Greyfurtun Yararları Nelerdir?

Yapılan bazı araştırmalar greyfurtun, kilo vermeye yardımcı ve kalp hastalığı riskini düşürmede etkili olabileceğini göstermektedir.

Greyfurt bütün olarak posası ile birlikte veya meyve suyu olarak tüketilebilinir. Cildin sağlıklı görünmesine ve dış koşullara karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

1- Kalorisi Düşük Besin Değeri Yüksek

Greyfurt, diyetinize dahil etmek için inanılmaz derecede sağlıklı bir meyvedir. Besin değeri yüksek bunun yanında kalorisi ise düşüktür. Aslında en düşük kalorili meyvelerden biridir.

Aynı zamanda mükemmel bir A ve C vitamini kaynağı olmakla birlikte 15’ten fazla faydalı vitamin ve minerale ek olarak iyi miktarda lif sağlar.

Orta büyüklükte bir greyfurtun yarısında bulunan besin değerlerinden bazıları şunlardır:

Kalori: 52
Karbonhidrat: 13 gram
Protein: 1 gram
Lif: 2 gram
C Vitamini: Günlük vücudun ihtiyacının % 64’ü
A Vitamini: Günlük vücudun ihtiyacının % 28’i
Potasyum: Günlük vücudun ihtiyacının % 5’i
Tiamin: Günlük vücudun ihtiyacının % 4’ü
Folat: Günlük vücudun ihtiyacının % 4’ü
Magnezyum: Günlük vücudun ihtiyacının % 3’ü

2- Bağışıklık Sistemine Faydalı Olabilir

Greyfurt düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminiz için faydalı olabilir.

Hücrelerinizi zararlı bakteri ve virüslerden koruduğu bilinen antioksidan özelliklere sahip yüksek C vitamini içeriği ile greyfurt tam bir savaşçıdır.

Not: Ek olarak, birkaç çalışma C vitamininin soğuk algınlığı bulunan kişilerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için yararlı olduğunu göstermiştir.

Greyfurtta bulunan diğer birçok vitamin ve mineralin, enflamasyona ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Greyfurt ayrıca, bağışıklık sistemi işlevini desteklemek için vücuda destek sağlayan küçük miktarlarda B vitaminleri, çinko, bakır ve demir sağlar. Ayrıca cildinizin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur. Bu da enfeksiyona karşı koruyucu bir bariyer görevi görür.

3- İştah Kontrolüne Yardımcı Olur

Greyfurt iyi miktarda lif içeriği ile bilinir. Orta boy bir meyvenin yarısında 2 gram lif bulunur.

Araştırmalar, diyetine lif açısından zengin meyveler ekleyenlerin doygunluk hissinin daha uzun sürdüğünü göstermiştir. Bunun nedeni olarak liflerin sindirim süresini ve midenizin boşalma hızını yavaşlatmasıdır.

Sonuç olarak yeterli miktarda lif tüketmek, iştahınızı kapalı tutarak gün boyunca otomatik olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

4- Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Greyfurt kilo vermeye yardımcı bir besindir. Kilo kaybına, özellikle de tokluk süresinin artmasına ve kalori alımının azaltılmasına yardımcı olan lif içeriğine bu konuda da rastlıyoruz.

Buna ek olarak, greyfurt az kalori içerir ancak bunun yanında çok fazla su içerir. Bu da kilo kaybına yardımcı olur.

91 obez kişi ile yapılan bir çalışmada, yemeklerden önce taze greyfurtun yarısını tüketenlerin, yemeyenlerden önemli ölçüde daha fazla kilo verdikleri bulundu.

Greyfurt yiyen grup 12 hafta boyunca ortalama 1,6 kilo, greyfurt yemeyen gruptaki katılımcılar ise ortalama olarak 0,3 kilo kaybetti.

5- Greyfurt İnsülin Direnci ve Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Greyfurt düzenli olarak yemek, diyabete yol açabilecek insülin direncini önleme potansiyeline sahip olabilir.

İnsülin, vücudunuzdaki birçok süreci düzenleyen bir hormondur. Örneğin, metabolizmanızın birçok yönüyle ilgilidir. En yaygın olarak kan şekeri kontrolündeki rolü ile bilinir.

İnsülin direnci sonuçta daha yüksek insülin ve kan şekeri seviyelerine yol açar. Bu durum tip 2 diyabet için ana risk faktörüdür.

Greyfurt yemek, insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir ve böylece insüline dirençli olma olasılığını azaltır.

Bir çalışmada, yemeklerden önce taze greyfurtun yarısını yiyen denekler, greyfurt yemeyen gruba kıyasla hem insülin seviyelerinde hem de insülin direncinde önemli bir düşüş yaşadı.

6- Kalp Sağlığına Önemli Etkileri

Düzenli olarak tüketilen greyfurt, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığını iyileştirdiği düşünülmektedir.

Bir çalışmada, altı hafta boyunca günde üç kez greyfurt yiyen kişiler, çalışma boyunca kan basıncında önemli düşüşler yaşadı. Ayrıca toplam kolesterol ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerinde iyileşme gösterdiler.

Bu etkiler muhtemelen greyfurtun içerdiği ve kalbinizin düzgün çalışmasını sağlamada rol oynayan önemli besin değerlerinden kaynaklanmaktadır.

Birincisi, greyfurt, kalp sağlığının birçok yönünden sorumlu bir mineral olan potasyum açısından oldukça zengin olmasıdır. Yarım greyfurt günlük potasyum ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 5’ini karşılar.

Yeterli potasyum alımı, düşük tansiyon riski ile ilişkilidir. Ek olarak, kalp hastalığından kaynaklı ölüm riskini azalttığı bilinmektedir.

İkincisi, yüksek lif alımının daha düşük kan basıncı ve kolesterol seviyeleri ile ilişkili olduğu göz önüne alındığında, greyfurttaki lif de kalp sağlığını artırabilir.

Genel olarak greyfurt gibi lif ve antioksidan açısından zengin meyvelerin sağlıklı bir diyete dahil edilmesinin kalp hastalığı ve felç gibi koşullara karşı korunmaya yardımcı olduğu düşünülüyor.

7- Yüksek Antioksidan İçermesi

Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur.

Greyfurttaki en önemli antioksidanlara genel bakış:

C Vitamini: Greyfurtta yüksek miktarda bulunan güçlü, suda çözünür bir antioksidandır. Hücreleri sıklıkla kalp hastalığı ve kansere yol açan hasarlardan koruyabilir.

Beta-karoten: Vücutta A vitaminine dönüştürülür ve kalp hastalığı, kanser ve maküler dejenerasyon gibi gözle ilgili bozukluklar da dahil olmak üzere bazı kronik durumların riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Likopen: Belirli kanser türlerinin, özellikle prostat kanserinin gelişmesini önleme potansiyeli ile bilinir. Ayrıca tümörlerin büyümesini yavaşlatmaya ve yaygın kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Flavanonlar: Antienflamatuar özelliklerinin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

8- Böbrek Taşı Riskini Azaltabilir

Greyfurt tüketmek, böbreklerdeki atık maddelerin birikmesinden kaynaklanan böbrek taşı gelişmesi riskini azaltabilir.

Bu atık maddeler normalde böbrekler yoluyla filtrelenen ve idrarla vücuttan uzaklaştırılan metabolizma ürünleridir.

Bununla birlikte, böbreklerde kristalleştiklerinde taş olurlar. Daha büyük böbrek taşları, üriner sistemde inanılmaz derecede ağrılı olabilen bir tıkanıklığa neden olabilir.

Greyfurtta bulunan organik bir asit olan sitrik asit, böbreklerdeki kalsiyum ile bağlanarak ve vücuttan atılmasıyla bunların önlenmesinde etkili olabilir.

Ayrıca sitrik asit, idrarınızın hacmini ve pH’ını arttırma yeteneği sayesinde böbrek taşlarının oluşumuna daha az elverişli bir ortam yaratır.

9- Nemlendirici Özelliği

Greyfurt çok fazla su içerir ve bu nedenle çok nemlendiricidir. Aslında, su meyvenin ağırlığının çoğunu oluşturur.

Ortalama bir greyfurtun yarısında neredeyse 118 ml su vardır. Bu da toplam ağırlığının yaklaşık % 88’ini oluşturur. [1]

Susuz kalmamanın en iyi yolu bol su içmek olsa da, su açısından zengin yiyecekler yemek de yardımcı olabilir.

Greyfurt Herkes İçin Uygun Değildir..!

Greyfurt, önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin ve gezegendeki en sağlıklı meyvelerden biri olsa da diyetinize eklemeden doktorunuza danışın.

Ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girdiği ve hassas dişlere zarar verebileceği yapılan bazı araştırmalarda gösterilmiştir.

Bir cevap yazın