Mandela Etkisi Nedir?

Mandela Etkisi, büyük bir kitlenin aslında gerçekleşmeyen bir olaya inandığı durumu ifade eden bir kavramdır. Mandela etkisinin açık bir şekilde anlaşılabilmesi için kökenini anlamak gerekir. Bu yazıda mandela etkisi nedir ve bu garip algı ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır.

Mandela Etkisinin Kökenleri

Mandela Etkisi terimi, 2009 yılında Fiona Broome tarafından ilk kez ortaya çıktığında,bir web sitesinde yayınlanmıştır ve popüler olmuştur. Broome bir konferansta, diğer Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela’nın 1980’lerde Güney Afrika hapishanesinde ölümünün trajedisini nasıl hatırladığını anlatmıştır. Ancak, Nelson Mandela 1980’lerde bir hapishanede ölmemiştir ve ölüm tarihi 2013’dür. Broome diğer insanlarla anıları hakkında konuşmaya başladığında, bu tarih konusunda yalnız olmadığını öğrenmiştir. Onun gibi diğer hatırlayanlarda, ölümünün haberlerini, dul eşi tarafından yapılan bir konuşmaya istinaden öğrendiklerini hatırlamışlardır.

Mandela Etkisi Nedir?

Broome, bu kadar büyük bir kitlenin aynı olayı hiç olmadığı zaman bu kadar ayrıntılı bir şekilde hatırlayabildiği için çok şaşırmıştır. Kitap yayıncısı tarafından cesaretlendirildiğinde, Mandela Etkisi adını ve bunun gibi diğer olayları tartışmak için bir web sitesi yayınlamıştır.

Mandela Etkisine Önemli Örnekler

Nelson Mandela’nın hikâyesi, bu tür yanlış grup hafızasının tek örneği değildir. Mandela Etkisi kavramı Broome’un web sitesi ile birlikte popüler oldukça başka gruplar ortaya çıkmış sahte anılarını açıklamaya başlamışlardır.

VIII Henry’nin Hindi Bacağı Yediği Resim

İnsanların çoğunda, VIII. Henry’nin bir hindi bacağı yiyen bir resminin anısı vardır, ancak böyle bir resim gerçekte yoktu. Bununla birlikte, bu görüntü benzer karikatürler ortaya çıkmıştır.

Oscar Meyer

Ünlü sosisli sandviç markası Oscar Mayer weiners’ın yazımıyla ilgili bazı tartışmalar var. Bazı insanlar markanın “Mayer” (doğru yazım) yerine “Meyer” yazıldığını hatırladığını iddia etmektedirler.

Yeni Zelanda’nın Yeri

Avustralya ile Yeni Zelanda nerededir? Haritaya bakıldığında, ülkenin haritanın ülkenin güneydoğusunda olduğunu görülür. Bununla birlikte, Yeni Zelanda’nın güneydoğu yerine kuzeydoğu olduğunu hatırladığını iddia eden birçok topluluk bulunmaktadır.

Shazaam

Mandela Etkisinin en iyi bilinen örneklerinden biri, 1990’larda aktör / komedyen Sinbad’ın rol aldığı “Shazaam” adlı bir filmin kolektif hafızasıdır. Aslında, böyle bir film yoktur, ancak Kazaam adlı bir çocuk filmi ve bu filmin birçok insanın zihninde nasıl yaratıldığını (veya hatırlandığını) açıklamaya yardımcı olabilecek bazı tesadüfler vardır.

Mandela Etkisi ile İlgili Gerçekler

Mandela Etkisi Nedir?Mandela etkisinin temeline bakıldığında, bir teori kuantum fiziğinden kaynaklanır ve olayların bir zaman çizelgesinden ziyade, alternatif realitelerin veya evrenin hareketinin kişinin zaman çizelgesi ile karışması düşüncesiyle ilgilidir. Teoride, bu aynı anılara sahip olan insan gruplarıyla sonuçlanacaktır, çünkü bu farklı gerçeklikler arasında geçiş yaparken zaman çizelgesi değişmiştir.

Bir cevap yazın