Hindistan Cevizi Yağı ile Selülit Tedavisi

Selülit, temelde cildinizin bağ dokularına baskı yapan ve cildin çirkin görünmesine neden olan yağlardır. Selülit estetik görüntüyü çok bozan bir problem olduğu için çok geniş bir tedavi yelpazesi bulunur. Bunlardan bazıları çok iyi sonuçlar verse de bazıları da pek işe yaramaz doğrusu. Bugün biz deneyenlerin olumlu yorumlar yaptığı Hindistan cevizi ile selülit tedavisi üzerine bir yazı hazırlamak istedik.

Selülit Nedir

Uyluk, üst bacak, kalça ve karın çevresinde yağ birikmesi sonucunda portakal kabuğu görünümünde oluşan görüntüye selülit denir. Aşırı itici gözükebilir ve giyeceğiniz kıyafetleri selülitli bölgelerin görünümüne göre şekillendirmek zorunda kalabilirsiniz. Aşırı yağın cilt yüzeyine doğru itilmesi sonucunda çukurlaşma başlar.

Maalesef bu istenmeyen cilt sorunu pek çok kadını rahatsız eden bir durum. Selülit oluşumunda genetik de önemli bir faktördür. Eğer anne ve baba tarafında selülite yatkın olanlar varsa sizin de selülite yatkın olma ihtimaliniz oldukça fazla. Selülite yağlar sebep olduğu için yağ oranı daha yüksek olan kilolu kişilerde selülit görülme oranı da yüksektir.

Peki sağda solda duyduğunuz ve araştırıp bulduğunuz bu Hindistan cevizi nasıl oluyor da selülite bu kadar iyi geliyor, isterseniz gelin birlikte inceleyelim…

Selülit İçin Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Selülit tedavisinde Hindistan cevizini bir kaç yolla etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri sıralayacak olursak:

1. Hindistan Cevizi Yağı Tüketmek

Günlük diyetinize Hindistan cevizi yağını ekleyebilirsiniz. Özellikle spor yapıyorsanız antrenmanlardan önce iki yemek kaşığı Hindistan cevizi içebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizi de Hindistan cevizi yağı ile pişirebilirsiniz. Salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Vücudunuzun doğal yağ yakma sürecini güçlendirecek. Bu da selülitlerden kurtulmak için oldukça etkilidir.

2. Selülitli Bölgelere Uygulama

Selülitten kurtulmanın en kolay yollarından birisi de selülitli bölgelere direk olarak Hindistan cevizi yağı uygulamak.

Sızma Hindistan cevizi yağı kullanarak günlük olarak yapacağınız masaj o bölgedeki hücrelerdeki yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olacak. Ayrıca bu işlem sonucunda daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. Hindistan cevizi yağı cildi de besler.

3. Hindistan Cevizi Yağı İle Ovalama

Selüliti yok etmenin en popüler yollarından birisidir. Bu yöntemde selülitli bölgelere Hindistan cevizi yağı uyguladıktan sonra kuru bir fırça ile bölgeyi ovalayarak masaj yapıyorsunuz. Etkiyi artırmak için işlem öncesinde sıcak bir duş alabilirsiniz.

Bu yöntem aynı zamanda vücudunuzdaki toksinlerin ve gözeneklerde biriken aşırı yağların atılmasını da sağlar. Uygulamayı yaptıktan sonra anında cildinizin sıkılaştığını hissedeceksiniz.

4. Selüliti Tedavi Etmek İçin Kahve ve Hindistan Cevizi Yağı

Selüliti azaltmak için yapabileceğiniz etkili uygulamalardan birisi de ev yapımı kahve ve Hindistan cevizi yağı karışımıdır. Hem selülitlerin görünümünü azaltır hem de cildinizi daha yumuşak ve pürüzsüz hale getirir.

Kahve, şeker ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak bir scrub haline getirin. Kahve ve şekerin parçacıklı yapısı ölü hücrelerin ciltten sökülmesini sağlayacak, böylece tıkalı gözenekler açılacak ve Hindistan cevizi yağı da ihtiyacı olan nemin ve besleyici içeriklerin hücrelere ulaşmasını sağlayacak.

 

 

Bir cevap yazın