Cilt için Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Cilt İçin Kuru Fırçalama

Saçlarınızı ve dişlerinizi sürekli fırçalıyorsunuz değil mi? Peki hiç cildinizi fırçalamayı düşündünüz mü?

Kuru fırçalamayı son zamanlarda ekranlardan ve internetten görmüş olabilirsiniz. Cilt bakımı konusunda popülerliği gün geçtikçe artıyor. Bir çok otelin SPA bölümünde masaj ve bakım hizmetlerinin arasında kuru fırçalama hizmetini görmeniz mümkün. Peki nedir ve ne işe yarar? Okumaya devam edin.

Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru fırçalama, duş almadan önce cildi kuru bir fırça yardımı ile belirli hareketlerle fırçalama işlemidir. Genellikle el ve ayaklardan başlayıp kalp yönüne doğru ilerleyerek fırçalama işlemine devam edilir. Cildinize kuru fırçalama yapmak size harika hissettirir ve cildinizi yumuşatır. Fakat faydaları bunlarla sınırlı değil, gelin isterseniz tüm faydalarına göz atalım.

Kuru Fırçalamanın Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

1. Lenf Sistemini Destekler

Lenfatik sistem vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücut boyunca lenf taşıyan organlar ve lenf düğümleri, kanallar ve damarlardan oluşur. Bu lenf damarlarının çoğu cildin hemen altındadır. Kuru fırçalamayı savunanlar, cildi düzenli olarak fırçalamanın vücuttaki normal lenf akışını uyarmaya yardımcı olduğunu ve vücudun doğal olarak toksinlerden arınmasına yardımcı olduğunu iddia eder.

2. Gözenekleri Temizler ve Küçültür

Cildin pul pul dökülmesinin yararlarından birisi de gözeneklerden yağ, kir ve kalıntıları temizlemektir. Yüz için daha küçük, daha yumuşak bir kuru fırça kullanın. Yüzünüzün daha yumuşak ve gözeneklerinizin daha küçük olduğunu fark edeceksiniz.

3. Doğal Enerji Artışı Sağlar

Kuru fırçalama her zaman doğal bir enerji artışı sağlıyor. Bu nedenle gece yerine sabahları fırçalamak daha mantıklı. Kan dolaşımını arttırdığı için enerjiyi de arttırıyor. Sabah rutininizin bir parçası olarak günün erken saatlerinde yapabilirsiniz.

4. Pul Pul Dökülme Sağlar

Cildin üzerinde sağlam, doğal kıllı bir fırça ile tarama süreci, ölü cilt hücrelerini gevşetmeye ve çıkarmaya yardımcı olur, cildi doğal olarak eksfoliye eder. Kuru cilt fırçalamadan sonraki ilk birkaç gün ve haftalarda daha az kuru cilt ve daha yumuşak bir cilt fark edebilirsiniz.

5. Selüliti Azaltır

Kanıtlar nitelikte bir anekdot olmasa da, düzenli kuru fırçalamanın selülitin azaltılmasına büyük ölçüde yardımcı olduğunu iddia eden birçok kişi mevcut. Selülit iddialarını destekleyecek çok fazla araştırma yok, ancak kuru fırçalama harika hissettiriyor ve cildi daha yumuşak hale getiriyor, bu yüzden denemenin hiçbir dezavantajı yok!

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama, günlük olarak tüm vücut üzerinde, tercihen duştan önce ve sabah saatlerinde yapılabilir. Hafif bir fırça ve yumuşak basınçla başlayın. Daha sonra sıkı bir fırçaya geçin ve zamanla daha sıkı bir baskı uygulayın.

Bir cevap yazın