Geceleri Çok Yemekten Nasıl Kurtulurum?

Geceleri yemek kilo aldırır, diyet yapıyorsanız emeklerinizin boşa gitmesine sebep olur. Bu sebeple, gece yemelerine son vermeniz gerektiğini biliyorsunuz. Geceleri yemekten nasıl kurtulurum diye düşünüyorsanız; özel haberimiz size yardımcı olacak!

Geceleri aniden yemek yeme isteği duyma, uykudan kalkıp kontrol dışı atıştırma ve bunları sabah uyanınca hatırlamak, sadece bir yeme bozukluğu değil, aynı zamanda psikolojik bir sorunun da göstergesidir.

Yememe, yediklerini çıkartma, adet dönemi problemleri, zayıf olmasına karşın takıntılı bir biçimde sürekli zayıf kalma isteği ve bununla ilgilenme gibi belirtilerin ”anoreksiya nervoza” ve ani, aşırı, tıkınırca yeme atakları, bunun yanında yine kilosunu koruma çabaları gibi belirtileri olan ”blumia nervoza” diye isimlendirilen psikiyatrik yeme bozukluklardır. Her ikisi de özellikle gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ve daha çok genç kadınlarda görülüyor.

Gece yeme bozukluğunda kişi günlük yiyeceği gıda miktarının en az yüzde 25’ini akşam yemeği öğünü sonrası alır. Bu aşırı yeme atakları, bazen gece uykudan aniden uyanarak atıştırma şeklindedir. Mutfağa gitme, yemeği yeme dönemleri sabah hatırlanır, yani kişi uykulu olmasına karşın uykuda ya da rüyada değildir.

Genellikle ele ne geçerse yenilir. Özellikle karbonhidratlı gıdalar kısa sürede tüketilir. Gece, bu kadar iştahlı olan kişiler gün içinde neredeyse hiç açlık hissetmezler. Özellikle akşam olduğunda ya da geceleri kendilerini daha sıkıntılı ve mutsuz hissederler. Bazen de bu durumdan kurtulmak için veya uyuyabilmek için atıştırmaları gerektiğine inandıklarından, akşamları mutfaktan çıkamaz ya da abur cubur yemeyi bırakamazlar.

Gece yeme bozukluğu olan kişiler genelde genç yetişkindir. Anoreksiya ve blumia nervoza daha çok kadınlarda görülürken, gece yeme bozukluğu her iki cinste de görülebilir. Obezlerde daha sık görülür ve bu durumun kendisi de obeziteye neden olur. Aynı zamanda insülin direnci oluşturarak diyabete zemin hazırlayabilir. Uyku kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur ve kişide uyku düzeni bozukluğu, gündüz uykululuk, yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve unutkanlık, iş performansında düşme, depresyona neden olabilir.

Kişide gece yeme bozukluğu olduğu düşünüldüğünde ayrıntılı bir psikiyatri değerlendirme yapılması gerekir. Kişinin diğer yeme bozuklukları olup olmadığına, depresyon, madde kullanımı, dürtü kontrol bozukluğu, uyku bozukluğu bulunup bulunmadığına bakılır.

Gece yeme bozukluğu, psikiyatrik tedavide başarılı sonuçlar veren, ancak tekrarlamaları olabilen bir durumdur. Genel tıbbi değerlendirme sonucu dahili sorunlar (diyabet, lipid yüksekliği gibi) varsa bunlar ilgili birimlerce tedavi edilir.

Bir cevap yazın