İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

Son yıllarda, insülin direnci hastalığı çok sık görülüyor. Kilo vermeyi, hamile kalmayı engelleyen ve hayat kalitesini düşüren bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. İç Hastalıkları ve Dahiliye Uzmanı Dr. Süleyman Karaman, insülin direnci hakkında önemli bilgiler paylaşıyor, dikkat okuyunuz.

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci, vücudunuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili kullanılamaması sonucu gelişen bir hastalıktır.

İnsülin direnci tedavisi nasıl yapılır?

İnsülin direncini kırmak için tıbbi tedaviyle birlikte dengeli beslenme ve spor programı uygulanmalıdır. Bazı kişiler, kilo aldıracağı korkusuyla insülin direnci tedavisine yanaşmazlar ancak bu, kesinlikle doğru değildir. Hemen tedaviye başlamalı, hastalığın ilerlemesi önlenmelidir.

İnsülin tedavisinde nelere dikkat etmek gerekir?

İnsülin tedavisi günde tek doz, iki doz, çoklu doz ve sürekli subkutan infüzyon (insülin pompası) şeklinde uygulanabilir. Tip 2 diyabetli hastalarda oral antidiyabetik ilaçlarla insülin kombinasyonları yapılabilir. Oral antidiyabetiklerle genellikle uzun etkili ve tek doz insülin uygulaması tercih ediliyor. İnsülin tedavisi ile hipoglisemi, enjeksiyon bölgelerindeki cilt altı yağ dokusunda lokal şişlik, insülin ödemi, insüline karşı antikor gelişmesi, insülin alerjisi, insülin direnci gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Dozajın doğru ayarlanması, diyete uyum ve enjeksiyon yerlerinin dönüşümlü kullanılması olası komplikasyonları azaltıyor.

‘Diyete Başlıyorum’ olarak insülin veya diyabet hastalığı olan bireylerin beslenmesinde diyabetik un kullanmayı öneriyoruz. Çünkü,

  • Glisemik indeksi düşük ürünler kalp damar rahatsızlıklarının oluşmamasına yardımcı olur.
  • Uzun vadede kötü kolesterolü düşürülmesine yardımcı olur.
  • Beyaz undan yapılmış unlu mamüller -bireye göre değişmekle beraber- Slimini Diyabetik Un’dan yapılmış unlu mamüllere göre kan şekerini %64 daha fazla yükseltir (Slimini Diyabetik Un’un glisemik indeksi düşüktür).
  • Glisemik indeksi düşük ürünler uzun vadede kolon kanseri riskini düşürmeye yardımcı olur.
  • Glisemik indeksi düşük ürünler bireye göre değişmekle beraber dışarıdan vücuda enjekte edilen insüline daha az miktarlarda gerek duyulmasını sağlar.
  • Yüksek lif içerikli gıdalar kabızlığın önlenmesine ve hemeroidin oluşmamasına yardımcı olur.

İnsülin tedavisi kilo aldırır mı?

İnsülinle az bir miktar kilo (1-2 kg) alınabilir. Büyük kilo artışlarının nedeni ise beslenme, diyet programına uyulmaması, egzersiz yapılmaması ve gereğinden fazla dozda insülin kullanımından kaynaklanır. İnsülin duyarlılaştırıcı ilaçlar ile kilo alımını azaltabilirsiniz.

İnsülin tedavisi böbreklere zarar verir mi?

Genelde insülin tedavisine başlanan hastalar uzun yıllardır diyabeti olan ve kan şekeri yüksek seyreden hastalardır. Bu hastalarda insüline başlandığında organ hasarı ve buna bağlı yakınmalar başlamış olduğu için hastalar bunları insülin tedavisine bağlayabilirler. Ancak, insülin kullanımı böbreklere ve göze zarar vermez.

Bir cevap yazın