Ciltte Yaşayan Bakteri Türleri

Stafilokok. aureus, insanların ve birçok hayvanın deri ve mukoza zarlarında bulunan Gram-pozitif bir kokus (yuvarlak) bakteridir. Ciltte yaşayan bu bakteriler genellikle zararsızdır, ancak enfeksiyonlar çatlamış cilt veya tıkanmış bir ter veya yağ bezinde meydana gelebilirken bu da çıbanlara, püstüllere ve apselere neden olmaktadır. Ciltte farklı birçok türde bakteriler yaşamaktadır ve bunlar milyarlarca sayıdadır. Deri ve dış dokular çevre ile sürekli temas halinde olduğundan, mikroplar vücudun bu bölgelerini kolonileştirmek için kolay erişime sahiptir. Deri ve saçta bulunan bakterilerin çoğu ya komensalistiktir (bakteriye faydalıdır, ancak konağa yardım etmez ya da zarar vermez) ya da karşılıklı (hem bakteri hem de konakçı için faydalıdır).

Hatta bazı cilt bakterileri, zararlı mikropların ikamet etmesini engelleyen maddeler salgılayarak patojenik bakterilere karşı koruma sağlarlar. Bazı bakteriler ise bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak ve bir bağışıklık tepkisi oluşturarak patojenlere karşı koruma sağlarlar. Ciltte yaşayan bakterilerin büyük çoğunluğu ortak ya da zıt görevlere sahip olabilirler. Ciltte bulunan bakteriler geliştikleri ortama göre sınıflandırılır ve sınıflandırılmaları yağlı cilt, nemli cilt veya kuru cilt şeklindedir. Ciltteki çoğu bakteri türü zararsız olsa da, diğerleri ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Bu bakteriler hafif enfeksiyonlardan (çıbanlar, apseler ve selülit) ciddi kan enfeksiyonları, menenjit ve gıda zehirlenmesine kadar her şeye neden olabilir. Cilt bakterileri, içinde geliştikleri ortamın türüne göre karakterize edilir ve şu şekildedir; sebasöz veya yağlı alanlar (baş, boyun ve gövde); nemli alanlar (dirseğin kırışıklıkları ve ayak parmakları arasında) ve kuru alanlardır.

Propionibacterium Acnes

Ciltte Yaşayan Bakteri TürleriPropionibacterium acnes bakterileri, genellikle hiçbir soruna neden olmadıkları saç köklerinde ve derinin gözeneklerinde bulunur. Propionibacterium acnes, cildin yağlı yüzeylerinde ve saç köklerinde gelişir. Bu bakteriler, aşırı yağ üretimi ve tıkanmış gözenekler nedeniyle çoğalırken sivilcenin gelişmesine katkıda bulunur. Propionibacterium acnes bakterileri, yağ bezleri tarafından üretilen sebumu büyüme için yakıt olarak kullanır. Sebum a, lipit aşağıdakilerden oluşan yağlar, kolesterol ve diğer lipid maddelerinden oluşan bir karışım ve nemlendirip saç ve cilt koruyucu, uygun cilt sağlığı için gereklidir. Bununla birlikte, sebumun anormal üretim seviyeleri, gözenekleri tıkayabileceği, Propionibacterium acnes bakterilerinin aşırı büyümesine yol açabileceği ve bir beyaz kan hücresi oluşturabileceği için akneye katkıda bulunur. iltihaplanmaya neden olan yanıt.

Corynebacterium

Corynebacterium diphteriae bakterileri, difteri hastalığına neden olan toksinler üretir. Corynebacterium cinsi, hem patojenik hem de patojenik olmayan bakteri türlerini içerir. Corynebacterium diphteriae bakterileri, difteri hastalığına neden olan toksinler üretir. Difteri, tipik olarak burundaki boğaz ve mukoza zarlarını etkileyen bir enfeksiyondur. Bakteriler önceden hasar görmüş cildi kolonize ettikçe gelişen deri lezyonlarıyla da karakterizedir. Difteri ciddi bir hastalıktır ve ciddi durumlarda böbreklere, kalbe ve sinir sistemine zarar verebilir. Bastırılmış bağışıklık sistemi olan kişilerde difteri olmayan korinebakterilerin bile patojenik olduğu bulunmuştur.. Difteri olmayan şiddetli enfeksiyonlar, cerrahi implant cihazlarıyla ilişkilidir ve menenjit ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Staphylococcus Epidermidis

Ciltte Yaşayan Bakteri TürleriStaphylococcus epidermidis bakterileri vücutta ve ciltte bulunan normal floranın bir parçasıdır. Staphylococcus epidermidis bakterileri, sağlıklı bireylerde nadiren hastalığa neden olan tipik olarak zararsız cilt sakinleridir. Bu bakteriler, kalın bir biyo flim ile polimer yüzeylere yapışabilen yüzy oluştururlar. Bu nedenle, S. epidermidis genellikle kateterler, protezler, kalp pilleri ve yapay kapaklar gibi implante edilmiş tıbbi cihazlarla ilişkili enfeksiyonlara neden olur. S. epidermidis ayrıca hastane kaynaklı kan enfeksiyonunun önde gelen nedenlerinden biri haline gelmiştir ve antibiyotiklere giderek daha dirençli hale gelmektedirler.

Staphylococcus Aureus

Staphylococcus aureus bakterileri, insanların ve birçok hayvanın deri ve mukoz membranlarında bulunur. Bu bakteriler genellikle zararsızdır, ancak enfeksiyonlar kırık ciltte veya tıkalı bir ter veya yağ bezinde meydana gelebilir. Staphylococcus aureus, cilt, burun boşlukları ve solunum yolu gibi alanlarda bulunabilen yaygın bir cilt bakteri türüdür. Bazı suş türleri zararsız olsa da, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi diğerleri ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. S. aureus tipik olarak fiziksel temas yoluyla yayılır ve enfeksiyona neden olmak için örneğin bir kesik yoluyla deriyi yarması gerekir. MRSA en yaygın olarak hastanede kalmanın bir sonucu olarak edinilir. S. aureus bakterileri, bakteri hücre duvarının hemen dışında bulunan hücre yapışma moleküllerinin varlığından dolayı yüzeylere yapışabilirler. Tıbbi ekipman dahil çeşitli yüzey türlerine yapışabilirler. Bu bakteriler iç vücut sistemlerine erişir ve enfeksiyona neden olursa, sonuçları ölümcül olabilirler.

Bir cevap yazın