Yaban Mersini Çayı Yararları Nelerdir?

Yaban mersini çayı faydaları, saymakla bitmeyecek cinsten olup aynı zamanda, reçel yapılarak, kurutularak veya suyu içilerek değerlendirilebilir. Görüntü ve lezzet olarak çok popüler olan meyve şifa deposudur.

Tıbbi Bitkisel Ürünlerin (Fitoterapötikler) koruyucu, günlük rahatsızlıkları iyileştirici, tedaviyi tamamlayıcı ve destekleyici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yaban mersini tıbbi bitkisel ürün olarak ve alternatif tıp dahil birçok alanda kullanılmaktadır. Yaban mersini faydaları hem yaprağında hemde meyvesinde bulunmaktadır. Bunun için çayının yapılıp tüketilmesi sağlık açısından önemlidir.

1-Yaban Mersini Çayı Faydaları

Yaban mersini kan glikozunu düşürür. Aynı zamanda glisemik kontrolü düzeltici etkisi bulunmaktadır. Sıçanlarla yapılan bir çalışmada, diyabet hastalarında kliniği iyileştirme yönünde faydası olabileceği tespit edilmiştir.

Ayrıca Yaban mersini antioksidan içeriği en yüksek olan meyvedir. Yapraklarından ve kurutulmuş meyvelerinden çay yapılarak marketlerde veya doğal olarak yetiştiği bölgelerde halk tarafından satılmaktadır.

Yaban mersini yaprağı kilo kontrolu ve tip-2 diyabet için tıbbi bitkisel ürün olarak listelenmiştir. İştahsızlık, bulantı, hazımsızlık, gaz-şişkinlik, kabızlık, ishal, safra salgısı azlığı, karaciğer yağlanması, yağ yıkımı sorunları ve hassas kolon sendromu gibi sağlık sorunları için yaban mersini meyvesi (Vaccinium myrtillus) tıbbı bitkisel ürünler arasında yer alır.

İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Yaprak ve meyve çayları idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik özellik gösterir. Ayrıca Hanımların özel günlerini düzenler. İshali geçirir.

Diyabet hastalarının tedavisi için kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar sonucunda, yaban mersini yaprağı çayının yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu ifade edilmektedir.

Kardiyovasküler sisteminize güç sağlayabilir. kan basıncını düşürür, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Alzheimer’a karşı korur. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde beyindeki oksidatif stres ve plak birikimini önleyerek bilişsel işlevinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Vücutta iltihabı azaltabilir. Vücuda alınan antioksidan bileşik iltihabın azalmasına yardımcı olurken, sindirim sitemini düzenleyerek şişkinlik, kabız ve ishal gibi rahatsızlıkların etkisini azaltır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisindeki C vitamini beyaz kan hücrelerini uyarır ve üretimini arttırır. Antosiyaninler ise vücuttaki serbest radikalleri tespit ederek nötralize eder.

Göz sağlığı için önemlidir. Yaban mersini çayında bulunan A vitamini beyin ve göz sağlığında önemlidir. Ayrıca antioksidanlar retinayı koruyup, katarakt başlangıcını yavaşlatır.

2-Yaban Mersini Çayı Zararları

Yaban mersini çayı faydaları çok fazla olduğu gibi aynı zamanda diğer bitki çaylarının da sağlık açısından birçok yararı bulunmaktadır. Fakat bunların yanlış ya da fazla kullanımı veya üretiminin denetimsizliğinden kaynaklı meydana gelen bazı olumsuzluklar olabilir. Yaban mersini çayı zararları çok fazla değildir. Fakat yinede dikkat etmekte fayda vardır.

Alerjik reaksiyon, hastalık öncesi-sonrası, tedavi sırasında ve hamilelik gibi özel durumlarda kullanmadan önce doktorunuza başvurun.

Yaban mersini yaprağı çayı ile yapılacak uzun dönem bir terapinin, içerisinde bulunan yüksek tanen içeriğinden dolayı toksik etkilere yol açabileceği de bazı araştırmalarda görülmüştür.

Artan trafik, sanayi ve evsel atıklar bitkilerin yaşama ortamının kirlenmesine ve ağır metaller oluşmasına sebep olmaktadır. Bazı aktarlarda satılan bitkisel çaylarda ağır metal bulunması ile ilgili çalışma yapılmıştır.

İçerisinde yaban mersini çayı da olan bazı bitkisel çaylarda ağır metal tayini tablosu oluşturulmuştur. Dolayısıyla bitkilerin bilinçli olarak tüketilmesi, analizi yapılmış, içeriği belli olan bitki türlerinin alternatif tıpta kullanılması yaşanabilecek tehlikeli sonuçları engelleyecektir.

3-Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır

Taze yaban mersini çayı nasıl yapılır diye bakacak olursak, karşımıza iki seçenek çıkar. Birincisi meyvelerinden yapılan çay, diğer seçenek ise yapraklarından elde edilen çay.

İkisini de evde kendimiz çok kolaylıkla yapabiliriz. Lezzet ve görüntüsü itibari ile yaban mersini çayı çok popüler ve sağlıklı bir içecektir. Vereceğimiz tariflerle kışın soğuk havada içinizi ısıtacak, yazın ise serinlik vererek rahatlamanızı sağlayacak.

Bir cevap yazın