Egzersiz Sonrası Kas Onarımı için Nasıl Beslenmeli?

Hangi sporu yaparsanız yapın; gerekli dinlenme ve beslenme konusunda özverili olamıyorsanız, kas sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz demektir! Peki egzersiz sonrası kas onarımı için nasıl beslenmeli? Neler yemeli? İşte egzersiz sonrası kas sağlığı için 10 besin önerisi:

Yoğun antrenman programları, ağırlık çalışmaları düzenli olarak yapıldığında bedensel ve ruhsal gelişim sağlasa da göremediğiniz kas dokularında tahribata sebep oluyor. Ayrıca bu durum, beslenmeye ve dinlenme zamanlarına dikkat edilmediğinde bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve liften zengin besinler ise tam da bu noktada yardıma yetişiyor. Egzersizle birlikte varılmak istenen hedefe ulaşmayı kolaylaştıran besinlerin dünyasına gelin birlikte göz atalım…

SOMON

Hem omega-3 yağ asitleri hem de kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yardımcı olan niasin ve B12 vitamini bakımından zengin somon; pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini önlemeye yardımcı oluyor. Yüksek kan basıncını düşürmeye destek oluyor ve insüline karşı vücudun tepkisini arttırıyor. 100 g’ında yaklaşık 25 g protein bulundurmasıyla sporcuların gözde besinleri arasında yer alıyor.

NOHUT

100 g’ında yaklaşık 20 g protein bulunduran nohut, güçlü protein oranıyla kas gelişimini ve onarımını sağlamak isteyen sporcuların tercihi oluyor. Kan şekerini kontrol altına alıyor. Kan şekeri seviyelerinin, tükettikten sonra çok hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı oluyor. Bu da diyabet yönetimi için önem taşıyor. Nohut; mangan, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ile K ve A vitaminleri için iyi bir kaynak oluşuyla kemik gelişimi, kemik mineralizasyonu ve kolajen üretimi de sağlıyor.

ISPANAK

İçeriğindeki mineraller ve vitaminler sayesinde eski zamanlardan beri birçok önemli hastalığın tedavisinde kullanılmış ıspanak pişirilebilmesinin yanında çiğ olarak da tüketilebilir. Protein, karbonhidrat ve yağın vücut içinde yapımı, kullanımı, DNA oluşumu, derinin, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı kalmasında görevli olan niasinden zengin bir sebze. K vitamini açısından çok zengin olan ıspanak; sağlıklı ve güçlü kemikler için çok büyük önem taşıyor. Süt ürünlerinde bulunan kalsiyumla karşılaştırılabilecek oranda kalsiyum içeriyor.

Bir cevap yazın