Dünyanın En Yaşlı Ağaç Türleri ve Yaşam Sürelerinin Uzun Olması

Bazı ağaçlar binlerce yıl yaşayabilmektedir. Bunun gerçekleşmesinin nedeni hayvanlardan daha yavaş büyümeleri ve hasarı onarabilen meristemlere sahip olmalarıdır. Bristlecone çam ağacı olan Methuselah, Kaliforniya’nın Beyaz Dağları’nda bir yere gizlenmiş dünyanın en yaşlı ağacıdır ve 48 yüzyıl yaşındadır. Mısır‘ın Büyük Piramitleri inşa edildiğinde küçük bir fide halindeyken, insanlık ve medeniyetle birlikte olgunlaşmıştır. Bu ağacın yaşını bir insanın yaşamış olduğu en uzun yaşla karşılaştırıldığında 122 yıla tekabül etmektedir. Bristlecone çamı gibi ağaçları binlerce yıl yaşatırken, hayvanların maksimum ömrü birkaç yüz yıla zorlukla uzanabilmektedir.

Bitkilerde Yaşlanma, Ölüm ve Ömür

Dünyanın En Yaşlı Ağaç Türleri ve Yaşam Sürelerinin Uzun OlmasıMethuselah, iddia edilsede dünyanın en yaşlı ağacı değildir. Dünyadaki en eski olan tekli ağaçtır. 70.000 yılını yenerek ‘Pando’, 75.000 titrek kavak ağacından yapılmış tek bir klonal organizmadır. Bireysel ağaçlar çok yaşlı değil, ama hepsi eski bir tekil kök sistemi ile birbirine bağlıdır; her ağaç daha büyük koloninin bir parçasıdır. Bitkilerin bu yaş konusu hakkında konuşmak zordur çünkü yaşlanma kelimesinin anlamı, bu özel bağlamda yaşlanmanın ne anlama geldiğini tanımlamayı önemli kılan kültürel imalarla doludur.

Birçok kişi için yaş, kırışıklıklar ve ağrıyan eklemlerle eş anlamlıdır. Canlılıkta ve enerjide azalma yaşamaktadırlar. Bununla birlikte, yaş ille de eskimek demek değildir. Birçok hayvan, özellikle çiftleşmeden kısa bir süre sonra ölen böcekler ve bitkiler, özellikle yaşlı görünmemektedir ve yine de hayatlarının sonlarındalardır. Zaman geçtikçe, çevrenin kaçınılmaz saldırısı yaşayan hücrelerin bütünlüğüne zarar vererek yaşlanmaya neden olurlar.

Yaşlanma terimi ise, kırışıklıklar veya başka bir kabuk katmanı gibi yaşa bağlı endişelerle başa çıkmak için daha uygundur. Yaşlanma, hücrelerin hücre ölümü olmadan bölünmesini ve büyümesini durdurmasıdır. Stresörler veya DNA hasarı nedeniyle yaşlanma meydana gelebilir. Hücreler bölünmeden, yeni bir doku oluşmaz, bu da yaşlanmayı kaçınılmaz kılar. İnsanlar yaşlanma eğitimi hakkında konuştuğunda, genellikle yaşlanma eğitimi hakkında konuşurlar. Sadece nasıl daha uzun yaşayacaklarını değil, eşlik eden hastalıklar ve kırışıklıklar olmadan nasıl daha uzun yaşayacaklarını anlamak isterler:

Bu durum ölümün kaçınılmazlığını getirmektedir ve tüm yaşam formları muhtemelen ölecektir. Ölümsüzlük diye bir şey olmasa da, bazı şeyler ona çok yaklaşırlar. Pando biyolojik ölümsüzlüğe en yakın olan canlıdır. Hydra ve ölümsüz denizanası Turritopsis dohrnii gibi diğer yaşamlar da yüzlerce yıl yaşayabilmektedirler. Bunu sırasıyla kök hücre rejenerasyonu ve olgunlaşmamış bir duruma dönerek sağlayabilmektedirler. Diğer hayvanlarda da gözlenen bu mekanizmalar, bireysel ağaçlara uzun ömür veren şey özelliktir.

Yaşamda İstikrar

Hayvanların yaşam boyunca yarış eğilimi vardır. Böcekler sadece birkaç hafta yaşayabilir, daha küçük böcekler içi ise bu daha kısa süre olabilir. WHO’ya göre, insanlar maksimum 122 yıla kadar yaşamayı başarabilmişlerdir, ancak insanlar için ortalama yaşam beklentisi sadece 72 yaş’tır(2016 itibariyle). İnsan yavrularının çoğu bir yıl içinde yürürken, 40 yaşındaki bir kristikon fidesi neredeyse 15 cm (5.9 inç) yüksekliğe ulaşmış olabilir. 40 yaşına gelindiğinde, insanlar orta yaş krizi geçirirler. Ancak bu ağaç türü genç bir büyüme hamlesi bile almayacak. Bir araştırma, eski bir çamın sürgünlerinin kabaca daha genç çamların sürgünleriyle aynı oranda büyüdüğünü tespit etmiştir.

Bir cevap yazın