Odayı Değiştirebilecek Boya Önerileri

Bir evi tanımlayan pek çok şey vardır. Buna en iyi örnek olarak aynı büyüklükte dairelere sahip bir apartmanda sadece dekorasyon kararları ile ne kadar farklılık yaratabileceğinizi verebiliriz. Evde kullanılan mobilyaların, perdelerin, halıların yanı sıra bir odada içeriğinden bağımsız olarak illüzyonlar yaratabilirsin. Eşya ile dolup taşsa da iç ferahlatan bir oda yaratmak veya basık bir tavanı daha yüksek göstermek gibi… Hem de sadece boya kullanarak!

Tümüyle açık renklerde boyanmış bir oda geniş bir boşluk tanımlayacaktır. Bu yöntemde en iyi sonucu tavanın ve duvarların beyaz olduğu bir odada alabilirsin. İçeri gelen ışığı yansıtarak içinde bulunan eşya boyutlarından ve miktarından bağımsız, daha geniş bir oda görünümü sağlayabilirsin.

Duvarları ve tavanı koyu renklerde boyayarak odana daha ağır bir görünüm kazandırabilirsin. Eğer fazla büyük bir odanın olduğunu düşünüyor ve eşya ile doldurmak istemiyorsan, bu boya tekniği ile aynı zamanda konforlu bir görünüm de sağlayacaksın. Eğer odan fazla büyük olduğu için bu şekilde boyadıysan, aynı zamanda mobilya düzeninle de odayı parçalara bölebilirsin.

Açık renk bir tavana kontrast oluşturması için koyu renk bir duvar rengi tercih edebilirsin. Böylece ideal oda boyutlarına göre daha yüksek bir tavan görünümü sağlayabilirsin. Etkiyi daha kuvvetli vermek için herhangi bir duvar süsü kullanmamalısın.

Karşılıklı iki duvarı koyu renklere boyarken, tavan dahil geri kalan duvarları açık bir tonda bırakabilirsin. Işığın yansımasını etkileyerek odanın koyu renkli duvarlarını birbirine daha yakın gösterecek olan bu odada, küçük geleceğini düşündüğün halını da konumlandırabilirsin.

Duvarlar boyu boyayı sadece duvarın yatay yarısında kullanırsan aslında bir ufuk çizgisi belirlemiş olacaksın. Yarısını koyu, yarısını açık renkte boyadığın duvarların ile odanda daha geniş bir görünüm oluşturabileceksin.

Bir cevap yazın