Vitamin ve Mineral Deposu En Sağlıklı Kırmızı’ları

Antioksidan etkisi bol, faydalı mı faydalı aralık sebze ve meyvelerini yakından tanıyın! Her mevsimin havası, “tadı” apayrı… Mevsim değişirken hem havamız hem de sofralarımızın lezzeti değişiyor, sağlığımıza sağlık katıyor. Aralık ayının vitamin ve mineral deposu sebze-meyveleriyle tuzlu ve tatlı öğünleriniz renkli, sağlıklı içerikleriyle göz ile damak zevkinize mutlaka hitap edecek!

TURP

Bolca C vitaminine sahip turp, sinüslerden bağırsaklara kadar neredeyse her organ için farklı faydalar sağlıyor. İçeriğindeki lif diyeti sayesinde sindirim sistemini düzenliyor, bağırsakları her zamankinden daha iyi çalıştırıyor. Düzenli olarak tüketildiğinde kilo kontrolünde de etkili bir görev görüyor. Serinlemeye başlayan hava nedeniyle soğuk algınlıkları artış gösterecek… Unutmayın ki kırmızı turp soğuk algınlığına karşı gelebilmenizde kalkan görevi görüyor. Bal ile birlikte tükettiğinizde boğaz yolunu ayrıca rahatlatıyor. Son dönemlerde güçlü bağışıklık sistemine sahip olabilmek için ekstra çaba sarf etmek gerekiyor. Bu nedenle C vitamini ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayabilen bu mucizevi besini düzenli tüketmek çok önemli. Turp aynı zamanda kalsiyumun en iyi bitkisel kaynaklarından olma özelliği taşıyor.

GREYFURT

Kabuğunun kırmızı renkli olmadığının farkındayız çünkü içi yeteri kadar kırmızı ve iddialı! Cesur tadı nedeniyle çoğu kişinin yemek isteyip de yiyemediği greyfurt, aslında tam anlamıyla bir ilaç. Çünkü antioksidanlı içeriğiyle karaciğerin temizlenmesine yardımcı oluyor, iltihap ve enfeksiyonlu hücrelerin oluşumunu engelliyor. Mineral ve vitaminleri sayesinde saç ve cildi besliyor. Kan damarlarının esnekliğini artırıyor, kalp sağlığını koruyor. Öksürük, üşütme ve soğuk algınlığından kaynaklı boğaz ağrılarını gidermeye yardımcı oluyor.

CENNET HURMASI

Bir diğer adıyla Trabzon hurması… Karbonhidrat ve yağ oranının düşük olması nedeniyle kilo konusunda endişe yaşayanlar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Lif bakımından da zengin olduğu için sindirim sistemi için yararlı etkiler gösterebiliyor. Cennet hurması kan şekerini düzenleyebildiği için şeker hastaları tarafından da tüketilebilir. Dengeli beslenmeyle düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık güçlendiriyor, soğuk algınlığına karşı etkili oluyor.

Bir cevap yazın