Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

Siyah noktalar, çıktığı bölge de küçük pürü şeklinde görülen küçük siyah noktacıklardır. Hemen hemen her kadının hayatında en az bir kere başa çıkmaya çalıştığı bu sorun; özellikle, ergenlik dönemi ile çıkmaya başlar ve genellikle yüzde burun kısmında yer alırlar. Bunun sebebi, en yağlı olan bölgelerde çıkmaya elverişli olmalarından kaynaklanmaktadır. En büyük cilt problemlerinden biri olan siyah noktalar; cildinizi iyi temizleyemediğiniz de ve gözeneklerimiz yeterince sıkılaşmadığında, cilt gözeneğinin içine giren kirlerin dışa vurumu olarak da adlandırılabilir. Ancak, bu siyah noktalardan doğal yollarla kurtulmak mümkündür. Cildinize biraz zaman ayırarak, bakım ve maskeler uygulayarak siy”ah noktalara tamamen elveda diyebilirsiniz.

Siyah nokta sıkmaHem siyah noktalardan kurtulmak, hem de cilt deformasyonlarından kaçınmak için, öncelikle, gümlük cilt bakımınızı asla atlamamanız gerekiyor. Cildinizi, cilt türünüze göre temizleme sütü ve tonikle her gün temizlemeyi asla ihmal etmeyin. Ardından nemlendirici bakım kreminizi uygulayın. Makyaj yapılmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemeniz gerekiyor. İkinci olarak yapılacaklar arasında cildinize düzenli olarak peeling yapmak var. Peeling, ciltte bulunan ölü derilerin atılmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar. Ayrıca, cilt gözeneklerini açarak, siyah noktaların giderilmesinde yardımcı olur. Peeling’inizi dışarıdan satın alacabileceğiniz gibi; doğal yollarla da ele edebilirsiniz. Örneğin; bir tatlı kaşığı deniz tuzunu ufak parçalar haline getirip, limon suyu ile karıştırdıktan sonra cildinize uygulamanız; cildiniz de peeling etkisi yaratacaktır. Üstelik, hem doğal hem ekonomik bir formül uygulamış olacaksınız.

Gelelim var olan siyah noktalardan nasıl kurtulacağınıza. Öncelikle, buhar banyosu siyah noktalar ve sivilceler için bulunmaz bir nimettir. Bir taraftan cildi yumuşatırken, diğer taraftan istenmeyen cilt pürüzlerinin yok olmasında büyük rol oynar.

Siyah Noktalar için buhar banyosu

Peki, buhar banyosu nasıl yapılır ve ardından nasıl bir işlem uygulanır? Bu işlem içinde, iki ayrı öneri mevcuttur;

1) Öncelikle, eczaneden bir adet şırınga satın alın. Daha sonra temiz bir tasa kaynamış sıcak su koyun. Başınızın üstüne bir havlu örterek, bu suyun buharına bir süre yüzünüzü tutun. Buhar banyosundan sonra, iğnesini çıkardığınız şırınganızın ucuyla hafifçe siyah noktaların üzerine bastırın. Siyah noktalar, kolayca şırınganın içine girecektir. Bunu yaparken siyah noktaların çıkış yönüne özellikle dikkat edin ve o yönden bastırın. İşlemi yaptıktan sonra yüzünüzü mutlaka, temizleme sütüyle silin ve günlük cilt bakımınızı uygulayın.

2) Sıcak su dolu bir kabın içerisine bir kaç damla gül yağı veya lavanta yağı ekleyin ve yüzünüzü sıcak su buharına tutun. Bu sayede gözenekler ve siyah noktalar temizlenmeye en müsait duruma geleceklerdir. Daha sonra elinize bir eldiven takın ve siyah noktaları işaret parmağınız ile sıkmaya başlayın. Bir parmağınızı diğerinden daha aşağıya yerleştirin ve, böylece, siyah noktanın köküne kadar ulaştığınızdan emin olun. Eğer, ilk hamlede çıkmazsa daha çok sıkmak yerine ileri geri hareketler uygulayın. Ben ellerimi kullanmak istemiyorum veya sıkma işlemini gerçekleştirmek istemiyorum diyorsanız, buhar banyosu işlemini uyguladıktan sonra; cilt süngerleri ile siyah noktaların ve gözeneklerin üzerlerini ovarak da, işlemi sonlandırabilirsiniz.

Siyah Nokta maskesiSiyah Noktaları Gidermek için Harici Uygulanabilecek Maskeler:

1) Birer tutam nane, yabani kekik yaprağı ve ıhlamuru bir kaba koyun ve yeteri kadar su ilave ederek karıştırın. Soğuduktan sonra siyah noktaların üzerine sürün.

2) Bir adet olgun domatesi ezin ve ince bir tülbentle süzün. 1 tatlı kaşığı gliserini veya iki damla asilbent tentürünü ekleyin ve karıştırın. Cildinizin siyah noktalı kısımlarına bol miktarda uygulayın.

3) 1.5 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp, yüzünüze sürün ve 35-40 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve yağsız bir nemlendirici krem sürün.

4) Bir çorba kaşığı yulaf ununu suda kaynatın. Koyu bir hale gelince, içine bir tatlı kaşığı badem unu katın ve maskeyi cildinize uygulayın.

5) Yarım limonun süzülmüş suyuna, bir yumurtanın akını ekleyin ve kabartın. Karışım koyulaşıncaya kadar hafif ateşte ısıtın ve bir kavonoza koyup, kullanılmak üzere buzdolabında bekletin.

Bir cevap yazın