Hangi Yiyecekler Kırışıklıkları Azaltır ve Önler

Kırışıklıklar

Her ne kadar yazıda kırışıklık azaltıcı ve önleyici yiyecekler başlığını kullansak da yazının içinde kırışıklıklara en çok sebebiyet veren yiyecekleri de paylaşacağız. Daha önce yüzdeki kırışıklıklarla ilgili yüz yogası ile kırışıklıkları yok etme ve yaşlanmayı önleyen salatalık maskesi yazılarını yayınlamıştık, okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kırışıklıkları engellemek için yapacağınız egzersizler, bol bol sıvı özellikle su tüketmek ve stresten uzak durmak da gerekiyor. İlk önce bol bol tüketilmesi halinde cildinize elastikiyet kazandırarak kırışıklıkların azalmasını sağlayan yiyecekleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Avokado1. Avokado

Avokado çok uzun yıllardır cilt güzelliğinin çoğu alanında kullanılıyor. Özellikle satın aldığınız pahalı kırışıklık giderici/önleyici kremlerin muhteviyatına baktığınızda sıklıkla avokadoya rastlarsanız şaşırmayın. Bolca E vitamini ve B vitaminleri sayesinde cildinizin ihtiyacı olan nemi ve sağlıklı beslenmeyi sağlar. Cildinizi daha elastik ve daha yumuşak hale getirecek avokadoyu sık sık tüketmeniz genç bir cilde sahip olmanız için oldukça faydalıdır.

Domates2. Domates

Domates genellikle kahvaltıda ve salatalarda kullanılır. Ama mutfakta domatesin kullanım alanını arttırmak cildinizi genç ve diri tutmanın da anahtarı olabilir.

Domateste bolca bulunan C vitamini sayesinde daha sağlam görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar. Ayrıca içerdiği likopen de güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildinizi korur.

Somon Balığı3. Somon Balığı

Somon balığı da fevkalade bir kırışıklık önleyici gıdadır. İsmini son senelerde sıkça duyduğunuz Omega 3 yağının en iyi kaynaklarından birisidir somon balığı. Omega 3 yağları cildi nemlendirir ve ultra viole ışınlarından korur. Aynı zamanda erken yaşlanmanın ve kırışmanın da önüne geçer.

Böğürtlen4. Dut, Böğürtlen, Çilek, Yaban Mersini

Cilt dokusunu besleyen kılcal damarları koruyan ve kuvvetlendiren flavonoid dut-böğürtlen tipi meyvelerde bol miktarda bulunuyor. Kan dolaşımına faydalı olan bu meyveler cildinizin geç yaşlanmasını sağlıyor. Ayrıca kuvvetli antioksidanlara sahip olduğu için cildinizi kırıştırmaya çalışacak serbest radikallerle de savaşır. Diyet dostu bu meyvelerin etkisini arttırmak için yoğurtla birlikte tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeşil Çay5. Yeşil Çay

Diyetisyen tavsiyesi alanlar bilirler; yeşil çay sindirimi kolaylaştıracağı için her yemekten yarım saat sonra aktarmadan içmeniz istenir. Yeşil çay kırışıklıklara karşı koyma konusunda da oldukça etkilidir.

İçerisinde bulunan bol miktarda kateşin sayesinde cilt açısından faydalıdır. Kateşin de cilt için bulunabilecek en kuvvetli antioksidanlar arasında gösterilebilir.

6. Kefir

Ciltteki kırmızılıklar ve iltihap oluşumu ile savaşmak için bol bol kefir tüketmelisiniz. Probiyotik özellikli kefirde cilt dostu bakteriler bulunmaktadır. Cildi hem iç hem de dış yönden düzenler ve onarır. Kefir kullanırken işlem görmemiş, doğal etiket taşıyan ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Eğer kefir içmek tadı açısından size pek çekici gelmiyorsa, probiyotik özelliği normal yoğurda göre daha yüksek olan ev yoğurdunu daha fazla tüketmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın