Koltuk Altı Beyazlatma Yolları

Koltuk Altı Beyazlatma

Koltuk altlarında estetik görünmeyen koyu renkte lekelere sahipseniz bunu önlemek için ev ortamında çeşitli doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Koltuk altı koyulaşması genellikle alkol bazlı deodorantlar, parfümler, aşırı kilo, tıraş esnasında oluşan tahrişler ve epilasyon kremleri gibi etkilerden oluşur. Koltuk altını beyazlatmak ve rengini açmak için en sık tercih edilen ve en etkili yöntem ise karbonat kullanmaktır.

Karbonat lekeleri çıkarmada, ev temizliğinde ve saç kepeklerinden kurtulmada oldukça iyi bir etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra, kozmetik ürün olarak da kullanılabilmektedir. Örneğin, koltuk altı gibi koyulaştırılmış cilt bölgelerini beyazlatmada iyi sonuçlar görülebilmektedir. Aşağıda ana hatlarıyla verilen diğer doğal uygulamaların yanı sıra koltuk altında beyazlatma için de karbonatı kullanabilirsiniz.

Koltuk Altı İçin Karbonat Nasıl Kullanılır?

Koyu koltuk altlarını beyazlatmak için karbonatı koltuk altı bölgesine uygulayın. Böylece tıkanmış gözenekler açılacak ve ölü deri hücreleri temizlenmiş olacaktır. Koyu koltuk altları başlıca nedenleri arasında kapalı gözenekler yer alır. Koltuk altı bölgesini ovarak temizleyiniz. Mikropları ve bakterileri öldürerek, beyazlatılmış ve kokusuz koltuk altına sahip olabilirsiniz.

Su ve karbonat kullanarak kalın kıvamlı bir karışım elde edin. Bu karışımı koltuk altlarına uygulayın ve ardından koyu alanları hafifçe ovalayın. Karışımı birkaç dakika bekletin, durulayın ve havlu ile nazikçe kurulayın.

Diğer bir alternatif yol ise Gül suyu ve karbonat ile kalın bir kıvamlı bir karışım hazırlayın ve bunu koyu koltuk altı bölgesine uygulayın. Sonra biraz bekledikten sonra ılık su ile durulayın ve havlu ile nazikçe kurulayın. Koltuk altındaki koyu lekeler kaybolana kadar tarifi günaşırı uygulamaya devam edin.

Koltuk Altını Beyazlatmak İçin Diğer Doğal Yöntemler

1. Limon

Limon, anti-septik ve anti bakteriyel özelliklere sahip doğal bir temizleyicidir. Cildinizin rengini açan ve ölü deri hücrelerini yok eden asidik özelliklere sahiptir.

Kalın bir limon dilimi keserek banyo yapmadan önce koltuk altlarınıza sürün. Duştan sonra nemlendirici uygulamak faydalı olacaktır çünkü limon cildinizi kurutabilir.
Limonun cildinizi kurutmaması için limon suyuna bir iki tutam zerdeçal, yoğurt veya bal ekleyin. Bu karışımı koltuk altınıza uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve su ile durulayın.

2. Nohut Unu Maskesi

Bu maskeyi hazırlamak için gereken maddeler, 1 çorba kaşığı yoğurt, zerdeçal, 2 yemek kaşığı nohut unu ve 1 çorba kaşığı limon suyu.

Karışımı hazırlamak için;

Pürüzsüz bir karışım oluşturmak için dört malzemeyi iyice karıştırın.
Oluşturduğunuz karışımı koltuk altlarına uygulayın.
Karışımı 30 dakika bekletin.
Su kullanarak yıkayın.

Nohut unu maskesi yerine karbonat maskesi de kullanabilirsiniz. Karbonat maskesi de cildi beyazlatır, nemlendirir ve temizler. Daha iyi sonuç alabilmek için ilk 2 hafta boyunca karışımı her gün uygulayın.

3. Patates

Patates, koltukaltını beyazlatmak için limon ve karbonat kullanımına ek olarak iyi bir alternatiftir. Limondaki asidik özellik, hassas bir cildi tahriş ederken, patates cildi tahriş etmez.

Koyu koltuk altlarınızın üzerinde ince bir patates dilimini 5 ila 10 dakika arası bekletin ve ılık suyla durulayın.
Alternatif bir yol ise, patatesleri rendeleyin ve suyunu çıkarın. Patates suyunu uygulamak için parmak uçlarınızı veya pamuk kullanabilirsiniz. 10 dakika bekleyin ve sonra durulayın.

Önemli bir not: 7 gün içinde hızlı sonuçlar elde etmek için patatesleri günde en az 2 kez kullanın.

4. Zeytin Yağı

Zeytinyağı, koltuk altları için karbonat kullanımına ek bir alternatif yöntemdir. Antioksidanlar ve cildinize faydalı diğer bileşenler içerir. 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 fincan kahverengi esmer şekere ihtiyacınız olacak.

Karışımı hazırlamak için;

3 yemek kaşığı zeytin yağını kahverengi esmer şekerle karıştırın.
Koltuk altlarınızı hafifçe nemlendirin.
Karışımı koltuk altı bölgenize uygulayın.
Yaklaşık 5 dakika bekleyin.
Ilık su ile durulayabilirsiniz.

Önemli not: Daha iyi sonuç almak için bu karışımı haftada en az 2 kez uygulayın.

5. Salatalık

Salatalık cildi yumuşatır. Daha iyi sonuç için salatalık suyunu limon suyu ile karıştırabilirsiniz. Limon ve salatalık suyu karışımı koyu koltuk altı bölgenizdeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda tahriş ve kaşıntıdan koruyarak cildinizin renginin açılmasını sağlar.

Salatalık suyu ve limon suyunu karıştırın. İçine bir tutam zerdeçal ekleyin ve koltuk altınıza uygulayın.
Salatalıkları yuvarlak olarak kesin ve daha sonra koltuk altlarınızı ovalamak için kullanın.
Sonrasında salatalık suyu ve limon suyu karışımı ile temizleyin.

Bir cevap yazın