Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak için Doğal Yöntemler

Gözenek sıkılaştırma

Ciltte küçük küçük çukurlar oluşturan sanki bir portakal kabuğunun yüzeyini andıran gözenekler görülebilir. Özellikle bu yapı yüzde görülünce estetik bozucu ve rahatsız edici olabilir. Yüzünüz yaşlı ve donuk görünür. Bu sorun genellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde aşırı sebum üretimi yüzünden görülür. Bu gözenekli yapının arasında genellikle görünümünüze daha da fazla zarar verecek siyah noktalar ve akneler de görülebilir.

Genetik, stres ve kötü cilt bakımı gibi faktörler de bu açık gözeneklerin oluşumunu arttırır. Gözenek sıkılaştırıcı krem yerine doğal yöntemler denemek istiyorsanız bu yazıda bu açıklıkları sıkılaştırmanın ve gözenekli yapıdan kurtulmanın doğal yollarını sizlerle paylaşmak istedik.

Yumurta beyazı1. Yumurta Akı

Yumurta akı, cildi sıkılaştırıcı ve tonunu açıcı özelliklere sahiptir, geniş gözeneklerin daralmasını sağlar. Yumurta akı ile yapılan maskelerin genel özellikleri arasında ciltteki fazla yağın emilmesini sağlamak vardır.

1 yumurta beyazı ile 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra bol soğuk su ile durulayın. Cildinizi sıkılaştırmak için haftada 2 kere bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca tıkalı gözenekleri açmak ve akneleri tedavi etmek için de bu maskeden faydalanabilirsiniz.

Bal2. Bal

Balın gözenek sıkılaştırma ve sağlık açısından faydalarını saymakla bitirebilmek mümkün değil. Yağlı ciltler ve sivilce tedavisi için hemen hemen her tarifte malzemeler arasında bal mutlaka yer alıyor. Organik balın içinde antibakteriyel ve antimikrobal özellikler bulunmaktadır. Bal ayrıca tıkalı gözeneklerin açılmasına da yardımcı olur. Aşırı yağın ciltten uzaklaştırılmasına ve gözeneklerin sıkılaştırılmasına da yardımcı olur. Cildin parlamasını ve yumuşamasını sağlayan doğal bir mucizedir.

Balı isterseniz yiyerek isterseniz de cildinize sürerek faydalarını görebilirsiniz. Gözeneklerin olduğu yerlerin üzerini bal ile ovarak 5-10 dakika kurumasını bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi her gün yaparak gözeneklerdeki sıkılaşmayı gözlemleyebilirsiniz.

Salatalık Suyu3. Salatalık suyu

Kalın bir kıvam elde edene kadar mısır ununa salatalık suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karışımı yüzünüze eşit bir şekilde yayarak sürün. 15 dakika boyunca bekleyin. 15 dakika sonra durulayın.

Maske sadece ciltteki gözenekleri sıkılaştırmakla kalmaz aynı zamanda cilt dokusunu da geliştirir. Bu maskeyi 3 günde bir cildinize uygulayabilirsiniz.

Bentonit kili4. Bentonit kili maskesi

Kil maskeleri çağlar boyunca cilt rengini açmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılıyor. Volkanik küllerden oluşan bentonit kili ise gözenekleri temizleme konusunda oldukça etkilidir ve aşırı yağı cildinizden bir sünger gibi söker alır. Yine tıkalı gözenekler ve siyah noktalar için de kullanabileceğiniz en etkili maddelerdendir. Sivilceleri de azaltan kil ile oluşturabileceğiniz maskeleri kil maskeleri yazısında bulabilirsiniz.

Domates suyu5. Domates losyonu

Domateslerin kabuklarını soyup robotla çekerek suyunu bir kaba aktarın. Bu suyu yüzünüze sürerek 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Domateste bulunan yüksek seviyeli asit ve potasyum sayesinde ciltteki gözenekleri sıkılaştırıp, yüzdeki ufak lekeleri de yok edebilirsiniz. Domates suyunu her gün veya gün aşırı olarak yüzünüze sürebilir ve sonuçları 1 haftada görmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın