Nar Suyunun Faydaları

Nar suyunun faydaları çok fazla olmakla birlikte bilinen en iyi doğal antioksidanlardan biridir. Bir bardak nar suyunun, 3 bardak portakal suyu, iki kadeh kırmızı şarap, 10 bardak yeşil çay ve dört bardak kızılcık suyu ile aynı seviyede antioksidan miktarına sahip olduğu yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.

Nar suyu kendine özgü buruk lezzeti, müthiş tadı ve rengi ile hepimizin ilgisini çeken bir içecektir. Bu yüzden sizler için nar suyunun faydaları yazımızda nar suyunun cilde faydaları, nar suyunun tansiyona faydaları ve nar suyunun cinselliğe faydaları vb. daha birçok konuya değineceğiz.

Nar Suyunun Faydaları

Nar (Punica granatum), Punicaceae familyası sınıfına ait çok yıllık bir bitkidir. Genellikle tropik ve subtropik bölgelerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde oldukça önemli üretim kapasitesine sahip olan meyvenin, en fazla üremi İran, Hindistan, Amerika, Yakın ve Uzakdoğu ülkelerinde yapılmaktadır.

Son yıllarda, nar meyvesi (Punica granatum) sağlık üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle dikkat çekmektedir. Yapılan çalışmalar narın,

Antidiabetik (kan şeker düzeyi kontrol altında tutan),
Antibakteriyel (bakteri üremesini engelleyen),
Antienflamatuvar (iltihapla savaşan, yangı önleyici)
Antiviral (viral enfeksiyonun kontrol altına alan)
Antikarsinojenik etkilerini kanıtlamıştır. Bu etkilerin temel kaynağı nar meyvesinin antioksidan kapasitesidir.

Son yıllarda A.B.D’de yaygın olarak kullanılmaya başlanan nar suyu, Orta Doğu’ da uzun yıllardır popüler bir içecek olup, İran, Suriye ve Hindistan mutfağında kullanılmaktadır. Ülkemizde ise özellikle Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde nar suyu ve ekşisi kullanılmaktadır.

2-Nar Suyunun Faydaları

Nar suyu, son zamanlarda pek çok bilimsel çalışmaya konu olan, tıbbi yararları nedeniyle popüler olan bir meyve suyudur. Ayrıca içerdiği önemli bileşenler, nar suyunun düzenli tüketimi ile insan sağlığına olumlu etkiler göstereceğini işaret etmektedir.

Bakteri, virüs, iltihap (enflamasyon) ve birçok kanser türüne karşı etkileri son derece önemlidir. Bunun yanında kalp hastalıkları, Alzheimer ve erkek üretim sistemine olumlu etkisi de bilinmektedir.

– Nar Suyunun Tansiyonla İlişkisi

Tansiyon (kan basıncı), damarlar içinde dolaşan kanın damar çeperlerine yapmış olduğu basınçtır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün belirlediği limitlere göre 120’ye 80 normal tansiyondur. Hipotansiyon (Düşük Tansiyon) ve Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) türlerindendir.

Nar suyunun tansiyonla olan ilişkisini ortaya çıkartan, yüksek tansiyon hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada, deneklere 2 hafta boyunca nar suyu verilmiştir. Deneyin sonunda, 10 hastadan 7 tanesinin tansiyonunda düşüş olduğu açıklanmıştır. [7]

Yapılan başka bir çalışmada, tansiyonunda düzensiz bir değişim olan ve damar sertliği rahatsızlığı görülen hastalara belirli miktarlarda nar suyu verilmiştir. Nar suyu içmeyenlere göre; içen hastalarda serumda bulunan antioksidan seviyesinin yükseldiği, tansiyonun azaldığı belirlenmiştir.

Damar sertliği bulunan erkek fareler üzerinde yapılan bir başka çalışmada, düzenli olarak nar suyu verilen deneklerde dokularında oluşan bozulmaların % 44 oranında azaldığı belirlenmiştir.

– Akciğer Kanser Hücrelerinin Yaşam Süresini Kısaltır

Akciğer kanseri, normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıdır. Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük semptonlarına kanlı yapışkan sıvı çıkarmakta eşlik edebilir. Yayılım gösterebilen riskli bir hastalıktır.

Yapılan bir araştırmada, insan akciğerinde meydana gelmiş tümöral kütlede (karsinomda), narın kanser hücresinin yaşam süresini kısalttığı ortaya konmuştur. Yapılan başka bir çalışmada ise içme suyuna nar suyu katılan farelerde akciğer kanserinin daha ılımlı seyrettiği görülmüştür.

– Prostat Kanserini Önleyici ve Tedavi Edici Etki Gösterebilir

Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Prostat kanseri ise bu bezi oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşur. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser türüdür.

Yapılan çalışmalarda nar suyunun güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkisi sayesinde kanser aktivitesini baskıladığı belirlenmiştir. Nar suyunun sahip olduğu özelliklerin prostat kanserini önleyici ve tedavi edici etki gösterebildiği öne sürülmektedir.

– Diyabeti Önleyici Etki Gösterir

Yapılan bazı çalışmalarda, nar suyunun önemli miktarda (%0.2-1.0 arasında) fenolik madde içerdiği saptanmıştır. Fenolik maddelerin suda çözündüğü ve vücut için önemli olduğu bilinmektedir.

Fenolik bileşikler meyve ve sebzelerin tamamında bulunur. Renk ve tat gibi özellikleri ile antioksidan ve antimikrobiyel aktiviteleri üzerinde belirleyici rol oynar. Bu özellikleri sayesinde,

Diyabet, kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıklarında bulunduğu pek çok hastalığı önleyici olduğu ve yaşlanmayı geciktirme gibi olumlu etkiler yarattığı düşünülmektedir.

– İshal Kesici ve Kurt Dökücü

İshal (diyare), bağırsak hareketlerinin artması, dışkı miktarının fazlalaşması ile günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının bozularak yumuşak, sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır. Buna bakteri ve virüsler sebep olabilmektedir. [15] Dünyada beş yaşından küçükler arasında ölümün ikinci büyük nedeni olan ishal, bir hastalık değil semptomdur.

Huzursuzluk, uykusuzluk, yatağını ıslatma ve kaşınma neticesinde makat bölgesinde egzema ve iltihabi yaralara neden olan kıl kurdu, dünya çapında çocuklarda yaygın olarak görülen bağırsak paraziti olan bir türdür.

Nar suyunun içeriği sayesinde, ishal kesici, kurt düşürücü olabileceği ve ateşli hastalıklarda ateş düşürücü etkisi olduğu yapılan bazı araştırmalarda görülmüştür.

Bir cevap yazın