Semizotunun Mucize Faydaları

Kilo vermek isteyenler için en iyi besinlerden biri semizotudur. Kalori değeri düşüktür, güçlü bir ödem söktürücüdür ve sağlıklı zayıflama yardım eder. Semizotunun faydalarını Diyetisyen İpek Ağaca Özger tüm detaylarıyla sizinle paylaşıyor.
Semizotu yorgunluk gidericidir

Semizotu, içeriğindeki C vitamini, E vitamini, magnezyum ve potasyum dan dolayı halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir. Semizotu, içeriğinde en fazla omega 3 yağ asitleri olan sebzedir. Aşırı sıcak havalarda yaşanan bitkinlikten kurtulmak için semizotu tüketmenizi tavsiye ederim.

Hamilelikte semizotu faydalıdır

Yüksek oranda vitamin ve mineral içeren semizotu, hamilelikte faydalıdır. Anne ve bebeğin iyi beslenmesini sağlarken hamilelikte aşırı kilo almayı önler. Güçlü bir ödem ve idrar söktürücü olduğu için hamilelikte anne sağlığına çok iyi gelir.

Kalp ve sindirime iyi gelir

Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliğinin yanı sıra; bağışıklık sistemini güçlendirme ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu olma özelliğine sahiptir. Ayrıca içeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirim sistemi hastalıklarına da iyi gelir.

Semizotunu mutlaka tüketin

Semizotunu farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Çiğ şekilde salatasını yapabilir, söğüş olarak veya yoğurtla karıştırabilirsiniz. Çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca, zeytinyağlı, kıymalı veya beyaz etli semizotu olarak da tüketebiliriz.

Semizotu kaç kaloridir?

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 20
Toplam yağ 0,4 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 45 mg
Potasyum 494 mg
Karbonhidrat 3,4 g
Protein 2 g

Bir cevap yazın