Kırmızı Turpun Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Genellikle salatalarda ya da atıştırmalık olarak sofralarımızda yer alan kırmızı turp, tam bir
sağlık kaynağı. Peki kırmızı turpun faydaları neler? Hangi hastalıklara, nelere iyi gelir? Kalorisi ne kadardır? Tüm bu soruların yanıtına içeriğimizden ulaşabilirsiniz…

KIRMIZI TURP HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR?

Özellikle C vitamininden zengin olan bu sebzenin yeşil kısmı, köklerine oranla altı kat daha fazla C vitamini barındırıyor. Kırmızı turp, lif içeriği ve glukosinat bileşikleri ile kalın bağırsak kanseri başta olmak üzere diğer kanserlere karşı koruma sağlıyor. Bu sebze kan şekerini yavaş yükselttiği için diyabetikler de rahatlıkla tüketebiliyor.

Yüksek oranda potasyum içeren kırmızı turp, aralarında kalp kasının da bulunduğu bütün kasların düzgün çalışması için gereken mineralleri içinde bulunduruyor. İçeriğindeki folik asit ise DNA onarımına yardımcı oluyor.

KIRMIZI TURPUN FAYDALARI

C vitamininden zengin turp, hem soğuk algınlığından koruyor hem de kıkırdağı oluşturan kolajenin yapılmasını sağlıyor.
Kırmızı turp E, A, C, B6, K vitaminlerini içeriyor. Ayrıca antioksidan, lif, çinko, potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve manganez bakımından da zengin.
Turp; cildi kuruluktan, sivilceden ve sivilcenin oluşturduğu kızarıklıktan koruyor. Bunun yanında turp suyunun saçlardaki kepeklenmeyi ve dökülmeyi önlemeye yardım ettiği de biliniyor.
Kırmızı turp, sülfürlü bileşikler açısından zengin olması sebebiyle karaciğer ve safra dostu olarak öne çıkıyor.
Midede ve bağırsaklarda çözülüp tokluk hissini pekiştiriyor.
Sülfürlü bileşikler açısından zengin, karaciğer ve safra dostu, kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor.
Kolesterolü dengeleyici etki gösteriyor.
Folik asit açısından zengin olduğu için hücrelerimizin DNA ve RNA onarımını sağlıyor. Yaşlanmayı önlüyor.

KIRMIZI TURPUN KALORİSİ

100 gramı yalnızca 16 kalori olan kırmızı turpta yağ bulunmuyor.

TURP NELERE İYİ GELİR?

Ülkemizde çok yetiştirilen, pazarlarda gözlerimize renk cümbüşü getiren turpa sofralarımızda yeteri kadar yer açmıyoruz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, özellikle zayıflamaya çalışırken bize çok faydası olacak turpla ilgili bilgiler veriyor:

Turp katı sebzelerden biri, kişiye çiğneme duygusunu tatmin etme açısından çok faydası oluyor. Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde turpu dilimleyip, az tuz ve bol limonla birlikte tüketebilirsiniz, “çok yedim” duygusu oluşturmaya birebir. Turpun kan şekerini yükseltme ölçeği olan glisemik indeksi düşük. Kan şekerinizde oynama yapmayacağı için sizi daha uzun süre tok tutuyor. Lif oranı yüksek bir sebze olan turp, midede ve bağırsaklarda çözülüp tokluk hissini pekiştiriyor. Sülfürlü bileşikler açısından zengin, karaciğer ve safra dostu, kansere karşı koruyucu. İlaç gibi besinlerden biri olan turp, fitosterol bakımından zengin olduğu için kolesterolü dengeleyici etki gösteriyor. Potasyum açısından zengin olduğu için tansiyonu dengeliyor. Kalp koruyucu etki gösteriyor. Çok iyi bir C vitamini kaynağı olduğu için bağışıklık sisteminizi korumak ve grip olmamak için her gün küçük bir kase yemeye özen gösterin.

Ülkemizde guatrın en büyük nedeni iyot eksikliği. Turp, iyot açısından zengin olduğu için tiroit hastalıklarından koruyor.

Bir cevap yazın