Göz Çevresini Gençleştirmek için Doğal Çözümler

Göz çevreniz genel olarak yorgunluğunuzu, yılların etkisini ve uyku düzeninizi gösteren bir ayna gibidir. Göz çevresinde sizin genç ve estetik görünümünüze gölge düşürecek bazı sorunlar olabilir. Bu sorunların neler olduğunu ve neden kaynaklandığını bilirseniz çözüm bulmanız da daha kolay olacaktır.

Kazayağı kırışıklıkları

Genellikle yüzde gülümsemeyi sağlayan kaslar çalıştığında gözlerinizin dış kısımlarında kırışıklıklar oluştuğunu görürsünüz. Bu kırışıklıklar göz çevrenizdeki cilt elastikiyetini kaybettikçe daha kalıcı ve görünür olmaya başlar. Bunların oluşmasını engellemek için göz çevresinin elastikiyetini artırmalısınız ve buraya gereken nemlenmeyi sağlamalısınız.
Kaz ayağı kırışıklıklarını yok etmek için

1. Yumurta Beyazı

Yumurta beyazı cildin sıkılaşmasını sağlar, kaz ayağı kırışıklıklarının giderilmesi için ilk tercihiniz yumurta beyazı olmalı.

1 yumurta beyazını köpüklü bir kıvam elde edene kadar çırparak karıştırın. Daha sonra bunu göz çevrenize ve elmacık kemiği boyunca sürün. 10 dakika bekledikten sonra soğuk suya bir pamuk topunu batırarak bununla temizleyebilirsiniz. Bu tarifi haftada iki kere istediniz sonuçlara ulaşana dek uygulayabilirsiniz.
Alternatif olarak yüzünüzü hafif bir sabunla yıkadıktan sonra 1 yumurta beyazını tüm yüzünüze ve göz çevrelerine sürün. Tamamen kuruduktan sonra bir kat daha sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın. Yüzünüzü yumuşak bir havlu ile kuruladıktan sonra sürekli kullandığınız bir nemlendirici varsa bunu sürün. Bu tarifi maksimum haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

2. Süt

Süt göz çevrenizdeki kısa kırışıklıkları azaltmak için kullanılabilir. Sütte bulunan glikolik asit ölü cilt hücrelerinin soyulmasına yardımcı olur ve ciltte daha fazla kolajen oluşumunu destekler.

Günlük olarak süt içmeye başlayarak daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.
Temiz ve ince bir parça bezi süte batırarak göz çevrenize bu bezle sürebilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Kaz ayağı kırışıklıklarını gidermek için en etkili doğal yöntemlerden birisi de aloe veradır. Antioksidan etkisi ile kırışıklıkları sebep olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca içinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde cildinizi nemlendirir ve parlaklaştırır.

Aloe veranın antioksidan etkisinden faydalanabilmek için günde bir yemek kaşığı aloe vera suyu için.
Alternatif olarak 1 aloe vera yaprağının jelini çıkartın. Bu jeli gece yatmadan önce göz çevrenize bolca sürün ve gece boyu kalsın. Ertesi sabah soğuk su ile yüzünüzü ve göz çevrenizi durulayın. Bu uygulamayı birkaç hafta boyunca her gece yatmadan uygulayın. Bir kaç hafta sonunda kaz ayaklarının daha az görünür olduğunu göreceksiniz.

Göz altı halkaları ve morlukları

Göz çevresi morlukları

Dönem dönem herkeste görülebilecek göz altı halkaları ve morlukları yorgun ve uykusuz kaldığınız dönemlerde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir. Estetik görünümü bozacak kadar rahatsız ediyorsa aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz;
Göz altı morluk ve halkalarını yok etmek için

1. Badem Yağı

Badem yağının doğal içerikleri narin göz çevresi cildi için oldukça faydalıdır. Düzenli bir şekilde badem yağı kullandığınızda göz çevresi halkalarının yok olduğunu göreceksiniz.

Gece yatmadan önce mor halkaların üzerine bir parça badem yağı sürün ve nazikçe bu yağla masaj yaparak yedirin.
Gece bu şekilde yatağa gidin ve sabaha kadar emilmesini sağlayın.
Ertesi sabah soğuk su ile durulayın.
Bu uygulamayı koyu çizgilerden kurtulana kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

2. Salatalık

Salatalıkların cilt rengini açıcı ve büzücü etkisi vardır. Zaten bir çok dizi ve filmde klasikleşmiş bir şekilde göz çevresi için salatalık dilimlerinden faydalanan bayanlar görmeniz mümkün. Bakalım uygulaması nasıl oluyormuş;

Taze bir salatalığı dilimleyerek 30 dakika buzdolabında soğutun. Buzdolabından çıkardığınız dilimleri 10 dakika boyunca göz altınıza yerleştirin. Daha sonra soğuk su ile göz çevrenizi durulayın. Bu uygulamayı günde iki kere istediğiniz sonuçları alana kadar tekrar edebilirsiniz.
Bir diğer seçeneğiniz eşit miktarda salatalık suyu ile limon suyunu karıştırmak. Limon suyu gözlerinizi yakabileceği için süper dikkatli bir biçimde bir pamuk topu yardımı ile bu karışımı morluk ve halkaların üzerine sürün. 15 dakika bekledikten sonra su ile yıkayın. Bu tarifi en az 1 hafta boyunca günlük olarak uyguladığınızda sonuçları gözlemleyeceksiniz.

3. Çiğ Patates

Patatesin doğal cilt beyazlatıcı etkisi ile mor renkteki halkaların rengini açarak cilt renginize daha yakın hale getirebilirsiniz.

Suyunu daha rahat çıkarabilmek için bir veya iki patatesin kabuklarını soyduktan sonra patatesleri rendeleyin. Rendelediğiniz patateslerin suyunu iyice çıkarın. İki pamuk topunu bu suya bandırın ve kapalı gözlerinizin üzerine bu pamukları koyun. 10-15 dakika bu şekilde bekledikten sonra soğuk su ile iyice durulayın. Birkaç hafta boyunca günde 1 veya 2 kere bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.
Patates suyu yerine patatesleri kalınca dilimleyerek gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

Göz altı torbaları

Genellikle hormonal değişiklikler ve sıvı birikmesi ile ortaya çıkan bu torbacıklar ciddi manada estetiği bozan ve istenmeyen şeylerdir. Sizi bitkin ve cansız gösterecek bu torbaları yok etmek için aşağıdaki doğal tarifleri hemen uygulamaya başlayın.
Göz altı torbalarını yok etmek için

1. Su

Göz altı torbalarından kurtulmanın en kolay yolu su içmektir. Yeterince su içtiğiniz zaman vücudunuz sıvı biriktirmeyecektir ve bu istenmeyen göz altı torbaları oluşmayacaktır. Ayrıca ne kadar çok su içerseniz vücudunuzdan toksinlerin atılmasına o kadar yardımcı olursunuz. Vücudunuzun su ihtiyacını gidermek için günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin. Buna ek olarak tükettiğiniz tuz miktarını azaltmak da göz altı torbalarının azalmasına yardım edecektir.

2. Soğuk Kaşıklar

Göz altı morlukları için soğuk kaşık

İlk defa duyanlar ne alaka diyebilir ama hem basit hem de anında sonuç veren etkili bir yöntem olduğunu söyleyelim. Göz çevrenizdeki cildinizin sıkılaşmasını sağlayan bu yöntem kılcal damarları da rahatlatır.

10-15 dakika boyunca 6 metal kaşığı buzdolabında soğutun.
Kaşığın oval kısmını göz altı torbalarına 3-4 dakika kaşık ısınana kadar tutun.
Kaşık ısındığında buzdolabındaki diğer soğuk kaşıklarla değiştirin.

3. Sallama Çay Torbası

Göz altı torbaları için poşet çay

Şişkin ve kızarmış gözleri yatıştırmak için siyah veya yeşil çay torbalarından faydalanabilirsiniz. Özellikle ağlama sonrası oluşan şişkinlikleri hızlı bir şekilde gidermek için bunu uygulayabilirsiniz.

2 tane kullanılmış çay torbasını 30 dakika buzdolabında soğutun.
Uzanın ve bu çay torbalarını göz altı torbalarının üzerine koyun.
10-15 dakika bu şekilde bekleyin.
Bunu günde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Bir cevap yazın