemlidir. Dahası, cilt yapısını korumak için düzenli bakım uygulamasına ihtiyaç duyar. Ve şu an bu yazımızı okuyan sen de onlardan biri olabilirsin. 🙂

“Normal cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda nasıl bir cilt bakım rutini uygulaman gerektiğinden ve nelerin cildin için önemli olduğundan bahsedeceğiz. Cilt güzelliğini koruyacağın bakım sırlarımızı merak ediyorsan, derin bir nefes al. Normal cilt tipi için bakım önerilerimiz geliyor!

Normal Cilt Nedir?

Herkesin sahip olma hayaliyle yanıp tutuştuğu cilt tipleri arasında gösterilen normal cilt tipini, sorunsuz bir cilt olarak nitelendirebiliriz. Yani, ciltteki sebumun dengede olduğu ve bu nedenle aşırı yağlanma ya da kuruluk problemlerinin görülmediği; gözenek görünümü, siyah nokta ve pürüzler gibi cilt problemlerinin de yaşanmadığı cilt tipidir. E, boşuna demiyoruz hayal edilen cilt tipi diye.

Ancak yine de normal cilt tipi bakımı da tıpkı diğer cilt tipleri gibi özel bir bakım ister. Çünkü bu ciltler, her ne kadar sorunsuz gibi görünseler de korunmadıkları takdirde kuru ya da yağlı cilde dönebilirler. Bu nedenle bakım uygulamaya özen göstermek, normal bir cilde sahip olanlar için önemlidir.

Normal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinin sorunsuz görünümünü korumak için senin de başvurman gereken yöntemler var. Kuru, yağlı ya da karma ciltlerdeki yoğun ve özel bir bakıma ihtiyacın olmasa da dikkat etmen gereken bazı adımları aşağıda belirttik:

Cilt Temizleyici

Cilt bakım rutininin ilk adımını oluşturan cilt temizliği, normal cilde sahip olan senin için de önem taşıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi cildini iyi korumadığın takdirde cildindeki yağ ve nem dengesi bozulabilir. Her iki durumda da seni kuruluk, kırışıklık ya da açık gözenekler, siyah nokta ve sivilceler gibi cilt problemlerinin beklediğini söyleyelim. Bu nedenle gün içerisinde cildinde biriken kirleri ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemeye özen göstermelisin.

Normal ciltler için temizleyici ürünlerden alacağın yardım ile bakım rutininin ilk adımını tamamlaman mümkün. Burada seçeceğin ürünlerin, köpük ve jel formundaki hafif temizleyiciler olmasını önerebiliriz.

Bir cevap yazın