Ensede ve Boyunda Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Ensede çıkan sivilce

Sivilceler ve kızarıklıklar vücutta sadece yüz bölgesinde çıkmazlar. Vücutta yüzün haricinde sırtta, üst kol bölgesinde, göğüs ve karın arasında, omuzlarda, boyunda ve ensede sivilceler görülebilir. Bu bölgelerde sivilce çıkması da son derece normal bir durumdur, paniğe kapılmanıza gerek yok.

Vücuttaki sivilceler de yüzdeki sivilcelere benzer sebeplerle ortaya çıkar. Aşırı yağ salgılanması ve ölü cilt hücrelerinin gözenekleri tıkaması sonucu enfeksiyon ve kızarıklık oluşması ile sivilceler vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir. Ense ve boyundaki sivilcelere bazı şampuanların ve iyi durulamamanın yol açtığı da gözlemleniyor.

Ensede çıkan sivilceler doğru tedavi ve bakımı uygulasanız bile yüzdeki sivilceler kadar çabuk kaybolup gitmeyecektir. Bunun sebebi bir şeyi yanlış yapıyor olmanız değil, ense bölgenizdeki cilt derisinin yüz bölgesine göre daha kalın ve daha dayanıklı olmasıdır.

Ensede ve boyunda neden sivilce çıkar?

Bu bölgelerde çıkan sivilcelerin temel sebebi genellikle saçlarınızdan gelen yağlardır. Bu bölgedeki gözeneklerin tıkanıp sivilce oluşmasına sebep olabilir. Genellikle saçları aşırı yağlanan kişiler ve uzun saçlara sahip kişilerde daha sık meydana gelir.
Bazı losyon, şampuan ve saç kremleri de bu bölgede tıkanıklık oluşturarak sivilceye sebebiyet verebilir. Bu sivilceler genelde iltihaplı ve daha hassas olurlar.
Ense ve boyun bölgelerinde elinizle oynama, sürtünme oluşturabilecek alışkanlıklar da bu bölgelerin tahriş olarak sivilce oluşmasına sebep olabilir.
Boyun ve ensenizin sürekli temas halinde olduğu, yastıklarınız, yorganlar gibi maddelerin sıklıkla temizlenmemesi sonucunda buralarda oluşacak mikroplardan kaynaklı sivilceler de oluşabilir.

Ense ve boyun sivilceleri nasıl geçer?

Boyun bölgesindeki cilt derisi yüzdeki ile aynı özelliklere sahip ve hassas olduğu için yüzdeki sivilceleri geçirmek için uyguladığınız doğal yöntemleri bu bölgede de uygulayabilirsiniz. En etkili sivilce maskeleri sayfamızda boyun bölgesi için de kullanabileceğiniz 10 farklı sivilce maskesi yer alıyor.

Ense bölgesi yüzdeki deriden farklı olduğu için bu bölgeye vücudun diğer bölgelerindeki sivilceler için uyguladığımız yöntemleri uygulamamız gerekiyor, o yöntemlere bakacak olursak;

1. Yulaf ezmesi ve bal maskesi

Maskenin içindeki yulaf fazla yağı ve kiri bertaraf ederken bal antibakteriyel ve iltihap giderici etki yaparak sırt sivilceleri için çok ideal bir tedavi sunar.

Malzemeler

Sade yulaf ezmesi – 3 yemek kaşığı
Bal – 2 veya 3 yemek kaşığı
Su- karışımı pişirecek kadar

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Su ile yulaf ezmesini su ile pişirin. Pişen yulaf ezmesine balı ekleyerek soğumaya bırakın. Soğurken karıştırın eğer kuruma varsa bir kaşık daha bal ilave edebilirsiniz. Ensenizdeki sivilcelere bu maskeyi uygulayın. 20 dakika ensenizde beklesin. Maskeyi ılık bir duş altında üstünüzden çıkardığınızda etkisini hissedeceksiniz. Haftada 2 kere istediğiniz sonuçları alana kadar tekrarlayabilirsiniz.

2. Karbonat

Karbonat kullanıldığı bölgede vücudun yağ üretimini azaltıcı etki gösterir. Su ve karbonat ile oluşturacağınız karışımı ense bölgenize sürerek ovalayın. 1-2 dakika ovaladıktan sonra 20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yıkayarak durulayabilirsiniz.

3. Aloe Vera

Yapışkan kıvamı ile aloe vera cildimizi nemlendirmek ve yağ oranını dengelemek açısından oldukça etkilidir. Ayrıca rahatlatıcı özelliği sayesinde bu bölgedeki yanma ve kaşıntı hissini de azaltır.

4. Tarçın

Toz tarçın ciltteki iltihabı azaltmak açısından son derece başarılıdır. Toz tarçını bal ile karıştırarak ensenizdeki sivilcelerin üzerine sürün ve ovalayın. Ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi gün aşırı uygulayarak sivilcelerin kaybolmasını gözleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın