Ev Yapımı Zeytinyağlı Duş Jeli

İşten eve döndükten sonra yorgunluktan kurtulmak için ya da uzun süren ev işlerinden sonra banyodan daha rahatlatıcı bir şey var mı? Tabii ki, sabun kullanabilirsiniz, ancak bir duş jeli daha fazla aroma ve daha zengin çok köpük üretebilir. Bununla birlikte, piyasadaki duş jellerinden birini seçmeniz zorunlu değildir. Evde çok basit bir şekilde doğal malzemelerle yapılan doğal duş jellerini çok sevebilirsiniz. Böyle doğal ve ev yapımı bir duş jeli yapmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, okumaya devam edin!

Ev Yapımı Duş Jeli İçin Neden Zeytinyağı Kullanmalıyım?

Zeytinyağı mükemmel bir doğal nemlendiricidir ve kullanımı cildinizi çok iyi besleyebilir (1). Vitaminleri ve antioksidanları cildinizi hasara karşı korur ve cildin yaşlanmasını da bir ölçüde yavaşlatır. Piyasadaki duş jellerinden aldığınız aromadan yoksun olabilir, ancak zeytinyağından sağlanan faydalar yadsınamaz. Ayrıca, evde duş jeli yapmak için zeytinyağı kullandığınızda, herhangi bir kimyasal veya alerjenin karışması olasılığı yoktur. Evde doğal duş jeli yapmak için çok fazla masraf yapmanız da gerekmeyecek.

Zeytinyağlı Duş Jeli Nasıl Yapılır?

Evde zeytinyağlı duş jeli yapabilmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

1. Zeytinyağı

Cildiniz için en iyi beslenmeyi sunabilmek için sızma zeytinyağını tercih edin. Zeytinyağının etkisini artırmak için biraz da pahalı bir alternatif düşünenlere ozonlanmış zeytinyağı iyi bir seçenek olabilir.

Zeytin yağı

2. Bal

Bal cildiniz için muhteşem nemlendirici etkileri olan doğal bir şifa kaynağıdır (2). Ayrıca antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olur (3). Kullanacağınız balın organik olması ve ham bal olması faydasını artıracaktır.

3. Sıvı Kastilya Sabunu

Ortaya çıkacak karışımın sabun etkisini artırmak ve daha fazla temizleme etkinliği katmak için kastilya sabunu mükemmel bir seçenektir.

4. Esansiyel Yağlar

Elinizin altında hazır bulunan ve kokusunu beğendiğiniz herhangi bir uçucu doğal yağı kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz ise sakinleştirici özelliği olan lavanta yağıdır. Eğer lavanta yağı yoksa antibakteriyel özellikleri de bulunan nane veya biberiye yağlarını da tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Duş Jeli Nasıl Hazırlanır?

Tüm bu malzemeleri bir cam kasede karıştırmanız gerekir. Ancak, bunu yapmadan önce, zeytinyağını seçtiğiniz esanslı yağ ile karıştırın. Her şeyi iyi karıştırmak için büyük bir kaşık kullanın. Karışımı bir cam kavanoza boşaltın ve kapağını mutlaka kapatın. Isı ve güneş ışığından uzak bir yerde saklayın. Islak bir süngere az miktarda dökebilir ve vücudunuzda köpürterek kullanabilirsiniz. Duş jeli uzun süre yeteceği için, farklı esansiyel yağların kullanılması az miktarlarla eklemek kaydı ile tercihinize kalmış bir durumdur.

Bir cevap yazın