Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer

Sivilceler acı dolu olabileceği gibi sivilce izleri de utandırıcı olabiliyor. Özellikle yüz bölgesinde çıkan sivilceler ve bunların bıraktığı izler gerçekten çok sinir bozucudur. Yüzünüzdeki sivilcelerin iz bırakmaması için onlarla oynamamanız ve kesinlikle sıktırarak patlatmaya çalışmamanız gerekiyor.

Yüzdeki sivilce izlerini geçirmek için evde hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinin yanı sıra uygulanabilecek medikal tedavi işlemlerini de inceleyebilir, kendiniz için en uygun ve en pratik olanı seçerek sonuç almak için uygulamaya başlayabilirsiniz. Sonuçları bizimle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.
Yüzdeki sivilce izleri için evde yapılabilecek tedaviler

Limon suyu

Limon suyunun renk açma özelliği sayesinde sivilcelerden kaynaklanan izlerin renklerini açıp yok olmalarına yardımcı olacaktır. Limon suyuna eşit miktarda su ekleyerek direk olarak sivilce izlerinin üzerine sürerek tedaviyi uygulayabilirsiniz. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra cildinizi temizleyebilirsiniz. Limonun iyileştirici etkisini arttırmak için aşağıdaki malzemelerde eklenmiş olan limon maskesini deneyebilirsiniz;

Sivilce izleri için limon maskesi

1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı badem yağı
2 yemek kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın ve bu karışımı 10 gün boyunca düzenli bir şekilde yüzünüzdeki sivilce izlerine sürün. 20 dakika sonra bol su ile durulayabilirsiniz. 10 gün içerisinde farkı göreceksiniz. Karışımı uyguladıktan sonra temizleyene kadar kesinlikle güneşe çıkmayın.

Karbonat

Karbonat yüzünüze sürüldüğünde en üstteki ölü derinin pul pul dökülmesini sağlar. Sivilce izlerinin üzerine sürüldüğünde izlerin ölü derilerini de dökeceğinden etkili bir şekilde sivilce izleri için kullanılabilir. 1 yemek kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı suyla karıştırarak elde edeceğiniz karışımı yüzünüzdeki sivilce izlerinin üstüne sürün. 2 dakika boyunca bu karışımla cildinizi ovalayın. Ardından ılık su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu yöntemi ayrıca siyah noktalarınızı yok etmek için de kullanabilirsiniz. Karbonatı diğer malzemelerle kullanarak etkisini arttırmak için aşağıdaki maskeyi deneyebilirsiniz;

Sivilce izlerini tedavi eden karbonat maskesi

2 yemek kaşığı yoğurt
4 damla limon suyu
2 çay kaşığı karbonat
2 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içinde yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın. Maskeyi gözlerinizi ve göz çevrenizi koruyarak dikkatli bir şekilde nazikçe yüzünüze sürün. 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak durulayın. Maskeyi haftada bir uygulayarak yüzdeki cilt lekelerine karşı etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Bal

Akne ve kızarıklık gibi cilt problemleri için kullanımına alışkın olduğunuz bal, aynı zamanda sivilce izlerinin tedavisi için de etkili bir doğal tedavi sunuyor. Antibakteriyel özellikleri ile cildinizde oluşacak iltihapları azaltan bal aynı zamanda cilt için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Balı direk olarak sivilce izlerinin üzerine uygulayarak tedavi etkisinden faydalanabilirsiniz. 5-10 dakika kurumasını bekledikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Balın iyileştirici etkisini arttırmak için aşağıdaki maskeyi uygulayabilirsiniz;

Sivilce izleri için bal maskesi

2 çay kaşığı bal
2 veya 3 aspirin
Bir kaç damla su

Aspirinlerin üzerine katılığı gidecek kadar bir kaç damla su damlatın. Yumuşamış aspirinleri balın içerisine katarak karıştırın. İz olan bölgelere uygulayarak 15 dakika bekleyin. Bol suyla yıkayıp durulayın. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bu maske sivilce izlerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Aloe Vera

Aloe Vera öz suyu, cilt için çoğu problemde tedavi edici etki gösterir, bunların arasında sivilceler ve sivilce izleri de bulunuyor. Cildinizi yenileyecek doğal bir nemlendirici söylemek gerekirse ilk sıraya kesinlikle Aloe Vera’yı koymak gerekiyor. Aloe Vera öz suyunu direk olarak akne izlerinin üzerine sürerek iyileştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın