Batık Nasıl Olur? Batık Lekeleri Nasıl Geçer?

Bacaklarının pürüzsüz görünmesi senin için her şeyden önemli, değil mi? Bacaklarda, kollarda çıkan batıklar vücut güzelliğine gölge düşürüyor ve pürüzsüz görünmesine engel olabiliyor. Batıkların neden olduğunu biliyor musun? Batık çözümü için ilk önce doğru epilasyon yöntemlerini öğrenmelisin. Batıklara iyi gelen kremler ve doğru bakım önerileri sayesinde artık vücudunun pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsin.

Batık nasıl olur?

Batık oluşumu yanlış ağda ve epilasyon yöntemlerinin kullanılmasından dolayı ortaya çıkabilir. Batıkların meydana gelmesinin sebeplerinden biri de cilt yapısıdır. Bazı ciltler batık oluşumuna daha müsaitken, bazı vücutta batık hiç görülmeyebilir.

Elektrikli ev tipi epilasyon cihazları tüylerin çıkış yönüne göre değil, her yöne doğru alırlar. Bu da bacakların bazı bölgelerinde batık oluşmasına yol açabilir. Aynı şekilde sık sık jiletle tüy almak, kuru bacağa jilet yapmak cildinde minik kabartılar oluşmasına ve batıklara zemin hazırlayabilir. Epilasyon yaparken, mutlaka tüylerini çıkış yönüne doğru almalısın. Ağda bantlarını yapıştırırken hepsini aynı yöne göre değil, tüylerin çıkış yönüne yapıştırmalı ve tam tersi yönde bandı çekmelisin.

Batık lekeleri nasıl geçer?

Doğru epilasyon yöntemi

Batıkları engellemek ve yeni batık oluşumunun önüne geçmek için ilk önce doğru epilasyon yöntemini bulmalısın. Yoksa, batık lekelerine yenileri eklenebilir. Eğer elektrikli epilatör kullanıyorsan bacağının her yerini aynı yönde almamalısın. Bacakların özellikle yan kısmındaki tüyleri alırken makineyi tüylerin çıkış yönüne doğru eğmelisin.

Ağda yöntemini kullananlar için de büyük ağda bantları yerine daha kısa ve küçük olanları öneririz. Büyük bantlar her ne kadar pratik olsa da bütün bacağının aynı şekilde alınmasına neden olabilir. Artık biliyorsun ki bacağındaki bütün tüyler aynı yöne doğru uzamıyor. Jiletle tüy almak aslında en güvenli olanı! Fakat jiletle tüylerini alırken cildini çok iyi nemlendirmeyi ve vücudunu hazırlamayı unutmamalısın. Bacağına mutlaka epilasyona uygun jel sürmeli, tüylerini aldıktan sonra iyice nemlendirmelisin. Yoksa vücut kusurları ortaya çıkabilir.

Batıklarına kuru fırçalama yap

Kuru fırçalama yöntemi kan dolaşımını hızlandırıyor ve vücudundaki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı oluyor. Bacaklarına kuru fırçalama yapanlar, batıklarına da iyi geldiğini söylüyorlar.

Kuru fırçalama yaptıktan sonra vücudunun nemli ve sağlıklı görünmesi çok önemli. Bunun için cildini iyice nemlendirmelisin. La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm, cildine kuruluk karşıtı bakım sağlayarak yatıştırır ve rahatlamanı sağlar. Fırçalama sonrası vücudunda kuruluk oluşmasını önler ve cildinin derinlemesine beslenmesine yardımcı olur. Lipikar nemlendiricinin en sevdiğimiz özelliği ise hızlıca emilmesi ve ciltte yapışkan bir his bırakmaması. Böylece vücut kremi kıyafetlerimize yapışmadan bakım sonrası hızlı bir şekilde hazırlanabiliyoruz.

Bir cevap yazın