Cilt Gençleştiren Vitaminler Nelerdir?

Cilt gençleştirme, özellikle yaşlanma belirtilerinden korkan herkesin en sık araştırdığı yöntemlerden biri. Medikal estetik anlamında cilt gençleştirme yöntemleri ise etkili olduğu gibi kimisine oldukça pahalı gelebiliyor. Bu noktada başvurulan doğal yöntemler ile gençleşme, iyi beslenme ve dolayısıyla da yaşlanma karşıtı vitamin takviyesinin önemini ortaya çıkarıyor. Peki, cilt kırışıklığı için hangi vitamin ya da vitaminler öne çıkıyor dersin?

Güzellik avcısı bizler, yine yerimizde duramadık ve cilde iyi gelen vitaminlerin tümünü araştırdık. Cildindeki kırışık görünümü mümkün olduğunca geciktirebileceğin bu vitaminler ile kimse yaşını anlamayacak bile!

Yaşlanmayı Önleyen Vitaminler

Cilt gençleştiren besinler denilince, elbette ki vitaminlerin önemi ortaya çıkıyor. Vitaminler sayesinde kırışık görünümü engellemek ve cildin genç kalmasını sağlamak mümkün. İşte cildi yaşlanma belirtilerine karşı koruyan 4 büyük vitamin;

A Vitamini

Vücutta retinole dönüşmesi sayesinde kolajen üretimine destek olan bu vitamin, cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca retinol ve türevleri de pek çok yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinin içerisinde yer alıyor. Öte yandan A vitamininin bir diğer özelliği, içerisinde yüksek miktarda antioksidan barındırması. Bu sayede ciltteki serbest radikallerin oluşumunu önleyerek, cildi hasarlara karşı koruyor. Bu yönüyle de ince çizgi ve kırışık görünümünü önlüyor.

Nelerde bulunur?

Patates, havuç, mantar, yumurta, ayçekirdeği, balık ve sarımsakta yüksek miktarda A vitamini bulunur.

B Vitamini

Bu vitaminin, pek çok türevi bulunuyor. Bunlar içerisinde B3 vitamini, cilt sağlığı açısından önem taşıyor. İçerisinde nikotinamid bulunduran B3 vitamini, cildin üst katmanındaki nemi koruyor ve böylece cildin kırışmasına engel oluyor. Yine ciltte yer alan serbest radikallerin neden olduğu kolajen üretiminin azalmasını da engelliyor. Cildi daha sağlıklı, güçlü ve canlı bir görünüme kavuşturuyor.

Nelerde bulunur?

Balık, kırmızı et, tavuk, yumurta, hindi, kuşkonmaz ve buğday gibi besinlerde yer alır.

C Vitamini

Suda çözünebilen bir vitamin olan C vitamini, anti aging özelliği ile dikkat çekiyor. Serbest radikallere karşı güçlü bir savaşçı olan C vitamini, derinin kolajen yapısının bozulmasına engel oluyor. Cildi aydınlatan bu vitamin, ayrıca cilt tonunu dengelemeye de yardımcı oluyor.

Nelerde bulunur?

Turunçgiller, yeşil biber, çilek, domates, kivi ve maydonoz gibi besinlerden C vitaminini elde etmek mümkündür.

Bir cevap yazın