Enerji Düşüklüğüne İyi Gelen Yöntemler

Yorgun uyanıyor, günü düşük enerjiyle geçiyorsanız, bu duruma hemen el koymalı ve enerji düşüklüğüne iyi gelen 5 yöntemi uygulamalısınız.

Kahve ve çay tüketimine dikkat edin

Kahve ve çay içindeki kafein maddesi size anlık enerji veriyor olabilir ancak fazla tüketim, enerji düşüklüğüne neden olur. Kafein belli bir dozda alındığında kişinin enerjik ve zinde hissetmesine yardımcı olurken, çok aşırı dozlarının depresyonu tetiklediği biliniyor. Bu nedenle siz siz olun, baharı güzel karşılamak adına günde 2-3 kupadan fazla kahve tüketmeyin.

Kendinize karşı dürüst olun

Kilo veremeyen, enerji düşüklüğü yaşayan, yorgun insanlara “Su içiyor musunuz?” diye sorduğumda, genelde aynı cevabı veriyorlar: “Vallahi su içiyorum!” Oysaki günde 14 bardak suyu oturarak ve yudum yudum içenler, enerji düşüklüğü yaşamaz, kolay kilo verir, açlık krizine girmez, ruh hali dengelidir. Şimdi, kendinize karşı dürüst olun, gerçekten kaç bardak su içtiğinize bakın ve şu an itibariyle günde 14 bardak su içmek üzere kendinize söz verin.

Kahvaltı yapmak için yemin edin

Kendinize karşı en büyük sorumluluğunuz, her sabah kahvaltı yapmaktır. Çünkü bu, nefes almak kadar gerekli bir öğündür. Gün içerisinde nasıl hissettiğinizle ettiğiniz kahvaltı arasında büyük bir bağ var. Günün ilk öğünü aslında günün nasıl geçeceğini büyük oranda belirliyor. Bu nedenle içerisinde peynir, yumurta, süt gibi kaliteli protein kaynaklarının; tam tahıllı ekmek, müsli gibi kaliteli karbonhidratların ve vitamin kaynağı olan sebze ve/veya meyvelerin olduğu kahvaltılar tercih edilmeli ve uyandıktan en fazla 1 saat içerisinde tüketilmeli.

Demir eksikliğini hemen çözün

Demir yetersizliğinin kişiyi daha mutsuz ve depresif hissettirdiği bilinen bir gerçek. Aynı zamanda demir yetersizliği daha kısa zamanda yorulmaya ve halsizliğe sebep oluyor. Bahar süresince de sofralardan demirin kaliteli kaynakları olan et, tavuk, balık, kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeleri eksik etmeyin.

Bir cevap yazın