Aşkı Bulmanın 12 Altın Kuralı

Kim hayatını aşkla anlamlı kılmak istemez ki? Her şey gibi aşk da emek istiyor ve aşkın da kuralları bulunuyor. Bazıları aşkı bulmada daha şanslı. Biz mutsuz bir ilişkiden bir diğerine sürüklenirken onlar sevdikleri adamla yaşlanmaya başladılar bile… Peki bunu nasıl başarıyorlar? Yoksa aşkı bulmanın kuralları mı var?

Bazılarımız aşk yüzünden umutsuzlaşır, karamsarlaşır, güvensizleşir. Bazılarımızsa aşkı bulmakta gerçekten iyidir. Kendilerini mutlu edecek eşleri bulur, ilişkilerini taze tutar ve zamanın testinden başarıyla geçer. Onlar aşkın kurallarını biliyorlar. Peki bunu nasıl başarıyorlar? Yazar Richard Templar aşkı bulmanın yollarını Optimist Yayınları tarafından satışa sunulan ‘Aşkın Kuralları’nda anlatıyor.

İşte kitaptan sizin için derlediğimiz 12 altın kural.

KURAL 1: KENDİNİZ OLUN

Gerçekten hoşumuza giden biriyle tanıştığımızda, kendimizden yepyeni biri yaratmak ya da o kişinin aradığı kişi olmaya çalışmak isteriz. İstesek gerçekten derin görünebilir, güçlü, gizemli bir havaya bürünebiliriz. Ama tüm yaşamımızı uydurma bir kişiliğin ardına gizlenerek geçirmek ve ‘mış’ gibi görünmeye çalışmak bizi yorar. Çözüldüğümüzde ise onun hayalkırıklığıyla bizden uzaklaşmasına neden oluruz. Yani siz siz olun kaybetmek pahasına dahi olsa ona olduğunuz gibi görünün. Belki bu halinizi daha bile çok sevecektir?

KURAL 2: YENİ BİR İLİŞKİYE YARA BEREYLE BAŞLAMAYIN

Eğer son ilişkiniz sizi duygusal açıdan yıprattıysa, yeni bir aşka yelken açmadan önce bu zararı onarın. Aksi halde karşınızdaki kişiye gerçek yüzünüzü gösteremeyeceğiniz gibi dikkatiniz hala kendi üzerinizde olacağı için ona odaklanamazsınız. En iyisi siz yaralarınız iyileşirken yeni bir aşk yerine aileniz ve dostlarınıza bol bol zaman ayırın.

KURAL 3: YALNIZ KALMA KORKUNUZU YENİN!

Birçok kadın sırf yalnız kalmamak için ilişkiden ilişkiye savrulup gider. Oysa yalnız kalma korkusuyla yüzleşip sadece doğru olduğunu hissettiğiniz ilişkilere şans vermek hem gereksiz deneyimlerle yıpranmanızı, hem de kendinize saygınızın azalmasını önler. Bir ilişki sizi mutsuz ediyorsa ona son verip yalnız kalmak her zaman daha iyidir.

Aşkı bulmanın ilk yolu kendiniz gibi olmak. Güldüren adama şans vermek ve sevdiğiniz adamla amaçlarınızın ne kadar uyuştuğuna dikkat etmek.

KURAL 4: DOĞRU ADAMI TANIMAK İÇİN

Templar, çoğu kadının birini ilk gördüğünde içgüdüsel olarak onun doğru kişi olup olmadığını anladığını söylüyor. Ancak istisnalar da yok değil. Öte yandan birinin doğru kişi olup olmadığını kişi ancak düğün gününde algılayabiliyor. Yazar, boşanmış birçok arkadaşının düğün günü doğru yapıp yapmadığından şüphe duyduğunu söylüyor.

KURAL 5: GÜLDÜREN ADAMI SEÇİN!

Kadınların kendilerini güldüren adamları daha çok sevdiği artık herkes tarafından biliniyor neredeyse. Bu seçim hem ruh sağlığı için hem de günlerinizi pozitif geçirme açısından oldukça önemlidir.

KURAL 6: HATALARDAN DERS ALIN

Sürekli uyuşmadığınız karakterlere rastlıyorsanız bunda sizin de payınız olabilir. Bu nedenle yola kiminle çıktığınıza daha objektif gözlerle bakın! Yoksa başarısız ilişkiler zincirine bir ömür boyu tutsak olabilirsiniz.

KURAL 7: O, NE İSE O VE ASLA DEĞİŞMEYCEK!

Onu ya olduğu gibi kabul edin ya da yol yakınken yol verin, gitsin. İnsanları sorumsuz ya da futbol delisi olmaktan, işkoliklik ya da utangaçlıktan caydıramazsınız.

KURAL 8: İLİŞKİLER SEKSLE İLGİLİ DEĞİL

İyi seks harika bir şeydir. Ve başlangıçta bile arada cinsel bir çekim yoksa, o ilişkinin pek fazla şansı olmaz. Fakat en iyi ilişkiler bir ömür boyu sürer ve libidonuz bu kadar uzun ömürlü olmayabilir. Eğer ilişkiniz sadece seks üzerine kuruluysa, daha sonraları çocuklarla, para meseleleriyle, yaşlanan ebeveynlerle, kariyer sorunlarıyla baş etmeniz gerektiğinde kendinizi çok zor bir durumda bulabilirsiniz. İlişki için en önemli şey seksten çok, iyi günde kötü günde onu sağlam tutacak bir harcın olması.

KURAL 9: SİZE ÖZEL HİSSETTİRİYOR MU?

Herkes çok iyi bir sevgili olamaz. Sevgiliniz hele de ilişkinin ilk aylarında size çiçek almayı çabucak bıraktı ve neredeyse sizi hiç aramaz hale geldi yse kendinize eziyet etmeyin, gönderin gitsin.

KURAL 10: OYUN OYNAMAYIN

Güven yoksa ilişki de yoktur. Siz siz olun partnerinizle oyun oynamayın. “Bakalım ben yokken başka kadınlara asılacak mı” deyip yanına bir arkadaşınızı göndermeyin. Doğumgününüzü unuttu mu unutmadı mı kontrol etmeye çalışmayın. Baktınız, unutacak gibi, yakın bir zamanda doğumgününüzü hatırlatın. Çünkü kendine oyun oynandığını fark eden erkek ilişkiden soğuyabiliyor.

KURAL 11: İYİLİK YAPIN , ACIM ASIZ OLUN

Onunla harika vakit geçiriyorsunuz; ortak ilgi alanlarınız var, sizi dinliyor ve güldürüyor. Üstelik sizi sevdiğinden eminsiniz. Ancak siz çabalamanıza rağmen onu sevemiyorsunuz. O zaman ona ve kendinize karşı acımasız olun ve bir iyilik yapıp ilişkiyi sonlandırın.

KURAL 12: AŞKIN İKSİRİ ORTAK AMAÇ

Onun aradığınız kişi olduğunu düşünüyorsunuz ve her şey yolunda. Ya da en azından öyle görünüyor. Peki onun gelecek planlarını yeterince biliyor musunuz? Templar, evlenip çocuk sahibi olduktan sonra eşinin güneyde yaşamak istediğini öğrenen bir arkadaşının öyküsünü paylaşıyor. Böyle sürprizler yaşamadan detaylıca konuşmakta fayda var.

Bir cevap yazın