Misk Adaçayı Yağının Yararları Nelerdir?

Misk Adaçayı Yağı Faydaları, Menstrüel Ağrı, Hormon Dengesi

Misk Adaçayı bitkisinin alternatif tıpta uzun bir geçmişi vardır. Salvi cinsinde çok yıllık ve bilimsel adı salvia sclarea. Özellikle kadınlarda hormonlar için en önemli esansiyel yağlardan biri olarak kabul edilir.

Kramplar, ağır adet, sıcak basması ve hormonal dengesizliklere faydaları hakkında birçok iddia vardır. Ayrıca kan dolaşımını artırma, sindirim sistemini destekleme, göz sağlığını iyileştirme ve lösemi ile savaşma faydaları ile bilinir.

Clary adaçayı, antikonvülsif, antidepresan, antifungal, anti-enfeksiyöz, antiseptik, antispazmodik, büzücü ve antienflamatuar etkilere sahip en sağlıklı esansiyel uçucu yağlardan biridir. Ayrıca yatıştırıcı ve ısınan bileşenlerle sinir toniği ve yatıştırıcıdır.

Clary Sage Adaçayı Yağı Nedir?

Adaçayı Mayıs ‘tan Eylül ‘e kadar büyüyen çok yıllık bir bitkidir. Kuzey Afrika ve Orta Asya’daki bazı alanlarla birlikte kuzey Akdeniz’e özgüdür. Bitki kıllarla kaplı kalın kare gövdelere sahiptir. Değişen renkli çiçekler, demet halinde çiçek açar.

Adaçayı esansiyel yağının ana bileşenleri sklareol, alfa terpineol, geraniol, linalil asetat, linalool, karyofilen, neril asetat ve germacren-D’dir; yaklaşık yüzde 72 oranında yüksek ester konsantrasyonlarına sahiptir.

Misk Adaçayı Yağı Sağlık Faydaları

1. Adet Rahatsızlığını Giderir

Clary adaçayı, hormon seviyelerini doğal olarak dengeleyerek ve tıkalı bir sistemin açılmasını uyararak adet döngüsünü düzenlemek için çalışır. Şişkinlik, kramplar, ruh hali değişimleri ve yiyecek istekleri de dahil olmak üzere PMS semptomlarını tedavi etme gücüne sahiptir .

Bu esansiyel yağ aynı zamanda antispazmodiktir, yani spazmları ve kas krampları, baş ağrısı ve karın ağrısı gibi ilgili sorunları tedavi eder. Bunu kontrol edemediğimiz sinir uyarılarını gevşeterek yapar.

Bazı çalışmalardan elde edilen kanıtlar, aromaterapinin doğum sırasında anne kaygısı, korku ve ağrıyı azaltmada etkili olabileceğini düşündürmektedir. Doğum sırasında kullanılan 10 esansiyel yağdan, Adaçayı yağı ve papatya yağı ağrıyı hafifletmede en etkili olanlardır.

2. Hormonal Dengeyi Destekler

Adaçayı yağı, vücudun hormonlarını etkiler, çünkü endokrin sistem içinde değil, bitkilerden türetilen “diyet östrojenleri” olarak adlandırılan doğal fitoöstrojenler içerir. Bu fitoöstrojenler, adaçayı adaçayı östrojenik etkilere neden olma yeteneği verir. Östrojen seviyelerini düzenler ve uterusun uzun vadeli sağlığını sağlar – uterus ve yumurtalık kanseri şansını azaltır.

Günümüzde birçok sağlık sorunu, kısırlık, polikistik over sendromu ve östrojen bazlı kanserler gibi şeyler bile, kısmen yüksek östrojenli gıdaları tüketmemiz nedeniyle vücuttaki aşırı östrojenden kaynaklanmaktadır . Adaçayı bu östrojen seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğundan, inanılmaz derecede etkili bir uçucu yağdır.

3. Uykusuzluğa Faydaladır

Uykusuzluktan muzdarip insanlar, adaçayı esansiyel yağı ile rahatlama bulabilirler. Doğal bir yatıştırıcıdır ve uykuya dalmak için gerekli olan sakin ve huzurlu hissi verecektir. Uyuyamadığınızda, genellikle yenilenmemiş hissi uyandırırsınız, bu da gün boyunca çalışma yeteneğinizi olumsuz etkiler.

Uykusuzluk sadece enerji seviyenizi ve ruh halinizi değil, aynı zamanda sağlığınızı, iş performansınızı ve yaşam kalitenizi de etkiler. Uykusuzluğun iki ana nedeni stres ve hormonal değişikliklerdir. Tamamen doğal bir uçucu yağ, stres ve endişe duygularını hafifleterek ve hormon seviyelerini dengeleyerek uykusuzluktan uykusuzluğu artırabilir.

4. Clary Sage Misk Adaçayı Yağı Kan Dolaşımını Artırır

Clary Sage Misk Adaçayı Yağı kan damarlarını açar ve kan dolaşımını arttırır. Ayrıca beyni ve arterleri gevşeterek doğal olarak kan basıncını düşürür. Bu, kaslara giren oksijen miktarını artırarak ve organ fonksiyonunu destekleyerek metabolik sistemin performansını artırır.

5. Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Adaçayı yağının antioksidan ve antienflamatuar özellikleri kardiyo-koruyucu olup doğal olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Yağ ayrıca duygusal stresi azaltır ve dolaşımı iyileştirir. Kolesterolü düşürmek ve kardiyovasküler sisteminizi desteklemek için iki çok önemli faktör.

6. Stres Giderici Olarak Çalışır

Clary adaçayı bir antidepresan ve kaygı için en iyi doğal ilaçlardan biri olarak hizmet eder ; kaygı ve başarısızlık duygularını hafifletirken güveni ve zihinsel gücü artırır. Ayrıca sevinç ve rahatlık hissi veren öforik özelliklere sahiptir.

7. Lösemi ile savaşır

Adaçayı uçucu yağında bulunan kimyasal bir bileşik olan sklareolün lösemi ile mücadelede oynadığı rolü inceledi. Sklareolün apoptoz süreci boyunca hücre çizgilerini öldürebildiğini gösterdi. Apoptoz, programlanmış hücre ölümü sürecidir; apoptozisin rolünü içeren araştırmalar 1990’ların başından bu yana önemli ölçüde artmıştır. Yetersiz miktarda apoptoz, kanser gibi kontrolsüz hücre çoğalmasına neden olur.

8. Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Clary Misk Adaçayı bakteriyel ve fungal enfeksiyonların büyümesini ve yayılmasını engeller; aynı zamanda su veya yiyecek yoluyla vücudumuza giren bakterilerin tehlikeli davranışlarını durdurabilir. Bu antibakteriyel özellikler kolon, bağırsaklar, idrar yolları ve boşaltım sistemini korur.

Bu güçlü yağ da antiseptiktir, bu nedenle bu uçucu yağı onlara uyguladığınızda yaralar mikroplarla enfekte olmaz. Bu faydalı özellik yaraları koruyacak ve kesikleri iyileştirecek ve vücudunuzun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

9. Cilt Sağlığını Geliştirir

Adaçayı yağında, birçok çiçek ve baharat bitkisinde bulunan doğal olarak oluşan bir fitokimyasal olan linalil asetat adı verilen önemli bir ester vardır. Bu ester cilt iltihabını azaltır ve döküntüler için doğal bir ilaç olarak çalışır; ayrıca ciltte yağ üretimini de düzenler.

Clary adaçayı yağı, bu bağlamda jojoba yağına benzer şekilde çalışır. Bu nedenle ikisini birleştirmek, cildi gün boyunca bile tutacak mükemmel bir cilt nemlendiricisi yapar.

Bir cevap yazın